Krimmelské vodopády v Rakousku


Krimmelské vodopády jsou tvořeny kaskádou tří vodopádů říčky Krimmler Ache. Se svým převýšením 380 metrů patří k pravděpodobně největším kaskádovým vodopádům celé Evropy. A rozhodně je lze označit jako jedny z nejkrásnějších.

Vydejte se do rakouského Národního parku Vysoké Taury a poznejte osobně nejen vodopády, ale také okouzlující údolí nad nimi.

Parkování a vstupné na Krimmelské vodopády

Zaparkovat můžete ve vesničce Krimml, která je od vstupu k vodopádům vzdálena 3 kilometry do celkem velkého stoupání. Vhodnější parkovací variantou je některé z vyznačených parkovišť, jen několik minut chůze k vodopádům. Za parkování zaplatíte kolem 5 Eur na celý den.

Krimmelské vodopády v Rakousku

Po necelých 15 minutách chůze dorazíte z parkoviště k pokladně, která vás za poplatek 4 Eur na osobu (2019) propustí na pořádný výstup. Převýšení přes 300 metrů na 3kilometrové trase si rozhodně užijete. POZOR – ještě před pokladnou je rozcestník, u kterého se dejte vlevo. Zdarma se tak podíváte přímo pod vodopády.

Kaskáda vodopádů, kterou nezdolá každý

Jak už převýšení napovídá, výstup až nad vodopády není pro každého. S trochou tréninku nebo s pár pravidelnými zastávkami na vydýchání se ovšem s přehledem dostanete k chatě Schönangerl, kde se můžete občerstvit. Druhá polovina je, co se týče převýšení, trochu náročnější.

Kaskáda Krimmelských vodopádů v Rakousku

Mezi druhým a třetím vodopádem relaxuje většina návštěvníků a vydávají se zpět. Velká chyba! Až nad vodopády začíná příroda s opravdovými kouzly. Nad vodopády se dostanete za 1-2 hodiny po cestě, kterou zvládne i kočárek.

Údolí říčky Krimmler Ache Rakousko

Romantické údolí říčky Krimmler Ache

Jen co vyjdete nad kaskádu vodopádů, otevře se před vámi nádherné údolí. Kolem vysokohorského potoka Krimmler Ache je vcelku pohodová cesta bez velkých stoupání a klesání. Je perfektní pro pěší i cyklisty (kolo si můžete zapůjčit pod vodopády).

Údolí říčky Krimmler Ache Rakousko 2

Po cestě údolím minete chatu Sölln Alm, kde si můžete dát osvěžující nápoje, polévku nebo čerstvé kravské mléko (0,5 litru za 2 Eura).

Když budete pokračovat v chůzi, narazíte na Krimmler Tauernhaus – větší “chatu”. Nabízí občerstvení v restauraci i stylové ubytování. Před cestou zpět si v horské říčce můžete také smočit nohy. Jen pozor na teplotu vody – nejsou to zrovna termální prameny. Protože voda stéká do údolí převážně z ledovců a tajícího sněhu, má v létě teplotu kolem tří stupňů.

Krimmler Tauernhaus Rakousko

Cesta od auta k Tauernhausu vám zabere něco kolem 3-4 hodin. S přehledem se zvládnete vrátit zpět. Po cestě na vás čekají ty samé, ovšem neméně krásné výhledy, pasoucí se krávy, šumění potoka a v případě jasné oblohy také krk-spalující Sluníčko.

Kráva v Rakousku

Za 6-8 hodin budete mít v nohou přes 20 kilometrů, na které budete nejen druhý den ráno na 100 % vzpomínat.

Ubytování u Krimmelských vodopádů

Ubytovat se můžete přímo v Krimmlu, pro lepší výchozí pozici pro další výlety můžete volit také známější lokalitu Kaprunu a Zell am See (u jezera). V okolí Kaprunu se nachází nespočet hotelů, penzionů a apartmánových domů, některé dokonce s českým personálem.

Ubytování v Rakousku u Krimmelských vodopádů

Kam v okolí?

Zakotvíte-li v blízkosti Kaprunu, kromě Krimmelských vodopádů doporučujeme další výlety – například:

  • Jezero Hintersee u Mittersillu
  • Visutý most v Bad Gasteinu
  • Soutěska Sigmund Thun-Klamm
  • Přírodní ZOO Ferleiten park pod Grossglockner Strasse

Napsat komentář