Kréta a její méně známá tvář


Když jsme před dvěma lety odlétali na Krétu, nemohla jsem se zbavit skepse. Z dětství jsem si ji pamatovala jako zemi vyprahlou a nehostinnou, kde se nedá nic moc dělat. Stačilo změnit místo ubytování, parťáka a místo fakultativních výletů se pustit do objevování ostrova na vlastní pěst a z domnělého pekla se stal ráj.

Řecko Kréta a výlety autem

Řecko Kréta moře

Půjčit si auto bylo jedním z nejlepších rozhodnutí, které jsme mohli udělat, ačkoli jsme neměli šanci během jednoho týdne vidět úplně všechno. Naše základna v Agii Pelagii kousek od hlavního města Heraklion nám poskytla dokonalý výchozí bod. Spatřili jsme tak jak rozmanitost jejích pláží, tak velkolepost hor, které dosahují výšky až 2 400 m n. m.

Víte: Kam na dovolenou do Řecka k moři

Cestou od severu k jihu jsme mohli nejlépe poznat, jak rozmanitá krétská krajina je. Skalisté hory s příkrými srázy osázenými olivovníky, mezi nimiž stojí osamocené domky zemědělců. Vesnice, kam noha turisty zavítá jen zřídka. Několikrát stavíme, abychom vstřebali poklidnou atmosféru nebo si prohlédli některý z nespočtu kostelíků.

Řecko Kréta
Jednou jsme se nechali zlákat modrou skvrnou na mapě. “Konečně se trochu vykoupáme,” říkáme si a sestupujeme po stále užších a prašnějších silničkách do údolí. Přivítají nás rozvaliny opuštěné vesnice a několik žebrajících toulavých psů. Po jezeře ani stopa, jen suchý rákos. Vracíme se, hlavy plné záhad.

TIP: Čtěte obsáhlý článek o cestování po Krétě autem.

Přijíždíme na Faistos, turisticky méně známé rozvaliny mínojského města zastíněné slávou zachovalejšího Knóssosu. Ačkoli zde parkuje několik autobusů, nemáme pocit turistické přesycenosti. Expozici však tvoří jen základy a pár stěn, palác neničí tuny betonu jako jeho slavnějšího bratra.

Řecko Kréta 2

Jen o několik kilometrů dále leží pláž Matala. Útesy ve skalách prostupují umělé jeskyně vytvořené již někdy v neolitu, později sloužily jako římské hrobky, ovšem na významu získaly v 60. letech díky členům hippies, kteří si je oblíbili. Nyní je možné je za drobný poplatek prolézt. My si užíváme koupání v křišťálové vodě.

Řecko Kréta pláž

Následující dny navštěvujeme další místa: benátsko-turecké město Rethymno, jezero Kourma, plošinu Lasithi s ikonickými vodními pumpami ovládanými větrem, Agios Nikolaos s ostrovem Spinalonga v dohledu, nebo pláž Vai s datlovými palmami všude kolem. A to zdaleka není vše, co ostrov nabízí, ale něco si musíme nechat na další návštěvu. Kréta autem nemá chybu.

Dovolená na Krétě v Řecku

Čtěte také

1 komentář u „Kréta a její méně známá tvář“

  1. Také jsme byli na Krétě a místo jako je Balos Lagoon je prostě pecka! A ta cesta autem k té nádheře. Nezapomenutelná, doporučuji. A ještě se chystáme na Sardinii. Láká mě snad čím dál více, pokud to ještě jde! Tak doufám, že to bude také stát za to.

Napsat komentář