Krásy Malé Fatry na Slovensku


Slovenské pohoří Malá Fatra nabízí jedinečný turistický zážitek, který ocení milovníci přírody a hor. Spolu s několika různými vrcholy a přírodními krásami nabízí Malá Fatra také spoustu jiných turistických cílů, jako jsou hrady nebo zříceniny. Záleží pouze na Vás, čemu dáte přednost. Následující článek Vás zavede do několika krásných míst této oblasti.

Malý a Velký Kriváň

Nejvyšší vrchol pohoří Malá Fatra, Velký Kriváň, patří k velmi navštěvovaným turistickým cílům. K jeho vrcholu si můžete dopomoci lanovkou, v opačném případě Vás čeká poměrně náročný terén s velkým stoupáním. Pokud se ale rozhodnete pro pokoření náročného terénu, budete odměněni nezapomenutelnými výhledy. Méně navštěvovanější Malý Rozsutec disponuje středně náročným terénem. Po zdolání vrcholu můžete vidět Velký Kriváň nebo Malý Rozsutec. Existuje více variant, kudy se na vrchol vydat. Hezká část vede například od dalšího vrcholu, Pekelníku.

Malý Rozsutec

Jedná se o středně náročnou trasu, která Vás dovede na vrcholek Malého Rozsutecu. Počátečním bodem trasy je hotel Diery, tam se můžete dopravit za pomoci autobusu, auta, kola, či pěšky. Trasa vede přes Jánošikove diery, které Vám zpestří výšlap. Z vrcholku si poté můžete užít výhled na Velký Rozsutec nebo Malý a Velký Kriváň.

Orloj ve Staré Bystrici

Můžete také zvolit netradiční výpravu do Staré Bystrice. Kde v okolí hor a přírody najdete moderní orloj, pocházející z minulého desetiletí. Návštěvu orloje můžete propojit s turistikou nebo ji využít v rámci obědové pauzy. Přímo u orloje jsou restaurace, ze kterých můžete obdivovat nejenom orloj, ale také slovenskou kuchyni.

Na závěr

Pokud jsme vyrazili za krásami slovenské přírody, neměla by Vám uniknout ochutnávka místní kuchyně. Asi nejproslulejším pokrmem jsou bryndzové halušky, pirohy a různé druhy sýrů. Před hlavním chodem také můžete zvolit klasickou slovenskou polívku, kapustnicu, připravenou z kyselého zelí. Existuje mnoho výborných restaurací, kde můžete tyto tradiční pokrmy ochutnat, osobní doporučení nese restaurace Salaš Zázrivá.

Fotogalerie

Ubytování v okolí