30 km jihozápadně od Amsterdamu leží největší evropský květinový park – Keukenhof, původně zahrada pro potřeby zámecké kuchyně, keuke znamená v holandštině kuchyně, nyní výstava květin.

Květinový park Keukenhof Holandsko (Nizozemí)

Na ploše 32 ha roste 7.000.000 květin a 2.500 stromů (87 druhů) v lesoparku a v pěti pavilónech pojmenovaných po nizozemském královském rodu Oranje-Nassau a jeho členech – králi Willemovi a královnách Beatrix, Julianě a Wilhelmině. Kromě lánů tulipánů rozličných barev i tvarů, které v Čechách nevidíme (je jich celkem 4.500.000 a 100 druhů), dále zde rostou narcisy, hyacinty, begonie, mečíky, chryzantémy, jiřiny, růže, azalky, lilie, krokusy, orchideje, japonské sakury, rododendrony a další. V parku pracuje 27 zahradníků, kterým pomáhají zaměstnanci dodavatelů květin, cibuloviny se sázejí do země postupně ve třech vrstvách podle období jejich rozkvétání, jakmile tedy jeden druh odkvete, hned začne kvést další a další, pro veřejnost je park otevřen od dubna do září, avšak nejlepším obdobím pro návštěvu je konec dubna nebo začátek května.

Přijeli jsme do květinového parku mezi prvními, náš autobus stojí v řadě C, odpoledne zde budou stovky busů. Průvodkyně nás upozorňuje, abychom si cibulky vybírali jen očima, nakupovat odjedeme na levnější tržnici. Za hlavním vchodem stříká vodotrysk a hraje obrovský flašinet, v mapě si vybíráme směr k prvnímu pavilonu – Oranje-Nassau, vedle něj kvete na 250 m2 podobizna slavného malíře Vincenta van Gogha z cibulek tulipánů zasazených loni v říjnu, na fotku se vejde jen část. Nezapomeňte také navštívit květinové korzo.

Ubytování v okolí Keukenhofu rezervujte na Booking.com

Pod bílou Sakurou se líbají Japonci, bludištěm se dá dojít na malou rozhlednu, v dáli vidíme speciální elektromotorové loďky pro dvacet osob, vozí zájemce od keukenhofského mlýna po okolí. Přes Willemův pavilon s oblouky lilií dojdeme k větrnému mlýnu s přístavištěm loděk, u státků s občerstvením stojí fronty, na stromech visí několik křišťálových lustrů. Pavilon Beatrix je plný orchidejí, při cestě k Wilhelmíně podél kanálu mineme zadní vchod, jsme kousek od cíle a máme čas poobědvat, vyfotit se v dřevácích a dýchat čerstvý a voňavý vzduch. Ušli jsme několik kilometrů, našli řadu inspirací pro vlastní zahrádku, zapomněli na starosti a nafotili sto fotek a dvě videa. Nakoupené tulipány nám za dva týdny začínají růst.

Keukenhof – vstupné

 • Dospělí 17 EUR
 • Vstupenky pro děti 0 – 3 zdarma
 • Děti 4 – 11 let 8 EUR
 • Skupiny (20 – 200 lidí) 14,75 EUR

Otevírací doba v roce 2019

Otevřeno je denně 8:00 – 19:30 hodin, poslední vstup v 18:00 hodin.

V roce 2019 otevřeno od března do května v těchto termínech: 21.3. – 19.5.2019.

Ubytování Keukenhof

Chcete vidět tyto nádherné květiny na vlastní oči? Vyberte si ubytování v Keukenhofu, protože zde strávit pouze jeden den by byla škoda. Recenze vás jistě navnadila a vyrazíte sem také.

Foto galerie

Web: www.keukenhof.nl

Keukenhof předpověď počasí na Yr.no

Mapa parku Keukenhof je ke stažení zde

Mapa + adresa parku Keukenhof

Přečtěte si další díly cestopisu

 1. Za Janem Ámosem do Naardenu v Holandsku
 2. Plachetnice Batavia, sýry a dřeváky
 3. Vesnička Volendam a skanzen Zaanse Schans
 4. Den Haag, Scheveningen a Delft v Holandsku
 5. Delft – nejstarší historické sídlo Holandska
 6. Keukenhof – největší květinový park v Evropě
 7. Amsterodam pěšky a tipy co navštívit
 8. Amsterdamem po vodních kanálech – grachtech
Sdílejte článek s přáteli
 •  
 •