Kraví hora Horní Stropnice (Novohradské hory)


Kraví hora je dominantní, neznámější a nejnavštěvovanější vrchol přírodního parku Novohradské hory a je proslaven pěknou rozhlednou s dalekým výhledem, i když to není nejvyšší bod pohoří. Se sousedními vrcholy Vysoká a Kuní hora tvoří symbolickou trojici a s “tyčkou” nahoře lze rozpoznat z širokého okolí.

Zastávka v Dobré Vodě

Už z dálky na úpatí hory září honosný poutní kostel v obci Dobrá Voda. Před výletem na rozhlednu se zde můžeme zastavit a osvěžit vodou z údajně léčivého pramene přímo před kostelem. Uvnitř je obdivuhodná bohatá zlatá výzdoba na stěnách a oltáři. Už od parkoviště před kostelem je krásný výhled na Horní Stropnicko a Trhosvinecko.

Parkování v Hojné Vodě

Autem je možné pohodlně dojet do obce Hojná Voda, kde je velké parkoviště před hotelem s restaurací. V létě zde bývají ještě další možnosti občerstvení. Pokud chceme občerstvení vynechat, můžeme zaparkovat ještě o necelý kilometr blíže vrcholu na lesním parkovišti na úpatí hory. Odtud je to k rozhledně po zeleně značené pěšině přesně jeden kilometr do mírného kopce.

Pěšky na vrchol

Cesta smrkovým lesem mezi skálami, kameny a stromy, místy popadanými, není vhodná pro kočárky, ale díky různorodosti a nádechu dobrodružství si jí užijí i menší děti. Někde není pěšina mezi stromy výrazná, ale i když sejdeme ze značené trasy, pokračujeme jakkoli nahoru směrem k vrcholu a ztratit se nemůžeme. Potkáme různé až deset metrů vysoké skalní útvary a jeden výrazný solitérní je zvaný Napoleonova hlava. 

Rozhledna s krásným výhledem

Na vrcholu je vybudovaný přístřešek s posezením a ohništěm. Kovová rozhlednaKühberg„je 37 m vysoká, je celoročně otevřená a přístupná bez vstupného. Po točitém schodišti se vyjde na otevřenou vyhlídkovou plošinu. Schodišťové stupně i podlaha plošiny tvoří průhledné kovové rošty, což může u náchylných jedinců zhoršovat závratě. Za to se nám však otevře výhled nad korunami statných smrků na celé Novohradsko i vzdálenější okolí Jižních Čech. 

Zpáteční cesta

Na parkoviště v Hojné vodě můžeme od rozhledny vyrazit druhou stranou lesem po červené a zelené turistické značce (délka asi 1,4 km) a uzavřít tím procházkový okruh. Z Českých Budějovic je autem cíl vzdálený asi 40 km, ale na cestu si vyhraďte raději celou hodinu, v zimních měsících ještě možná déle. Výlet na Kraví horu nabízí své půvaby v každém ročním období.

Fotogalerie

Kam dál v okolí: