Košutecké jezírko – Plzeň


Plzeň bezpochyby patří mezi nejhezčí česká města a ne nadarmo se stala evropským hlavním městem kultury pro rok 2015. Kloubí v sobě totiž řadu tradičních kulturních akcí, ale také historické památky a další zajímavá místa pro výlet.

Když se řekne Plzeň, většině lidí se asi jako první vybaví pravděpodobně plzeňský pivovar, který je známý po celém světě, ale třeba i chrám sv. Bartoloměje, což je pro změnu nejvyšší kostelní věž ve střední Evropě, případně je dále hojně navštěvované třeba plzeňské podzemí. Ve výčtu turisticky zajímavých míst, která se v Plzni nachází, se však mnohdy zapomíná na plzeňské jezírko, jenž najdeme v jedné z jeho čtvrtí, a to konkrétně v Plzni na Košutce.

Košutecké jezírko

Jedná se o idylické a velice klidné místo, které se nachází v samotném širším centru západočeské metropole, a to pouhých pět zastávek tramvají od plzeňského náměstí. Jezírko je vlastně zatopeným lomem a kdysi se zde nacházely kamenolomy a sloužilo rovněž k těžbě pískovce. Pro Plzeňany představuje oázu klidu v uspěchané západočeské metropoli a v létě je oblíbeným místem ke koupání. V zimě zase slouží jako plocha pro bruslení. V dalších obdobích roku se pak hodí na procházku třeba se svým čtyřnohým miláčkem. Dá se zde rovněž i rybařit.

Košutecké jezírko - Plzeň 5

Hloubka Košuteckého jezírka

Maximální hloubka je 9 metrů, ale průměrná hloubka je 5 – 6 m.

Město Plzeň poměrně nedávno investovalo do rekonstrukce pláží okolo jezírka, kde nyní najdete přívětivé pláže s bílým pískem, ale i travnaté plochy pro opalování či naopak řady stromů, pakliže preferujete spíše stín. Jezírko se jinak nachází v rámci přilehlého parku, kde jsou rovněž lavičky k posezení. K dispozici je také dětské hřiště s prolézačkami. V blízkosti jezírka se pak nacházejí hned dva supermarkety, kde si můžete zakoupit občerstvení.

Kam dál v Plzni: Vodní plochy Lobezská louka

Dominantou tohoto místa je pak socha andělíčka, která zde stojí prakticky odnepaměti, přestože byla v jistých časech ztracena na dně jezírka. Ale díky práci potápěčů a restaurátorů nyní stojí na protilehlém břehu a hlavně na místě, kde je v bezpečí a může tak dál být symbolem tohoto malebného a velice oblíbeného místa.

Košutecké jezírko - Plzeň 3

Pakliže se někdy octnete v Plzni a budete se chtít shladit či si odpočinout na klidném místě, návštěva Košuteckého jezírka je pro vás tipem na skvělý výlet. Nabízí totiž příjemný kousek přírody v samotném srdci města.

Košutecké jezírko - Plzeň 4

Navštivte také:

Napsat komentář