Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem


Pokud budete mít cestu do Ústí nad Labem, vřele doporučuji navštívit kostel Nanebevzetí Panny Marie, který se nachází přímo v centru města a to kousek od Mírového náměstí.

Historie kostela

Kostel byl postaven ve 14. století a tudíž je významnou historickou památkou pro celé město. V roce 1945 došlo v Ústí nad Labem k silným americkým náletům (protože si piloti spletli Drážďany a Ústí) a tři bomby, které vybuchly v blízkosti kostela, stavbu narušily a věž je odchýlená od středu o 200,9 cm, čímž je kostel velice proslulý a láká pozornost mnoha turistů.

Šikmá věž kostela patří na čtvrté místo nejšikmějších věží v Evropě. Pro porovnání – ta v Pise se vychyluje o 460 cm.

K náletům v roce 1945 se však váže ještě jedna ne moc známá událost. V době náletu byl v kostele schovaný i kostelník Josef Schandu – při náletu byl ale zraněn v oblasti krku, kdy nemohl polykat a následně zemřel hladem. Kostel byl po válce opraven a znovu zprovozněn.

Okolí, dopravní dostupnost

Co se týká okolí – kostel je v těsné blízkosti obchodního centra Fórum, které lemuje kostel z několika stran. Parkování je umožněno právě v tomto obchodním středisku, kdy je od pondělí do pátku první 1,5 hodiny parkování zdarma a víkendy + svátky 3 hodiny zdarma a vstupné do kostela se neplatí. Pokud byste se rozhodli jet vlakem, od hlavního nádraží jste u kostela pěší chůzí do 3 minut. Nejbližší autobusová zastávka je Mírové náměstí.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem

Zajímavosti

Nejcennějším předmětem v kostele je s největší pravděpodobností samotný gotický oltář, který byl převezen z Pirny. V kostele se nachází tři zvony, jeden z nich, který nese název ,,Zuzana“ je největším zvonem, který se v okresu nachází a váží 250 kg. Nad nimi se nachází byt pro věžníka, který je však neobývaný. Kostel je výraznou dominantou celého města a nespočet párů se rozhodlo tento kostel využít jako místo svého svatebního obřadu.