Králicko, to jsou Králíky, pevnosti i Králický Sněžník


Králíky – městečko, které je v současné době centrem nejvýchodnějšího koutu Pardubického kraje. V tomto mikroregionu žije přibližně deset tisíc obyvatel, z nichž 4.200 přímo v Králíkách. Pro okres Ústí nad Orlicí, kam je geograficky zařazeno, je východiskem do turisticky oblíbené horské soustavy Králického Sněžníku.

Leží ve výšce 570 m. n. m. A má rozlohu 53 km2. Především díky dobré dopravní dostupnosti tak není problém navštívit v kterémkoli období samotné město, nedalekou Dolní Moravu či okolní turisticky zajímavá místa.

Historie Králík

Osada Králíky vznikla pravděpodobně již ve 12. století, ovšem první doložená písemná zmínka pochází z roku 1357. V této době se danému místu říkalo Grulich, díky vlivu německých přistěhovalců. V roce 1708 došlo v části mezi Velkým a Malým náměstím k rozsáhlým požárům, kdy v popel se proměnilo celkem 98 domů, včetně kostela, fary nebo třeba místní školy. V polovině 18. století byla postavena radniční budova a současně byl založen textilní závod, který je dodnes důležitým pracovním odvětvím této oblasti.

Po vzniku republiky v roce 1918 přicházelo do Králík mnoho Čechů, kteří se zde zabydleli a rozvíjeli pak kulturní, divadelní i sportovní činnost.

K obraně státu před okupací Německem vzniklo na Králicku mohutné opevnění. Bohužel po odstoupení pohraničí se lidé české národnosti museli odstěhovat a Králíky se staly baštou úseku Sudet. Na danou situaci se přijel podívat během jedné své cesty i sám Hitler. Po druhé světové válce došlo opět k osídlení Čechy, kteří dodnes rozvíjí město především s historickými a sportovními cíli.

Pevnostní oblast

Dá se hovořit o části pásma československého opevnění budovaného před druhou světovou válkou proti nacistickému Německu. Dnes se nachází prakticky na všech stranách Králík objekty, které k tomuto opevnění patří. Mezi ty nejvýznamnější patří dělostřelecká tvrz Hůrka, kterou návštěvníci naleznou v těsné blízkosti Králík u silnice II. Třídy č. 312 směřující do Hanušovic. Pokud by jste pokračovali tímto směrem, dostanete se do obce Červený Potok, kde se v prostoru vlakového nádraží nachází pěchotní srub K-S 8 „U nádraží“. A odbočíme-li směrem na Dolní Moravu, dorazíme k pěchotnímu srubu K-S 5 „U potoka“. Ten se jediný z významných objektů opevnění nachází již v Olomouckém kraji. Samostatná dělostřelecká pozorovatelna K-S 12b „Utržený“ je nejzachovalejší v rámci regionu.

Raritou je skutečnost, že se na něm dochoval poslední pancéřový zvon.

Směrem na Prostřední Lipku potkáme pěchotní srub K-S 17 „U cihelny“, který sousedí s turisticky vyhledávaným vojenským muzeem, v němž si každý návštěvník přijde zajisté na své. Disponuje velkou řadou dochovaných zbraní, vozové a vojenské techniky, dobovými uniformami a spoustou historického materiálu. Ovšem tím nejnavštěvovanějším místem je dělostřelecká tvrz Bouda, která je dostupná po turistických značkách od rozhledny na Suchém vrchu nebo z nedaleké obce Těchonín. V rámci několika typů prohlídek je zpřístupněno rozsáhlé podzemí tvrze a část povrchových bojových objektů.

Turistické a sportovní centrum Dolní Morava

Mezi významná turistická centra dnes patří obec Dolní Morava, která se nachází na úpatí Králického Sněžníku. Právě odtud vede neuvěřitelné množství perfektně značených turistických cest jak na vrchol Sněžníku, tak i na okolní hory až k hranici s Hrubým Jeseníkem. Využít danou oblast lze po celý rok. Léto patří především pěší turistice, cykloturistice, ale také návštěvě sportovního areálu s dominantou hotelu Vista. Milovníci adrenalinu se mohou svést na horské bobové dráze, s dětmi navštívit Mamutíkův vodní a lesní park, prolézt si obřího mamuta nebo se pobavit v dětském parku Amálka či v pískovcovém světě. Sportovci pak určitě uvítají návštěvu lanového lesního centra, kde je zapotřebí dostatek odvahy a kuráže. Zima pak znamená jediné – sjezdové lyžování. Množství vleků s různými stupni obtížnosti uspokojí každého lyžaře. A jako bonus je pro všechny, kdo se dostanou na vrcholek vleku k horské chatě Slaměnka otevřena překrásná rozhledna Stezka v oblacích, ze které je možné dohlédnout do širokého okolí. Vynikající sněhové podmínky pak umožňují také běžecké lyžování, pro které jsou připraveny značené stezky s okruhy různých vzdáleností. Běžecké stopy jsou vždy výborně upraveny, proto tuto oblast vyhledávají ke svým tréninkům přední republikový reprezentanti. Na Dolní Moravě se nachází nesčetné množství hotelů a penzionů různých kategorií, spousta restauračních zařízení a dalších občerstvovacích zařízení. Kdykoli si tak na Králicku každý nalezne právě to, co jej baví a zajímá.

Fotogalerie

Ubytování v okolí

Další zajímavosti a tipy na výlety: