Keukenhof – největší květinový park v Evropě


30 km jihozápadně od Amsterdamu leží největší evropský květinový park – Keukenhof, původně zahrada pro potřeby zámecké kuchyně, keuke znamená v holandštině kuchyně, nyní výstava květin.

Květinový park Keukenhof Holandsko (Nizozemí)

Na ploše 32 ha roste 7.000.000 květin a 2.500 stromů (87 druhů) v lesoparku a v pěti pavilónech pojmenovaných po nizozemském královském rodu Oranje-Nassau a jeho členech – králi Willemovi a královnách Beatrix, Julianě a Wilhelmině.

Keukenhof květinový park Holandsko
Keukenhof květinový park v Holandsku

Kromě lánů tulipánů rozličných barev i tvarů, které v Čechách nevidíme (je jich celkem 4.500.000 a 100 druhů), dále zde rostou narcisy, hyacinty, begonie, mečíky, chryzantémy, jiřiny, růže, azalky, lilie, krokusy, orchideje, japonské sakury, rododendrony a další.

Japonská sakura v Keukenhofu
Japonská sakura v Keukenhofu

V parku pracuje 27 zahradníků, kterým pomáhají zaměstnanci dodavatelů květin, cibuloviny se sázejí do země postupně ve třech vrstvách podle období jejich rozkvétání, jakmile tedy jeden druh odkvete, hned začne kvést další a další, pro veřejnost je park otevřen od dubna do září, avšak nejlepším obdobím pro návštěvu je konec dubna nebo začátek května.

Pavilon Beatrix v Keukenhofu
Pavilon Beatrix v Keukenhofu

Výlet Holandsko tulipány

Přijeli jsme do květinového parku mezi prvními, náš autobus stojí v řadě C, odpoledne zde budou stovky busů. Průvodkyně nás upozorňuje, abychom si cibulky vybírali jen očima, nakupovat odjedeme na levnější tržnici. Za hlavním vchodem stříká vodotrysk a hraje obrovský flašinet, v mapě si vybíráme směr k prvnímu pavilonu – Oranje-Nassau, vedle něj kvete na 250 m2 podobizna slavného malíře Vincenta van Gogha z cibulek tulipánů zasazených loni v říjnu, na fotku se vejde jen část. Nezapomeňte také navštívit květinové korzo.

Ubytování v okolí Keukenhofu rezervujte na Booking.com

Pod bílou Sakurou se líbají Japonci, bludištěm se dá dojít na malou rozhlednu, v dáli vidíme speciální elektromotorové loďky pro dvacet osob, vozí zájemce od keukenhofského mlýna po okolí. Přes Willemův pavilon s oblouky lilií dojdeme k větrnému mlýnu s přístavištěm loděk, u státků s občerstvením stojí fronty, na stromech visí několik křišťálových lustrů. Pavilon Beatrix je plný orchidejí, při cestě k Wilhelmíně podél kanálu mineme zadní vchod, jsme kousek od cíle a máme čas poobědvat, vyfotit se v dřevácích a dýchat čerstvý a voňavý vzduch. Ušli jsme několik kilometrů, našli řadu inspirací pro vlastní zahrádku, zapomněli na starosti a nafotili sto fotek a dvě videa. Nakoupené tulipány nám za dva týdny začínají růst.

Tulipány u jezírka s vodopádem
Tulipány u jezírka s vodopádem

Vstupné

  • Dospělí 17,5 EUR
  • Vstupenky pro děti 0 – 3 zdarma
  • Děti 4 – 11 let 9 EUR
  • Skupiny (20 – 200 lidí) 15,75 EUR

Otevírací doba

Otevřeno je denně 8:00 – 19:30 hodin, poslední vstup v 18:00 hodin.

Web: www.keukenhof.nl

Související články:

Napsat komentář