Klášter Teplá najdete u Mariánských Lázní

Církevní premonstrátský klášter Teplá se nachází ve stejnojmenném městě nedaleko Mariánských Lázní. Klášter je jedním z nejvýznamnějších v České republice. Jeho hlavní částí je kostel Zvěstování Páně, který se dochoval až z 12. století. Také je zde výjimečná klášterní knihovna, která je se svými 100 000 svazky druhou největší v Čechách.


Klášter nabízí pravidelné bohoslužby, koncerty a prohlídky

Areál se skládá z klášterního kostela, budov konventu, historické klášterní nemocnice, lékárny, prelatury, sýpky, hospodářských budov, a dokonce i dvora.

Historie

Klášter založil roku 1193 blahoslavený Hroznata, který do něj záhy povolal premonstráty. Ostatky blahoslaveného Hroznaty můžeme nyní najít v kapli kláštera.

V 17. a 18. století byl klášter přestavěn do barokní podoby, avšak park, muzeum a nová knihovna byly dostavěny až na přelomu 19. a 20. století.

Akademie Hroznaty, centrum kultury a vzdělání, byla postavena na konci 17. století. Později, již ve 21. století, proběhla rekonstrukce, díky které zde vzniklo kulturně – vzdělávací centrum. Akademie je základem pro školní programy, tvořivé dílny, výstavy a koncerty.

Klášterní okruh

Klášter nabízí prohlídku klášterní knihovny a muzea.

Okruh Vám nabídne k prohlédnutí velký muzejní sál, obrazárnu s kompletní sbírkou portrétů všech opatů od 12. století. Také zde můžete vidět pracovnu knihovníka s původním vybavením. Muzeum nabízí k prohlédnutí předměty z historie i současnosti kláštera.

Hroznatova akademie nabízí na objednání prohlídku štoly (nejhlubší podzemí kláštera), anebo dětskou prohlídku, která se odehrává ve sklepení a je obohacena poznávací hrou.

Klášterní park

Kolem kláštera se rozléhá mohutný anglický park vybudovaný na počátku 20. století. Můžete zde najít Lurdskou jeskyňku, rybník táhnoucí se parkem a křížovou cestu, která byla vytvořena ve 21. století.

Park je pro veřejnost volně přístupný, stejně jako venkovní prostory klášterního areálu. V rybníku si také můžete zkusit chytit rybu, kterou Vám pak připraví v klášterní kuchyni. Park a jeho okolí také nabízí golfové hřiště, in-line dráhu na bruslení a několik cyklostezek.

Obecné informace

Do kláštera se můžete dostat autem, autobusem, a dokonce i vlakem vedoucím přes jednu z nejhezčích železničních tratí v Čechách.

Je doporučeno si termín prohlídky předem telefonicky rezervovat.

Samotný klášter nabízí ubytování. Mohou se zde pořádat odborné semináře, školení, konference, anebo duchovní cvičení.

V okolí naleznete naučnou Davidovu stezku o premonstrátovi z kláštera v Teplé. Dále zde naleznete další spoustu naučných stezek, které na sebe navazují. Pro milovníky přírody je zde i Bečovská botanická zahrada nebo velká řada pramenů nedaleko Teplé.

Fotogalerie

Web: www.klastertepla.cz

Kam dál na výlet:

Napsat komentář