Kréta – srdce antického Řecka

Po více než vyčerpávajícím roce, kdy pandemie koronaviru vykolejila svět ze zaběhnutých kolejí, představuje pojem “dovolená” pro řadu lidí až zbožné slovo. Obzvláště v létě, kdy chtíč vycestovat ze země je snad největší během roku. S přítelkyní jsme nebyli výjimkou. Pokud přemýšlíte nad premiérovou návštěvou pevninského Řecka či jeho ostrovů, kde jinde začít, než jeho samotným srdcem – ostrovem Kréta?


Moře Řecko Kréta
Moře v Řecku na Krétě

A proč zrovna Kréta?

Krétu mohu jedině doporučit . Mezi hlavní trháky ostrova patří především hlavní město Heraklion, antický palác Knóssos, laguna Balos, pevnost Gramvousa či pláž Elafonisi známá pro svůj růžový písek. Ale to není vše, ostrov nabízí další řadu antických památek, výletů, gastronomických zážitků nebo vodních aktivit. Na své si zde přijdou jak milovníci turistiky, kultury a horských výšlapů, tak i lidé zbožňující relax na pláži či návštěvy nočních barů.

TIP: Výlety autem po řeckém ostrově Kréta

Například nás Kréta zlákala na letošní dovolenou pro svoje antické kouzlo, překrásné pláže a pozitivní recenze rodiny. Třešničkou na dortu byla mírnější proticovidá opatření při cestování do Řecka, nicméně ta se mohou měnit každou chvíli, což je v současné době obecně platné riziko při jakékoli cestě do zahraničí. V červenci ale stálo štěstí na naší straně a bylo možné vycestovat s platným očkovacím certifikátem či negativním výsledkem testu.

Volba tedy byla jasná!

Tipy na výlety

V následujících odstavcích naleznete recenze na absolvované výlety doplněné vlastními fotografiemi.

Laguna Balos

Při pobytu na ostrově rozhodně doporučuji navštívit lagunu Balos. Ta dokonce učarovala i princezně Dianě s princem Charlesem natolik, že se zde rozhodli strávit část svých líbánek. Celá laguna má odhadem průměr cca 500 m a vyznačuje se mělkou vodou, což umožňuje brouzdat se podél břehu a zabývat se mimo jiné hledáním bílých mušlí, kterých se ve vodě ukrývá nespočet.

Na výlet vyražte dostatečně vybaveni občerstvením, v laguně se totiž nenachází žádný obchod či kiosek. Varuji však před kamenitým terénem v samotné laguně a jejím blízkém okolí a silným nárazovým větrem (raději schovejte pokrývky hlavy to batohu, abyste poté nebyli nuceni nahánět čepice po laguně). Nenechte se ale odradit, ten zážitek za to stojí!

Laguna Balos Kréta Řecko
Laguna Balos
Mušle laguna Balos
Úlovek z Laguny Balos

Pevnost Gramvousa

Pevnost Gramvousa se tyčí na vrcholu stejnojmenného ostrova. Z dálky tato benátská pevnost připomíná při troše fantazie proslulou pevnost Boyard. V minulosti byla důležitým strategickým bodem v době řecko-tureckých válek a dobýt ji nebylo vůbec snadným úkolem, vojáci museli používat různých lstí, aby pevnost získali.

Nicméně, ostrov se nachází plavbou lodí jen několik minut od již zmíněné laguny Balos. Proto doporučuji tyto výlety spojit dohromady. V jeden den tak absolvujete plavbu parníkem, koupání v laguně a výšlap k ruinám pevnosti. Pro ty, co neradi chodí do kopce, tak ostrov Gramvousa nabízí jinou atrakci – zhruba 20 m od pláže  lze spatřit vrak lodi, která zde kdysi ztroskotala. Pro milovníky potápění skvělá podívaná!

Pevnost Gramvousa Kréta Řecko
Pevnost Gramvousa
Výhled z pevnosti Gramvousa na Krétě
Výhled z pevnosti Gramvousa

Jezero Kournas

Sladkovodní jezero Kournas umístěné v horách láká turisty na vodní želvy, které se zde vyskytují. Také máte možnost zapůjčit si šlapadlo a probádat tamní čiré vody. Jedná se o poměrně klidnou oblast, přesto si však projděte i místní obchůdky se suvenýry a kavárny. My jsme měli štěstí a několik želviček se nám podařilo zahlédnout!

Jezero Kournas Kréta Řecko
Jezero Kournas

Cestování po ostrově

Jednou z možností, jak se pohybovat po ostrově, je využít veřejnou autobusovou dopravu. Neočekávejte však pravidelné linky jezdící dle jízdních řádů, jako je tomu třeba v naší zemi. Pokud budete cestovat mezi dvěma městy, je vysoce pravděpodobné, že se od místních obyvatel dozvíte, že autobus projíždí vaší zastávkou pouze dvakrát za hodinu a bez předem přesně určené hodiny. Cena odpovídá zhruba cenám naší meziměstské dopravy.

TIP: Kam na dovolenou do Řecka k moři

Další možností je pronájem automobilu nebo skútru. Průměrné půjčovné se pohybuje okolo 90 EUR/týden (v případě auta) + je třeba složit vratnou kauci (její výše je různorodá, záleží na konkrétní půjčovně. Podmínkou zapůjčení vozidla je doložit platný občanský průkaz či pas a řidičský průkaz. Pronájem vozidla v sobě skrývá kouzlo svobody, máte možnost zavítat do jakéhokoli kouta ostrova, prozkoumat jej skrz na skrz.

Navíc k procestování ostrova vám budou stačit dva až tři dny!

Koupit zájezd na Krétu

Recenze hotelů:

Odkazy:

Napsat komentář