Království železnic je v Praze na Smíchově u metra Anděl


Do Království železnice jsme vyrazili jednu krásnou slunnou sobotu. Je to ale i ideální místo, kde se s dětmi schovat, když bude pršet.

Jak do Prahy na Anděl, kde Království železnic najdete

Jeli jsme vlakem z Ústí nad Labem (kde je také pěkné muzeum modelové železnice) na směr Praha – Hlavní nádraží, kde jsme přestoupili na další vlak směr Řevnice a vystoupili na nádraží Smíchov. Odtud to je ale cca 1 kilometr pěšky k OC Anděl.

Protože naše děti ještě nikdy nejely metrem, zpáteční cestu jsme absolvovali v podzemí :) Ze stanice metra Anděl na Florenc a zde přestup na trasu C do stanice Hlavní nádraží.

Kde zaparkovat, pokud jedete autem

Parkování (parkovné) je zdarma v OC Anděl, které je vzdáleno cca 100 metrů od vstupu. Případně v OC Nový Smíchov, který je také vedle.

Co je Království železnic

Království železnic je jednou z nejoblíbenějších turistických atrakcí v Praze, která zaujme nejen děti, ale i dospělé. Tato unikátní expozice se nachází nedaleko centra hlavního města a je největší modelovou železnicí v České republice. Nabízí detailně propracovaný model české krajiny, kde se mísí realistické krajinomalby s modely měst, vesnic a samozřejmě rozsáhlou sítí železničních tratí.

Poté, co zaplatíte vstupné, případně ukážete zakoupené lístky, projdete podle ukazatele do pasáže a odtud do sklepa, kde na vás již čeká robot výpravčí se zelenou plácačkou. Pomocí čárového kódu na vstupenkách budete vpuštěni dovnitř.

Dobré je to, že vpravo od vchodu jsou uzamykatelné skříňky na vratnou zálohu 10kč, kde si můžete nechat bundy nebo třeba batohy.

TIP: Muzeum železnice na vlakové stanici v Břeclavi

Poté, co si odložíte, se můžete pustit do expozice. Je jich zde několik a opravdu pro každého něco.

Expozice

 • Modelová železnice: V expozici je vybudováno několik kilometrů kolejí, po kterých jezdí desítky modelů vlaků. Návštěvníci mohou obdivovat různé druhy vlaků, od klasických parních lokomotiv po moderní rychlovlaky.
 • Interaktivní prvky: Expozice nabízí řadu interaktivních prvků, díky nimž mohou návštěvníci ovlivnit dění na modelové železnici. Je možné například spustit vlaky, ovládat světla a další funkce.
 • Modely českých měst: Součástí expozice jsou i detailně zpracované modely některých českých měst a zajímavých míst, včetně Prahy, kde návštěvníci najdou modely významných památek.
 • Noční režim: Expozice obsahuje unikátní noční režim, kdy se celé modelové město a krajina ponoří do tmy a osvětlí se pouze modelová světla, což vytváří nezapomenutelný zážitek.
 • Edukativní prvky: Království železnic nabízí také vzdělávací prvky, které návštěvníkům přiblíží historii i současnost železniční dopravy v České republice.
 • Specializovaný obchod: Součástí areálu je i obchod s modelářskými potřebami, kde si můžete koupit vláčky, kolejnice a další příslušenství pro vlastní modelovou železnici.

Už název napovídá, že zde bude opravdu dost modelů měst, ve kterých jezdí vlaky osobní i nákladní, tramvaje, po silnících jezdí auta, autobusy, hasiči, sanitky, ale uvidíte i letadlo nebo vrtulník.

TIP: Pokud se vám zde bude líbit, navštivte také park miniatur Boheminium v Mariánských Lázních a Minimundus v Klagenfurtu v Rakousku.

Co mi zde celkem vadilo je to, že se střídá den i noc a tak se prostě setmí, díky čemuž vyniknout veškerá světla u vlaků nebo ve městech, ale abyste udělali pěkné fotky nebo videa, je třeba počkat až začne den :)

Než se vydáte královstvím železnic o patro níž, kde je opravdu maxi expozice rozdělená podle krajů České republiky, můžete si zkusit osobně řídit tramvaj, autobus nebo vlak. Sice zde jsou fronty, ale vyplatí se počkat.

Řídili jsme tramvaj, stěrače stírají a dokonce i  dveře jdou otevírat a zavírat, zábava pro děti o rodiče.

Druhé největší kolejiště na světě

Poté, co se projedete tramvají, sejděte po schodech dolů a uvidíte opravdu velký model železnice.

Ten je rozdělen podle krajů, uvidíte zde vše, co symbolizuje konkrétní kraj. Například celá města, hrady, zámky, rozhledny, jezera, na co si člověk vzpomene.

Podívejte se na moje video.

Co zde ještě najdete

Děti zde ještě mohou obdivovat tyto další expozice

 • Igráčky
 • Mašinku Tomáše a ostrov Sodor
 • Modely z Lega
 • Vitríny s modely aut
 • Staré hračky
 • Jak vypadaly nádraží před lety

Otevírací doba

Denně 9-19h

Fotogalerie

Proč navštívit Království železnic?

Království železnic je ideálním místem pro rodinné výlety, kde se spojuje zábava s vzděláním. Děti i dospělí zde mohou strávit několik fascinujících hodin, během kterých objeví krásu modelového železničního světa. Je to také skvělá příležitost pro milovníky vlaků a modelářství, kteří zde najdou inspiraci pro vlastní projekty. Navíc, díky centrální poloze v Praze, je Království železnic snadno dostupné a lze ho kombinovat s návštěvou dalších pražských pamětihodností.

Ceník za vstupné pro dospělé i děti najdete zde.

Web: www.kralovstvi-zeleznic.cz

Kam dál v Praze s dětmi

Napsat komentář