Kladská – klidné místo uprostřed lázeňského trojúhelníku


Přibližně deset kilometrů severně od Mariánských Lázní se nachází malá osada Kladská. Historie lidské činnosti se zde začala psát již v první polovině šestnáctého století, kdy zde byla vybudována soustava rybníků a na ni navazující Dlouhá stoka.

Ta odváděla zdejší vody v délce téměř 25 kilometrů do hornických měst Krásna (kde je moc pěkná rozhledna) a Horního Slavkova.

V devatenáctém století se z Lázní Kynžvart vydal do hlubokých lesů v okolí kladksých rybníků na lov kníže Otto Sigismund Prinz von Schönburg-Waldenburg.

TIP: Dětské prohlídky na zámku Loučeň, Frýdlant a Kynžvart

Ten byl místní přírodou tak okouzlen, že si zde roku 1875 nechal postavit srub. V následujících letech zde bylo postaveno pět podobných staveb, které dodnes tvoří základ osady.

Dnes tyto sruby slouží jako ubytovací zařízení, restaurace anebo Dům přírody Slavkovského lesa. Vydat se sem můžete za poznáním i za sportem. Lázeňští hosté dozajista ocení lehkou vycházku okolo rybníků po povalových chodnících, po nichž je provede naučná stezka. Aktivnější turisté se mohou dokonce vydat po neznačené pěšině podél Dlouhé stoky. Terén je však místy poněkud náročnější.

Z Kladské také vychází několik cykloturistických tras vedoucích jak do již zmíněných lázeňských měst, tak například do Bečova nad Teplou (tady je zámek, o kterém jsme také psali), kde můžeme navštívit expozici relikviáře svatého Maura. Je však brát zřetel na to, že nástupní místo leží v nadmořské výšce 800 m n.m., takže se při zpáteční cestě poněkud zapotíte.

V blízkém okolí můžete narazit na mnoho pozůstatků dnes již zaniklých lázeňských staveb.

Například nedaleká obec Prameny doplatila na poválečný odsun Němců a dnes zde můžeme nalézt jen zbytky odkazující na zaniklou slávu.

I když je zde v sezoně poměrně živo, i tak je Kladská ideálním místem pokud hledáte ticho a klid. Však i sám zakladatel zdejší osady, kníže Schönburg-Waldenburg, zde nalezl místo posledního odpočinku.

Ubytování v okolí

Fotogalerie