Kovářův větrný mlýn Větřák ve Štípě


Zajímavá památka technického charakteru se ukrývá na kopci ve výšce 341 metrů za posledními dvěma čísly popisnými ve  Štípě – místní části Zlína (Zlínský kraj), směrem na obec Hvozdnou. V jeho těsné blízkosti prochází NS Hvozdná, jejíž 1. zastavení nese název Kříž u Větřáku.

Jedná se o větrný mlýn holandského typu z 2. poloviny 19. století, který se dochoval do dnešních dnů i s původním technickým vybavením. Dnes slouží jako malé soukromé muzeum ukazující regionální raritu. Novomanželé si mohou v jeho prostorách i okolí domluvit focení.

Z historie

„Větřák“, jak se mlýnu mezi místními říká, byl postavený během dvou let (1858 – 1860) mlynářem Kristiánem Kovářem s přispěním party zedníků.

Existence mlýna i jeho majitelů byla ohrožena za 2. světové války, kdy se v jeho prostorách po nocích mlelo i přes přísný zákaz.

TIP: Vodní nádrž Fryšták – Kostelec u Zlína

Namále měl i po válce, která přinesla majiteli značné materiální ztráty a on se rozhodl budovu mlýna zbourat a kámen použít na opravu domu. Naštěstí zakročily úřady a hodnotnou památku zachránily.

V roce 1964 byl mlýn rodině Kovářových odebrán a svěřen do péče památkového ústavu. Po sametové revoluci byl rodině Kovářových v rámci majetkových restitucí vrácený. Ta se o mlýn stará a případným zájemcům o prohlídku je k dispozici po předchozí telefonické domluvě.

Technické parametry mlýna

Jedná se o zděnou stavbu kruhového půdorysu zhotovenou z pálené cihly a kamene z lomu. Mlýn je vysoký 8,5 metrů a jeho průměr dosahuje skoro 6 metrů.

TIP: První dřevěná zoo Ostrata

Osmiboká jehlanová střecha s vikýřem je pokrytá šindelem. Větrné kolo o průměru 10 metrů má celkem 4 křídla a jeho lopatka zaujímá plochu 5,6 m².

Přístupová cesta

 K mlýnu můžete vyrazit pěšky od zastávky MHD Štípa, požární zbrojnice po ulici Pod Větřákem. Na místo vás doveze trolejbus č. 4 nebo 5. Další možností je jízda na kole nebo automobilem. K parkování můžete využít parkoviště Za Dvorem, které se nachází na stejnojmenné ulici nedaleko potravin Enapo.

Zajímavosti v okolí

Ve Štípě můžete obdivovat další historické památky především duchovního charakteru. Mariánské náměstí zdobí kostel Narození Panny Marie s klášterem. V jeho blízkosti se nachází také bývalá hřbitovní kaple a hrobka rodu Seilernů.

Fotogalerie

Máte rádi větrné mlýny? Přečtěte si o dalších, o kterých jsme psali: