Koněpruské jeskyně – zajímavý výlet u Berouna


Mezi další zajímavá místa v České republice patří zajisté i jeskyně. My se dnes vydáme do Koněpruských jeskyní nedaleko Berouna, kde se toto tajemné místo rozkládá. Typické pro Koněprusy jsou krápníkové útvary hned několika generací. Jeskyně vznikla krasovou činností vody ve vápencích přibližně před 400 lety. Patří mezi chráněné kulturní památky České republiky.

Koněpruské jeskyně Český kras – zajímavosti

Za největší zvláštnost můžeme považovat tzv. Koněpruské růžice, který obsahují opál. V dávných dobách zde bylo objeveno několik tisíc druhů zvířecích kostí a také pozůstatky lidské kosti, které přisuzujeme Homo sapiens sapiens – člověku moudrému.

Otevírací doba – prohlídky

Jeskyně jsou přístupné od 1. dubna do 31. října. Vzhledem k tomu, že prohlídka sčítá trasu o velikosti 620 metrů a několik set schodů (asi 530), nedoporučujeme vzít s sebou na výlet děti mladší 3 let a lidi ve špatném zdravotním stavu.

Historie Koněpruských jeskyní a Zlatý kůň

Ke každé památce se většinou váže několik pověstí. I tahle jednu ukrývá. Říká se, že na vrcholu Zlatého koně pásl pasáček své stádo ovcí, když najednou zahlédl kouř ze země. Šel blíž a spatřil díru, do které bezmyšlenkovitě a beze strachu vlezl. Spatřil tam vousáče, který seděl na velkém množství mincí. Stařec ho uplatil, aby si své tajemství nechal pro sebe. Pasáček to však nevydržel a ve vsi vše vyzradil místním. Ti se pak vydali najít zmiňovaný poklad, avšak marně. Pasáčka proto okradli za lež a přišel o všechno.

Legenda má i pravdivé informace. Stařeček mohl být totiž údajný padělatel, jež měl v jeskyni v 15. století svou mincovnu.

Koněpruské jeskyně - Beroun
Koněpruské jeskyně – Beroun

Po východu z jeskyně se můžete projít naučnou stezkou s mnoha informačními tabulemi, které vám přiblíží místní faunu a krajinu. V okolí jeskyně je dále možnost navštívit hrad Křivoklát, Karlštejn, hrady Točník a Žebrák, zámek Hořovice nebo královské město Beroun.

Mapa – kde jsou Koněpruské jeskyně

Kolik stojí vstupné a kdy je otevřeno zjistíte zde.

Web: http://jeskyne.cesky-kras.cz/