Krátký výlet do Milána – druhého největšího města Itálie

Itálie je krásná země a vždy mě fascinovala italská kultura plná nádherných dam, elegantních pánů a výborného italského jídla. Jelikož jsem pracující člověk, který si za cestování nemůže dovolit utratit „balík“, volil jsem k návštěvě Itálie město Miláno, do kterého se dá dostat rychle a levně.


Město, které je druhé největší v Itálii a které se rozkládá v západní části Lombardie. Ano, italský Milán byl tou jasnou volbou a teď už můžu s klidem říci, že tou správnou.

Letenky

Do Milána létá spousty aerolinek, a tak si stačí vybrat, co při letecké dopravě preferujete. Já s mou přítelkyní jsme chtěli letět co nejlevněji, a proto jsme se proletěli společností WizzAir. Zpáteční letenky z Prahy do Bergama (město vzdálené cca. 30 km od Milána) pro oba vyšly na 1300 korun, což je opravdu skvělá cena. Po zaplacení online z pohodlí domova jsme se již mohli těšit na naše dvoudenní dobrodružství.

Miláno Itálie
Na cestu směr Miláno jsme připraveni

Mezi společnosti, které nabízí nejlevnější letenky do Milána patří Wizzair, Ryanair a EasyJet s odletem z Prahy. Ceny letenek do Milána se pohybují většinou kolem 500 Kč, pokud si je bookujete dopředu. Dopravci někdy nabízejí  i speciální akce, kdy se zpáteční letenky dají zakoupit i do částky 600 Kč a méně. Je však nutné jejich nabídku bedlivě sledovat, letenky jsou za takovou cenu poměrně rychle vyprodány.

A letíme

Přestože létání rozhodně nebude ani pro jednoho z nás velkým koníčkem, let do Bergama proběhl naprosto bez problémů a občasný výhled z letadlového okénka na Alpy nás uchvátil.

Po příletu do Bergama zbývalo rozluštit otázku, jak se dostat do cíle našeho výletu, do Milána. Před letištní halou pravidelně odjíždí autobusové spoje do různých koutů Itálie. Jízdenka do našeho cíle nás stála 10 EUR za oba. Autobus společnosti National Express nás dopravil do milánského centra jen pár set metrů od hotelu.

Ubytování

Hotel Piola, který jsme si vybrali přes stránku www.booking.com, splnil veškerá naše očekávání. Přijatelná cena za 2 noci(3500 Kč), jednoduchý a čistý pokoj, pohodlná manželská postel, příjemný personál a malá vzdálenost ke všem milánským památkám, které jsme chtěli navštívit.

Miláno Itálie – památky

Nejspíš se všichni shodneme na tom, že Milán, město ekonomické prosperity a umění je jedním ze symbolů moderní Itálie. V minulosti se významně podílelo na formování italské kultury a i dnes zůstává centrem obchodu a módy. I když se v jednom směru výrazně odlišuje od ostatních italských velkoměst. Zatímco jejich urbanismus se vyznačuje především historickými památkami a ulicemi s jakýmsi ,,duchem minulosti“, Milán  se zřejmě (a naneštěstí) inspirovalo u moderních evropských měst a původní zástavba ustoupila potřebám průmyslu a obchodu. To ale rozhodně neznamená, že zmizely i památná díla dávných předků, ta totiž dodnes můžeme obdivovat v historickém centru města.

Milán se dokonce může pyšnit hned několika ,,nej“ stavbami, a my se hned podíváme kterými. Tak například největší gotická stavba v Itálii, Milánský dóm157 metrů dlouhý se 109 metrů vysokou mariánskou věží. Jeho stavba trvala takřka pět století a na výzdobu exteriéru byl použit bílý mramor, na dveře bronz a dóm zdobí také přes 130 věží a věžiček a na 2200 soch. Opravdu monumentální dílo, které se ale nemůže líbit všem, některým lidem se totiž zdá až moc ,,přeplácané“. Nicméně všichni jsou určitě nadšeni skvělým výhledem, jaký se nabízí ze střešního ochozu dómu. Interiér rovněž ukrývá největší sluneční hodiny na světě a jedny z největších katedrálních oken v Evropě.

Dalším milánským ,,nej“ je možná nejslavnější světová opera Teatro alla Scala. První představení v ní bylo uvedeno už roku 1778. Vydržela téměř 200 let, podepsala se na ní až 2. světová válka, proto roku 1946 prošla budova opery kompletní rekonstrukcí, přičemž obnova hlediště pro 2800 diváků byla dokončena v roce 2006. Historii proslulé opery se věnuje Museo Teatre alla Scala ležící na západ od centra města, v němž jsou vystaveny staré kostýmy,  portréty, scény apod.

Druhou nejlepší sbírku obrazů v severní Itálii (první je Galeria dell Academia v Benátkách) si lze prohlédnout v  Pinacotece Di Brera (Umělecké galerii Brera), která se má rozhodně čím chlubit. Vlastní totiž díla obrovské hodnoty, namátkově od Cavaraggia, Raffaela, Luiniho, Bellinia, Tintoretta a mnohých dalších.

Od světoznámých milánských pamětihodností přejděme k těm ,,obyčejným“, které jsou však taktéž hojně navštěvované turisty.

Další zajímavá místa

Jižně od Milánského dómu najdeme novoklasicistní palác, původní sídlo rakouských místodržitelů Palazzo Reale, pocházející z 18. století, k němuž je připojen chrám S. Gottardo in Corte ze století 14.

Na kostele S. Bernardino alle Ossa, jenž najdete na náměstí San Stefano, je kuriózní hlavně jeho kaple se stěnami pokrytými lidskými kostmi.

Pár kroků od stanice metra Largo Cairoli stojí velkolepý zámek Castello Sforzesco, někdejší sídlo vládnoucího rodu Sforzů, stavěné již od roku 1450, dnes tato 240 metrů dlouhá budova tvaru čtyřúhelníku se třemi nádvořími slouží mnoha muzeím. Namátkou jmenujme muzeum krojů a oblečení z předminulého století, muzeum skulptur, vzácného nábytku a obrazů, keramiky, mincí, medailí,….

Vedle chrámu S. Maria delle Grazie na ulici Corso Magenta se nachází starý dominikánský klášter, na jehož zdi se skví známá freska Leonarda da Vinciho Poslední večeře Páně.

Perlou mezi milánskými románského slohu je bezesporu chrám sv. Ambrože, jehož základy byly položeny už roku 386, avšak současná podoba pochází z 9.-12. století. Uvnitř chrámu si lze prohlédnout např. sarkofág ze 4.stol., kazatelnu z 11. stol., zlatem a stříbrem zdobený oltář z roku 835, svatyně ukrývá mozaiky ze 4.-5. století, sloupová síň je pak dílem Bramanta.

Biblioteca Ambrosiana má vskutku bohatý knižní fond – čítá na 400 000 svazků, mezi nimiž najdeme i vzácné rukopisy od Vergilia, či fragmenty Homérovy Iliady.

Milovníkům umění udělá radost galerie Villa Comunale na ulici Via Palestro s expozicí obrazů od novoklasicismu po současnost, která zahrnuje díla Maneta, Cézanneho, Renoira, van Gogha atd.

Z náměstí Piaza Cavour se vstupuje do parku Giardini Pubblicci, jehož součástí je zoologická zahrada, přírodovědné muzeum a planetárium.

Duomo Di Milano

Jedna z hlavních památek, na kterou jsme se těšili, predčila veškerá naše očekávání. Pátá největší katedrála na světě. Nachází se na hlavním milánském náměstí Pizza del Duomo. Působí opravdu obrovsky a ve skutečnosti také obrovská je. Ve svém nejvyšší bodě dosahuje až pětačtyřiceti metrů. Stojíte před ní a říkáte si, zda je opravdu skutečná. Existuje možnost prohlídky zevnitř, my jsme jí však nevyužili, jelikož nás odradila nekonečná fronta před vstupem.

Vstupné

Nejzákladnější vstupné stojí 13 EUR, vstupné s prohlídkou muzea pak 22 EUR. Dávejte si jen pozor na pochybné obchodníky, kteří vám nabízejí náramek zdarma a poté, co si ho dáte na ruku, dost nevybíravě vyžadují nemalé peníze.

Stadio San Siro

Pro mě, jako fotbalového nadšence, neskutečný zážitek. Pokud se chcete podívat na jeden z nejslavnějších stadionů na světě, nadechnout se fotbalové historie a třeba se jen podívat na tuto neskutečnou stavbu, nasedněte na metro a svezte se po fialové lince a soupravou bez řidiče na konečnou zastávku s názvem San Siro Stadium. Poté vylezete ven a už z dálky uvidíte tuto neskutečnou nádheru. Přímo u stadionu je vždy otevřena pokladna, u které si můžete zaplatit prohlídku stadionu a muzea.

Tento fotbalový svatostánek je domovem dvou městských rivalů AC Milán a Inter Milán. Navštívit můžete kromě samotného stadionu také muzeum, které je umístěno v jeho útrobách a jeho expozice je věnována italskému fotbalu, včetně úspěchů a největších legend obou mužstev z Milána. Třešničkou na dortu pak bude návštěva hráčských šaten.

Doprava ke stadionu San Siro

Metrem: Červená linka metra M1, vystupte na stanici Lotto a poté se vydejte autobusem č. 49 na konečnou stanici via Capecelatro

Tramvají:  Nasedněte na tramvaj č. 16 z  Piazza Fontana (Duomo) do San Siro, poslední zastávka tramvaje je Via Dessiè.

MHD v Milánu

Ani dopravní podnik města Milána nechce zůstat za ostatními evropskými metropolemi, co se týká využití moderních technologií. Nabízí svým cestujícím možnost stažení aplikace na chytré telefony a tablety. V této aplikaci si můžete naplánovat svoji cestu skrz celé město včetně vyhledávání nejbližších zastávek MHD pomocí GPS, součástí je také jízdní řád městské hromadné dopravy. Užitečné, co říkáte?

Využít také můžete interaktivní mapu MHD v Milánu, kde si lze vyfiltrovat zastávky metra, autobusů a tramvají, popřípadě místa, kde lze zakoupit jízdenky.

Milano Card

Pokud odcestujete na víkend do Milána, doporučujeme zakoupit si tzv. Milano Card. Jedná se o kartu, která má planost buď jeden nebo tři dny. Tato karta vás opravňuje k neomezenému cestování všemi dopravními prostředky MHD v Miláně. Dále vám umožní navštívit některé památky nebo muzea v Milánu zdarma, či se slevou. Slevu můžete uplatnit i v některé z místních restaurací, kromě toho máte nárok na 24 hodinou lékařskou pomoc během vašeho pobytu v Miláně. Zakoupit Milano card je možné buď na webu https://www.milanocard.it/ nebo na letišti či nádraž.

Co napsat závěrem?

Mrzí mě, že jsme na prohlídku tohoto krásného města neměli více času. Necelý den a půl je na pořádné prozkoumání prostě málo. Když už jsme se nekochali výše zmíněnými památkami, seděli jsem a pozorovali ruch milánské ulice. Řidiči zde moc pravidel silničního provozu nedodržují a tak musí být jízda po milánské silnici zajímavým dobrodružstvím. Za zmínku stojí jistě i všudypřítomní, telefonující Italové a to i třeba uprostřed tunelu v metru. Výborná je taky italská pizza, která je oproti té české ve všem lepší.

Výlet do Milána doporučuji a v dobrém závidím všem, kteří se tam teprve chystají!

Související:

Napsat komentář