Plánujete návštěvu Izraele? Doporučuji navštívit v rámci vaší turistické cesty již v nadpisu zmíněné tzv. Kibucké vesnice. K prosinci 2013 bylo v Izraeli evidováno 267 Kibuců, ve kterých žije 157 500 obyvatel. V mnohhém tyto vesnice připomínají socialistická družstva.
Kibucy začínaly jako utopické komunity kombinující sicialismus a sionismus. Slovo „kibuc“ znamená hebrejsky sdružování. Obyvatelé těchto vesnic se nazávají „Kibucníci“.
Kibucká vesnice
Úplně první kibuc byl založen v roce 1909 u Galilejského jezera – Deganija – zemědělská komunita. Toto společenství se ukázalo jako úspěšné a předznamenalo vznik kolektivních kibuců.
Některé Kibucy jsou aktivní v turistickém průmyslu a pronajímají domy nebo penziony, případně pořádají omentované prohlídky pro větší skupiny lidí.
V mém případě jsem měla možnost tuto vesničku na pár hodin navštívit a vyzkoušet si na vlastní kůži život v Kibucu.
Co je to kibuc
Má první otázka, která mne napadla byla, čím jsou tyto vesnice tak vyjímečné? Jsou to defacto zemědělské, ale také průmyslové osady, které hospodaří formou kolektivního vlastnictví. Členem se smí stát kdokoliv, i lidé pracující mimo osadu. Kibucníci vstupují do komunity dobrovolně a dobrovolně se podřizují pravidlům. Hlavním pravidlem je odevzdání svých zisků do společné kasičky. Následuje přerodělení, každý dostává přiměřeně stejný podíl. Zbylé peníze jsou investovány zpět do osady (rekonstrukce, dětská hřiště, zdarovní a sociální péče, ubytování, oblečení)… Při vstupu do komunity je každý budoucí člen prověřován.
Každý z členů obdrží bezplatně své bydlení (byt s teráskou) v řadových domech, které jsou klasicky vybavené. O vodu i elektřinu se stará vodní nádrž poblíž vesnice. K dispozici mají členové i prádelnu a společenskou jídelnu, kde si mohou za symplické částky koupit snídani, oběd nebo večeři. Jídelnu bych přirovnala ke klasické školní jídelně. Co mne hodně překvapilo, byla společná prádelna. Z venkovní strany prádelny byly tři otvory s nápisy (na tmavé, bílé a barevné prádlo).
Každý, kdo si chtěl nechat vyprat, hodil dovnitř své podepsané prádlo. Nedalo mi to a musela jsem prádelnu osobně navštívit. Po zaplnění koše na prádlo se jej ujala pradlena, které je členka komunity – na podobné pozice se ve vesnici totiž zaměstnávají pouze Kibucníci. Pradlena na jedno vyprávní vypere např. prádlo pro čtyři různé rodiny najednou. V další místnosti se nacházela sušárna, následovala žezlírna, uprava oděvů a nakonec ukládací místnost, kde měl každý Kibucník svoji poličku s jmenovkou, na kterou se jejich čisté prádlo ukládalo a kde si je samotný Kibucník mohl vyzvednout.
Kibuc poskytuje svým členům i kulturní a sportovní využití. Pořádá hromadné promítání filmů, jsou vybudovaná dětská hřiště, pískoviště, velký plavecký bazén s přístřeškem (probíhají zde i pravidelné výuky plavání). Ve vesnici se nachází také menší obchod „kantýna“, kde se dají nakoupit základní potraviny a suroviny. Ke Kibucu patří neodmyslitelně velké zemědělské plochy, které jsou určené pro pěstování obilovin a na pastvu chovných zvířat (např. kráv, koz a prasat).
Vesnice na mne působila velice upraveným dojmem, bylo zde velké množství zeleně (opečovávané okrasné stromy a rostliny), travnatých ploch i míst k odpočinku a relaxaci. Kibucníci mysleli i na takové detaily, jako jsou odpadkové koše, které byly taktéž snad na každém rohu. Členové Kibucu na nás byli velice milí, usměvnaví, vstřícní a přátelští.
Nedílnou součástí života v Kibucech je dobrovolnické khnutí. Dobrovolníci přicházejí do Kibuců nejvíce z USA a Austrálie. Jedná se o mladé lidi, kteří vykonávají většinou jednodušší práce v kuchyni, službách, zemědělských provozech apod. Všechny tyto práce vykonávají však pod dohledem pravidelného pracovníka. Dobrovolníci nedostávají plat, ale kapesné. Stravu i ubytování mají zdarma.
Kibuc určitě stojí za návštěvu, můžete si udělat vlastní obrázek a názor na tento sociální experiment, který sklízí úspěch po celé Izraeli.
Ubytování v Kibuci
Ceny za noc jsou rozdílné, stejně tak kvalita ubytování. Některé Kibucy nabízí pokoje s vlastním sociálním zařízením, u jiných zase dostanete „pouze“ pokoj k přespání a ostatní zařízení, jako jsou toalety, nebo sprchy, sdílíte s dalšími obyvateli vesnice.
Autor textu a fotografií: N. Riedlová
Kibbutz Inbar, Izrael – zajímavý koncept ubytování, ale i obživy
Kvalita ubytování – apartmány čisté a prostorné s vlastní sprchou a toaletou, ledničkou a mikrovlnnou troubou. Čaj, kafe a cukr k dispozici na pokoji. Dětská houpačka, pískoviště.
Strava – v ceně ubytování jsou snídaně, podávány jsou marmelády z ovoce, které si vlastní kibbutzané vypěstují, sýry a mléko, které si sami zpracují na farmě, zelenina, která je převážně servírovaná je rajče a zelená paprika. Čaj, kafe, mléko k pití.
Kvalita servisu – recepční ochotný/á pomoci či poradit, plynulá angličtina/hebrejština/ruština.
Zábava – každý se musí postarat o svoji vlastní zábavu. Děti se mohou houpat na houpačkách, hrát si v písku a nebo si zahrát stolní tenis. Dospělí mohou relaxovat například četbou před apatmánem. K dispozici jsou plastové židle se stolem. Možnost grilování. V areálu je i televizní místnost pro ty, co by měli zájem se například podívat na zprávy/film nebo nějaký jiný pořad.
Pláž – jelikož se kibbutz nachází ve vnitrozemí, pláž není. Nejbližší možné koupání je v Galilejském moři (jedná se vlastně o jezero)
Wi-fi připojení v celém komplexu. S parkovaním nebyl vůbec žádný problém.
Check out: 11:00, Check in: 15:00-22:30
První kibbutz byl založen v roce 1906 a od té doby jejich počet narostl na úctyhodných 256. Ubytování v přírodě, tak jak ho zná většina z nás z dětství se vším všudy. Mouchy, komáři, bučení krav, atd. Ubytování je vhodné především pro malé děti a pro ty, kteří chtějí opustit alespoň na chvíli rušná města. Velmi dobře zajištěn chod kibbutzu. V areálu bydlí celoročně rodiny se třemi psy. V okolí pobíhají krávy. Úplný klid, žádný hluk.
Rezervace ubytování
K dispozici jsou dvoulůžkové pokoje za cenu zhruba 1000 Kč/os./noc, vč. snídaně.