Kotelní jámy v Krkonoších

Pokud se někdy rozhodnete zajet si do Krkonoš, nesmí vaší pozornosti uniknout přírodní rezervace Kotelní jámy. Nachází se na jižních svazích hory Kotel (1 435 m.n.m.) a tvoří je ledovcové kary Velká kotelní jáma a Malá kotelní jáma. Oba tyto kary jsou oddělené skalnatým útvarem, Liščím hřebínkem.


Kotelní jámy - Krkonoše

Jedná se o malebné údolí, ve kterém se nalézá spousta vzácných rostlin (např. zlatohlávek, hvozdík pyšný…) a kde platí přísná ochrana: chodit se smí pouze po vyznačených cestách.

Návštěva rezervace je vhodná na jaře, v létě či na podzim, než napadne sníh.

V zimě je místo často uzavřeno kvůli hrozícím lavinám.

Kotelní jámy - Krkonoše 2

Kotelní jámy - Krkonoše 3

Kotelní jámy trasa

Do Kotelních jam se dá dostat třemi způsoby:

  • z Horních Míseček
  • z Vrbatovy boudy
  • z Harrachova

Každá z těchto variant je jinak dlouhá a náročná, proto před návštěvou tohoto místa zvažte své síly a časové možnosti.

TIP: Zlaté návrší – hora v Krkonoších

Z Horních Míseček vede cesta po zelené turistické trase, tzv. Krakonošově cestě.  Trasa tam a zpět má zhruba 6,5 km a trvá cca 2,5 hodiny. Jedná se o velmi příjemnou procházku, během které překročíte Boudecký a Kotelský potok a úplně se nezničíte. Doporučujeme i na výlet s dětmi.

Horní Mísečky - Kotelní jámy - mapa
Kotelní jámy - Krkonoše 4

Z Vrbatovy boudy se dá do Kotelních jam dostat nejprve po zelené a posléze po červené turistické trase. Cestou můžete spatřit Harrachovy kameny, Růženčinu zahrádku (kamenný val ve tvaru okvětní růže) a několik bunkrů. Pokud se touto cestou vydáte za slunečného dne, doporučujeme vzít si pokrývku hlavy a dostatek vody, cesta je z velké části na planině bez možnosti ukrytí se do stínu. Z Vrbaty je to do Kotelních jam 5,4 km, cca 1,5 hodiny. Můžete se poté vydat stejnou cestou zpět, ale doporučujeme spíše poté sestoupit dolů další 3 km do Horních Míseček.

Vrbatova bouda - mapa

Pokud jste se vydali odpočívat do Harrachova, i odtamtud se dá do Kotelních jam dostat, jedná se ale o nejnáročnější ze tří zmíněných tras; jen tam má 9,2 km a trvá cca 3 hodiny. Její začátek si rozhodně zkraťte výjezdem lanovkou na Čertovu horu, na které se nachází dřevěná Čertova hlava a občerstvení. Z ní se vydejte po modré Janově cestě kolem Janovy skály do Ručiček (zde se nachází kiosek). V nich se dejte dále po zelené až do Dvoraček (turistická chata s možností přespání a občerstvení). Až sem je trasa vhodná i pro kola. U Dvoraček pokračujte dále po zelené – po ní již dorazíte až do srdce rezervace. Z ní se buď můžete vydat cestou zpět, nebo opět dolů do Horních Míseček.

Harrachov - Kotelní jámy - mapa

Kotelní jámy zkrátka představují úchvatnou podívanou a můžeme zaručit, že se vám z jejich majestátnosti a krásy bude tajit dech.

Ubytování v okolí

Další tipy na pěší výlety:

Napsat komentář