Krkonošská vyhlídka na Zvičině

Zvičina je významný vrchol Podkrkonoší, který leží nedaleko Dvora Králové nad Labem. Díky velkolepému výhledu na Krkonoše je známým cílem výletů a turistických výprav. Poloha je unikátní, jelikož geologicky ještě patří k podhůří Krkonoš. Jižní svahy ale již pozvolna klesají do vzdálených polabských nížin.


V minulosti zde dokonce procházela etnická hranice mezi českým a německým osídlením. Původní obec Zvičina byla založena českými osadníky, které po třicetileté válce vystřídali Němci a žili zde až do roku 1945.

Dá se sem dostat několika způsoby. Můžete dojet autem nebo vyrazit na kole po kvalitní silnici, která vede přímo k vrcholové Raisově chatě. Zdatní turisté zvolí pěší výstup z několika směrů. Zejména červená stezka vedoucí severním svahem si stoupáním nezadá ani s horskými výšlapy.

Nejlepší výhled na Krkonoše

Zvičina nabízí tři různé vyhlídkové směry. To nejzajímavější uvidíte při pohledu na sever. Z vrcholu zdejší červené sjezdovky jsou Krkonoše jako na dlani. Nemusí být ani příliš hezký den protože hory jsou jen 25 kilometrů daleko. Před vámi se tyčí celé Krkonoše od Rýchor, Černé Hory, Sněžku až po kopce nad Harrachovem. Výhled dokonce pokračuje Jizerskými horami a nezřídka můžete vidět lesklou špici Ještědu.

Vyhlídka na třetinu Čech

Od parkoviště u restaurace se otevírá pohled pohled na západ a jih. Spatříte celý Český ráj a v dálce Bezděz. Za opravdu pěkných dní je vidět třetina území Čech až k Českomoravské vysočině. Velice dobře je patrný Hradec Králové a Pardubice s Kunětickou Horou. V dálce se rýsují i komíny polabských elektráren. Výjimečně čistý vzduch v zimě umožňuje dalekohledem rozeznat televizní věž na pražském Žižkově i paneláky na sídlišti Prosek!

Pohled na Orlické hory a Jeseníky

Za zmínku stojí také východní strmý svah, který začíná na louce pod telekomunikačními věžemi. Odtud se naskýtá nečekaný pohled na další pohoří. Orlické Hory jsou ze Zvičiny vidět kompletně celé od severu k jihu. Bystré oko dokáže dokonce rozlišit i vzdálené Jeseníky a Králický Sněžník.

Zvičina vždy byla významným poutním vrcholem. Můžete tu nahlédnout do barokního kostela sv. Jana Nepomuckého, který pochází ze sedmnáctého století. Za návštěvu stojí i samotná Raisova chata, na jejíž střeše se nachází atypická otáčivá rozhledna. Na chatě funguje v sezóně restaurace a občerstvení. Výlet tak můžete skloubit třeba s dobrou večeří.

Fotogalerie

Související:

Napsat komentář