Krampuslauf aneb s rakouskými čerty opravdu nejsou žerty


Víte co vám dohromady dá Rakousko, vánoční nálada a čerti? Nezapomenutelnou podívanou, díky které vám začne tuhnout krev v žilách, ale která vás zaručeně nadchne i pobaví! V rakouských městech se tradičně každým rokem v období vánočního adventu sjíždí mnoho návštěvníků, kteří si nechtějí nechat ujít tento jedinečný rakouský zvyk zvaný „Krampuslauf“.

A o co se jedná? Jde o strašidelný průvod čertů, kde hlavní roli hraje děs, řinčící řetězy a burácející hudba.

Krampuslauf – tradice jako žádná jiná

Rej čertu Rakousko - Krampuslauf

Průvody mají více než 500 let starou tradici. Na průvod se sjíždějí čerti z menších vesnic a okolí do větších měst, kde pod dohledem návštěvníků i pořadatelů ukážou neskutečnou show plnou strašidelných masek, kouřových efektů, petard, kravských zvonců a všeho dalšího, co vydává ohlušující zvuky. A přestože mají vyhraněnou nějakou určitou trasu, po které mají jít, tak se často stává, že vám pár nezbedných čertíků jen tak pro srandu „vletí“ přímo do úsměvu. Také vás mohou vtáhnout přímo do průvodu mezi další čerty, nebo vás při běhu přetáhnou březovými větvemi a koňskými žíněmi přes nohy. Vše jen abyste se pobavili, ale i pořádně vyděsili.

Rakouští čerti a děsivá kreativita v praxi

Čerti jaké známe u nás jsou jen slabým odvarem oproti těm, které můžete vidět v rakouských městech. Každý z nich je originál. Masky si každý z čertů navrhuje a vyrábí sám a ty se pak předávají tradičně z generace na generaci. Většina z masek je vyhotovena ze dřeva, kůže, kožešiny, nebo laminátu. Hrozivý jev také doplňují velkými beraními, mufloními, nebo kozími rohy a svítícíma očima. Při svých průvodech si také nezapomínají vzít pytle, nebo nůše na zlobivé děti, avšak i sympatické slečny nejsou úplně v bezpečí.

Klidnější nebo děsivější průvod?

Pokud chcete zažít velkolepou přehlídku několika stovek čertů na jednom místě, musíte si zajet do větších měst – KrampuslaufSchladming, Salzburk, nebo do Tyrolska. Pokud však chcete vidět průvod v o něco klidnějším duchu, a nechcete vyděsit své děti zas až tak moc, tak se můžete jet na čerty podívat do blízkého Retzu (15 km od Vídně).

TIP: Abyste viděli čerty nemusíte jezdit za hranice, stačí vyrazit do Úštěka u Litoměřic.

Není tajemstvím, že při tomto průvodu čertů vám může pobíhat i mráz po zádech, ale tito čerti vás také zaručeně pobaví a navnadí na všudypřítomnou vánoční atmosféru. Bezpochyby je tento průvod nevšedním zážitkem, na který budete vzpomínat i dlouho poté, a který byste si určitě neměli nechat ujít!

Související:

Donauinsel Vídeň

| Rubriky Rakousko