Káva s párou v nové litoměřické kavárně

Tak nám v Litoměřicích přibyla kavárna s párou, je na bývalém nádraží, které starousedlíci pamatují a jezdívali zde do tunelu.


Káva s párou Litoměřice

V dobách minulých zde „Polabská dráha“ společnosti Rakouské severozápadní dráhy provozovala hlavní trať Vídeň – Znojmo – Nymburk – Děčín – Prostřední Žleb, v letech 1874 – 1958 zde parní lokomotivy projely tunelem a zastavovaly na Dolním nádraží. Protože to ale bylo daleko od města, byla vybudována nová zastávka Litoměřice město, pro cestující veřejnost byla otevřena 20. 5. 1884 (letos měla výročí 130 let). V letech 1954 – 1958 byla trať zdvoukolejněna a přeložena na dnešní násep blíže k Labi, přesunuta byla i zastávka Litoměřice město. Tunel tím ztratil svoje využití, východní část nyní slouží jako občasná galerie výtvarného umění, před ní je symbolicky postaven krátký úsek trati s modrým osobním železničním vagonem, v západní části je sklad chemických látek.

Přečtěte si: Litoměřice – královské město na Labi

Proč nemohla vést trať podél Labe jako dnes ? O tunel se „zasloužili“ litoměřičtí měšťané, důvodem byly obavy z rušení pěkného pohledu na město od řeky, ohrožení tratě povodněmi a rušení provozu na labském mostě (tehdy byl nižší), hlavním důvodem ale byla nedělní promenáda měšťanů podél Labe, nechtěli se nechat rušit kouřem a hlukem vlaků tažených parní mašinkou.

Kavárna s mašinkou potěší malé i velké

Před dvěma měsíci se před budovu nádraží vrátila část bývalé jednokolejky s parní lokomotivou z roku 1897, za ní vedle perfektního anglického trávníku rostou malé Litoměřice s malými kolejemi a z nádraží se stala kavárna.

Káva s párou nabízí mnoho druhů kávy, čajů a zákusků, ale i víno, pivo, nealko i alko.

Pro nedostatek času jsme si neobjednali kávu, ochutnali jsme jen dort cheesecake a jednohubku cupcake a při placení uronili slzu, s účtem dostanete i klasickou kartonovou jízdenku s vyraženým datem.

Cenová hladina je zde trochu vyšší, než v jiných kavárnách ve městě (větší zákusky jednotně 48 Kč, střední 33 Kč a malé – jednohubky za 18 Kč), ale zato zde pohodlně zaparkujete auto na parkovišti pro hosty kavárny.

Kde kavárnu najdete: Litoměřice předměstí, Jarošova 165/32

Až bude dokončeno modelové kolejiště, bude důvod sem jít s dětmi na procházku.

Kousek níž je dětské hřiště a nedaleko je Labe s kačenami a dalším dětským hřištěm. Kdo bude chtít objevovat krásy Litoměřic, pak může cestou po Máchových schodech jít přes náměstí směrem k poště a dále do kopce pár metrů a uvidíte nový park v Jiráskových sadech, který se bude líbit jak dětem tak i těm dříve narozeným.

Fotogalerie

Web: www.kavasparou.cz

Kam v Litoměřicích a okolí

Na jídlo – oběd nebo večeři

Na výlet či procházku

Ubytování Litoměřice

Napsat komentář