Kopec Oblík – čedičová dominanta Českého středohoří


Kopec malovaný mnoha umělci a opředený legendami. Masiv s energetickým bodem. Solitér, ze kterého byl dovezen kámen zahajující stavbu Národního divadla. To vše je vrch Oblík, který byl osídlen i Kelty. Vrchol ve výšce 509 m. n. m se nachází 8 km severně od Loun. Vydejte se na step na sopce a užijte si kruhový výhled do krásné krajiny Českého středohoří i na Krušné hory.

Kudy na Oblík + parkování

Kopec Oblík
Kopec Oblík

Jedna z možností, jak zdolat kopec, je trasa z Loun až přímo na vrchol. Parkovat je možné na Mírovém náměstí, kde začíná zelená turistická trasa. Výlet vás povede přes most Veslařů, kolem Kamenného lesa, Dobroměřického rybníku a statku Raná přímo pod Oblík. Po zelené poté vystoupáte strmě na vrchol po cestě vinoucí se jižním svahem kopce. Za rozcestníkem Dobroměřický rybník bedlivě sledujete značení. Trasa bývá zarostlá a není na první pohled vidět.

Zaparkovat lze také pod Červeným vrchem a napojit se na zelenou trasu právě na rozcestí Dobroměřický rybník. Zpět k autu můžete buď stejnou trasou, nebo přes kopec Raná západně od Oblíku.

Pokud chcete jen zdolat tento kopec, můžete zaparkovat na návsi vesničky Mnichov, kde končí výše zmíněná zelená trasa. Za přibližně 40 minut jste odtud na vrcholu.

Po návratu k parkovišti si zde můžete dát svačinu vedle kostelíčka, je zde několik laviček a u jedné i menší stůl.

Parkování pod kopcem Oblík v obci Mnichov
Parkování pod kopcem Oblík v obci Mnichov

Výhled z Oblíku

Krátké, ale strmé stoupání se vám odmění nádherným kruhovým výhledem zvláště na sousední kopec Ranou a na Krušné hory. K vidění jsou kopce Milá, Bořeň, Blšanských vrch, Červený hrádek, zřícenina Hazmburk, Říp, Lovoš, Milešovka, lomy… Obzor je plný dalších vrcholů, které lze zdolávat. Z vrchu můžete také pokračovat na sousední Srdov a Brtník, které jsou spojeny hřebenovkou. Na tyto vrcholy nevede turistická trasa, při cestě z kopce na Mnichov je třeba odbočit doprava ze zelené značené trasy. Jsou to tyto 2 kopce jak vidíte na fotce.

Výhled z Oblíku
Výhled z Oblíku

Energetický bod Oblík

Na vrcholu byla postavena v roce 1507 novověká kaple, která byla zničena po třicetileté válce. Pak zde byl dřevěný kříž a následně další kaple. Nic z toho se však nedochovalo. Přibližně ve stejných místech se od roku 2012 nachází kamenný sloupek s nápisem energetický bod. Podle biotroniků zde vyvěrá energie z centra země. Kromě krásných výhledů se zde údajně můžete i energeticky posílit.

Energetický bod Oblík
Energetický bod Oblík

Kam na výlet v okolí: