Klášter Montserrat – významné poutní místo u Barcelony ve Španělsku


Pokud plánujete několikadenní návštěvu španělské Barcelony, rozhodně si ve svém itineráři rezervujte jeden den na návštěvu oblasti Montserrat. Čeká zde na vás nejen nádherný horský přírodní park, ale také překrásný starobylý klášter.

Montserrat Barcelona – jak se do oblasti a ke klášteru dostanete?

Ke klášteru se můžete nechat vyvézt nebo se k němu vydáte po svých. To je důležité si, před cestou, ujasnit. Podle toho si totiž kupujete potřebný lístek na vlak z Barcelony Jízda do cílové stanice k pohoří trvá zhruba hodinku. Pak se vám nabízejí další možnosti. Jednou z nich je pěší výstup. Výchozím bodem je vlaková stanice, na které jste vystoupili. Postačí sledovat značenou trasu, která je středně náročná. Její délka je zhruba 8 kilometrů. Další možností je přestup na jinou vlakovou soupravu nebo na lanovku.

Jestliže jste ve Španělsku vlastním automobilem, můžete se jím samozřejmě k pohoří dopravit také. Pro tento případ využijete velké parkoviště pod pohořím, které je zde k těmto účelům zřízeno.

Přírodní park a prohlídka kláštera

Nejvyšším vrcholem pohoří je Sant Jeroni. Jestliže se na něj vydáte, naskytnou se vám nádherné výhledy do okolní krajiny a samozřejmě můžete zavítat i do místního benediktýnského kláštera. Cestu nahoru zvládnout i turisté méně zdatní.

Stavba klášteta je umístěna do skály. Jedná se o jednu z velmi významných náboženských památek v Katalánsku. I v minulosti, v období starobylého Říma, se zde nacházela svatyně, která byla zasvěcená Venuši.

Ve 12. století se zde objevila Černá Madona díky níž se stal klášter poutním místem. Současná podoba kláštera se datuje do 19. století. K nahlédnutí je zde nejen opatství, ale také klášter a bazilika. Součástí opatství je muzeum, v němž se dozvíte spoustu zajímavých informací jak o historii kláštera, tak i o katalánské kultuře. Své sídlo zde má jeden z nejstarších evropských chlapeckých pěveckých sborů.

Poblíž kláštera se nachází několik turistických stezek. Dvě z nich směřují přímo na nejvyšší vrcholek Sant Jeroni.

Fotogalerie

Další články o Španělsku: