Kolínská řepařská drážka nabízí výlet vlakem po úzkorozchodné trati

Polabské řepařské drážky vznikaly na přelomu 19. a 20. století a jejich délka dosáhla více než 130 km. Jednalo se o drážky vycházející z Kolína, Vlkavy, Křince, Kopidlna, Dymokur a Liběvsi. Po drážkách byla dopravována cukrová řepa do jednotlivých cukrovarů.


Kolínská řepařská drážka

Kolínská řepařská drážka

Nejstarší tohoto typu byla právě kolínská řepařská drážka postavená v roce 1894. Vedla z Kolínského cukrovaru, který stál v místě dnešní Elektrárny Kolín a.s., do Františkova (Ovčáry), do Býchor a až do Jestřábí Lhoty. Celková délka trati dosáhla 10,6 km, odbočka do Františkova měřila dalších 0,9 km.

TIP: Kutná Hora – krásné historické středočeské město

Ke svému účelu sloužila drážka téměř 70 let. Provoz řepařských vlaků zabezpečovaly původně parní lokomotivy, později motorové dvounápravové B 600/70 a BN 60. Vagony uvezly až 8 t řepy.

Kolínská řepařská drážka 2

V roce 2000 vzniklo občanské sdružení Klub pro obnovu Kolíské řepařské drážky, jehož cílem bylo obnovit část nejstarší řepné malodráhy. S finanční podporou EU, Středočeského kraje, Města Kolína a TPCA a celé řady dalších dárců se podařilo během 10 let znovu postavit 4,5 km úzkorozchodné dráhy, areál nádraží v Kolín-Sendražice a koncovou stanici v Býchorech. Velká čast trati byla postavena členy Klubu, zároveň se členové podílejí na opravách a rekonstrukcích lokomotiv a vagónů.

Slavnostní otevření prvního obnoveného úseku řepařské drážky se konalo 23. června 2007.

V další etapě byla trať prodloužena na Výrovnu, pak následovala stavba trati na Mlýnek a vybudování netradiční naučné stezky kolem trati. V posledních dvou etapách byla dostavěna trasa do stanice Býchory a v roce 2015 byla slavnostně konečná stanice otevřena. V dalším roce tam vznikl dětský park, který čeká ještě řada vylepšení.

Kolínská řepařská drážka 3

V současné době se snažíme dostavět velmi potřebné depo pro vagóny na nádraží, které bude sloužit ke krytému stání výletních vagónů. Ty jsou zatím umístěny venku a jsou neustále poškozovány výkyvy počasí.

Kolínská řepařská drážka 4

Pracujeme na zprovoznění další dieselové lokomotivy BN 60H a čeká nás rekonstrukce dalších dvou vagónů, protože návštěvníků přibývá a my chceme všem poskytnout pohodlné svezení.

Web: www.reparskadrazka.cz

Čtěte, pokud máte rádi vlaky a vláčky

Napsat komentář