Krásy Francouzské riviéry

Na pobřeží Středozemního moře na území francouzské Provence se rozkládá krásný kraj plný levandulových polí, malebných městeček a prázdninových středisek Francouzská riviéra.


Města a městečka

Azurové pobřeží, jak se také Francouzské riviéře říká, se táhne podél moře od měst Menton, až po Perpignon. V těchto místech se nachází mnoho dalších měst, která jsou nejen krásná, ale také historicky významná. Pobřeží lemuje azurově modrá voda Středozemního moře a je zde mnoho letovisek.

Nejznámějšími městy jsou Marseille, Nice, Cannes a Saint – Tropez. Marseille je významný přístav s mnoha památkami, který fungoval již za doby Římské říše. Nachází se zde Vieux Port, staré přístaviště s malebnými budovami, kde kotví mnoho lodí, nachází se zde dvě pevnosti a několik katedrál. Na vrcholku kopce tyčícím se nad celou Marseille stojí Bazilika Notre-Dame de la Garde, která vytváří impozantní scenérii Marseille.

Města Nice a Cannes se nacházejí poblíž italských hranic. Jsou propojena a Cannes je významné nejen jako turistické středisko, ale jako město, kde se pravidelně koná filmový festival. V samotném Nice je staré město Vielle Ville s mnoha historickými památkami. Jsou zde krásné měšťanské domy i kostely. Slavná je také Anglická promenáda, která se táhne 5 km podél mořského pobřeží.

Zámek na francouzské riviéře

Saint-Tropez jistě všichni znají z francouzských četnických humoresek. Po těchto filmech zde zůstala četnická stanice, kde se natáčelo a slouží dnes jako turistický cíl. 

Příroda, turistika, sport

Mezi pobřežními městečky se táhnou levandulová a slunečnicová pole. Levandule se pěstuje také v blízkých horách, kde najdete rovněž rozeklané skály, které jsou oblíbeným cílem horolezců. Mezi horami protéká zářivě zelenomodrá řeka se složitými jeskynními systémy. Můžete se zde projet na plováku nebo kajaku. Provence je také oblíbeným místem pro cyklistiku, každoročně se tu pořádá slavná Tour de France.

Kromě levandule zde roste mnoho dalších bylin a stromů, mezi jinými také olivovníky a francouzské duby. V přírodě se nachází mnoho živočichů, ještěrky, lasičky a na horských stráních se pasou ovce. Nejvíce si však povšimnete cikád, které silně bzučí ve večerních hodinách a dotvářejí tak prázdninovou atmosféru. 

Historické památky a zajímavosti

Pěstování levandule a jiných vonných květin se zde věnují farmy, které levandulový olej vyrábějí pro kosmetické účely. Město Grasse nacházející se poblíž Nice je parfumérstvím proslulé. Vyrábí se zde parfémy a mýdla, či jiná kosmetika, které zakoupíte v obchůdcích po celé Francouzské riviéře i na ulici.

Po cestě do Perpignon můžete navštívit také středověké hrady. Hrad Carcassone, papežské město Avignon jsou největšími středověkými hradními komplexy v Evropě. Projít se můžete také po Avignonském mostě.

Francouzská riviéra je nádherné místo, ke strávení dovolené. Je toho zde mnoho k vidění, je protkána kempy a snadno se podél pobřeží přemisťuje autem.

Ubytování

Další články z Francie:

Napsat komentář