Kersko – naučná stezka Bohumila Hrabala

Samotná osada Kersko je jižní částí obce Hradišťko v okrese Nymburk, nacházející se po levém břehu řeky Labe nedaleko soutoku s říčkou Vlkavou. Daná lokalita je součástí Přírodního parku Kersko – Bory a do podvědomí obyvatel celé republiky vstoupilo především díky spisovateli Bohumilu Hrabalovi, který zasadil nejprve své knižní zpracování a později filmové zpracování Slavností sněženek právě do této oblasti.


Začátek naučné stezky

Jedná se o příjemný okruh lesním porostem s chatovou zástavbou o délce 11 kilometrů. Její začátek je situován k pravostranné odbočce ze silnice č. 611 na tzv. Betonku půl kilometru před obcí Velenka. Nepřehlédnutelné místo je zvýrazněno informační tabulí a pro každého návštěvníka bude zajisté příjemným zastavením u stánku rychlého občerstvení, kde točí lahodnou zmrzlinu. Přibližně za jeden kilometr po Betonce dorazíme ke slavné Hrabalově hájence. Ta od doby natáčení Slavností sněženek doznala jisté proměny, ale hlavní část je stále zachována v původním provedení.

Hájenka Kersko
Hájenka Kersko

Pohledem do jídelního lístku zjistíme, že z bohaté nabídky nechybí proslulý kerský divočák, ať se zelím či na šípkové omáčce.

TIP: Na večeři v restauraci Hájenka v Kersku

V sousedství restaurace nalezneme Lesní ateliér u Kubů, kde se pravidelně koná jarní slavnost Hrabalovo Kersko.

Malebná místa stezky Bohumila Hrabala

Po Betonce pak naučná stezka pokračuje až k místu se Svatojosefským minerálním pramenem. Hloubka vrtu je 81 metrů. Samotná pitná voda s název Kerka určitě stojí za ochutnání. Nyní odbočíme doleva, přičemž značená turistická trasa červenou barvou nás dovede Alejí č. 25 k sousoší dřevěných koček a poté až k Hrabalově chatě.

Nenechte si ujít: Písečná duna u Píst nedaleko Sadské

Alejí č. 30 pak pokračujeme k pískovcovému menhiru, u něhož je vybudováno odpočinkové místo s výhledem na řeku Labe. Cesta nás pak provede chatovou oblastí, lesním porostem k rozcestníku s názvem Kersko – východní rozcestí, kde z červené značky odbočíme na zelenou. Malá značená zajížďka nás dovede ke staré borovici s názvem Krásná Pepina, o níž se váže úsměvná pověst. Poté naučná stezka pokračuje 2,5 km zachovalou lesní zelení až k silnici č. 611, kterou zde budeme křížit. Nyní jsme u motorestu Kersko, kde odpočívá většina řidičů automobilů či autobusů.

Závěrečné kilometry

Pokračujeme dále po zelené značce, která se odkloní vlevo východním směrem. Nejprve mineme tři uměle vytvořené rybníčky, v jejichž vodách lze spatřit populaci čolka velkého a následně pak rozcestník U dubu, vedle kterého se nachází lesní vodní tůně. Naučná stezka se dostává ke svému konci. Zde ještě v lese uvidíme vyřezané dřevěné sochy pohádkových bytostí a památník obětem 2. světové války. Stezka pak vyústí do obce Třebestovice rozkládající se v sousedství Sadské.

TIP: Botanicus Ostrá je středověká vesnice u Lysé nad Labem

Okruh naučné stezky Bohumila Hrabala je vhodný doslova pro každého. Není vůbec náročný, protože jeho vedení je po rovině bez jakýchkoli terénních nerovností. Zvládnete jej pěšky, na kole, s kočárkem, celá rodina i s malými dětmi nebo jako sportovní aktivitu třeba během. V nedalekém okruhu Kerského lesa je možné navštívit Pečky, Poříčany či Nymburk, v nichž se nachází mnoho dalších zajímavých míst a aktivit.

Pivovar Nymburk
Pivovar Nymburk

Kam dál v okolí:

Napsat komentář