Kolínská řepařská drážka nabízí výlet vlakem po úzkorozchodné trati


Polabské řepařské drážky vznikaly na přelomu 19. a 20. století a jejich délka dosáhla více než 130 km. Jednalo se o drážky vycházející z Kolína, Vlkavy, Křince, Kopidlna, Dymokur a Liběvsi. Po drážkách byla dopravována cukrová řepa do jednotlivých cukrovarů.

Kolínská řepařská drážka

Kolínská řepařská drážka

Nejstarší tohoto typu byla právě kolínská řepařská drážka postavená v roce 1894. Vedla z Kolínského cukrovaru, který stál v místě dnešní Elektrárny Kolín a.s., do Františkova (Ovčáry), do Býchor a až do Jestřábí Lhoty. Celková délka trati dosáhla 10,6 km, odbočka do Františkova měřila dalších 0,9 km. Ke svému účelu sloužila drážka téměř 70 let. Provoz řepařských vlaků zabezpečovaly původně parní lokomotivy, později motorové dvounápravové B 600/70 a BN 60. Vagony uvezly až 8 t řepy.

Kolínská řepařská drážka 2

V roce 2000 vzniklo občanské sdružení Klub pro obnovu Kolíské řepařské drážky, jehož cílem bylo obnovit část nejstarší řepné malodráhy. S finanční podporou EU, Středočeského kraje, Města Kolína a TPCA a celé řady dalších dárců se podařilo během 10 let znovu postavit 4,5 km úzkorozchodné dráhy, areál nádraží v Kolín-Sendražice a koncovou stanici v Býchorech. Velká čast trati byla postavena členy Klubu, zároveň se členové podílejí na opravách a rekonstrukcích lokomotiv a vagónů.

Slavnostní otevření prvního obnoveného úseku řepařské drážky se konalo 23. června 2007.

V další etapě byla trať prodloužena na Výrovnu, pak následovala stavba trati na Mlýnek a vybudování netradiční naučné stezky kolem trati. V posledních dvou etapách byla dostavěna trasa do stanice Býchory a v roce 2015 byla slavnostně konečná stanice otevřena. V dalším roce tam vznikl dětský park, který čeká ještě řada vylepšení.

Kolínská řepařská drážka 3

V současné době se snažíme dostavět velmi potřebné depo pro vagóny na nádraží, které bude sloužit ke krytému stání výletních vagónů. Ty jsou zatím umístěny venku a jsou neustále poškozovány výkyvy počasí.

Kolínská řepařská drážka 4

Pracujeme na zprovoznění další dieselové lokomotivy BN 60H a čeká nás rekonstrukce dalších dvou vagónů, protože návštěvníků přibývá a my chceme všem poskytnout pohodlné svezení.

Web: www.reparskadrazka.cz

Čtěte, pokud máte rádi vlaky a vláčky

Sdílejte článek s přáteli

Napsat komentář