Kryštofovo Údolí je skvělé místo na výlet


Kryštofovo údolí je malebná obec na severu Čech, nachází se zhruba 8 kilometrů západně od Liberce. Obec se nachází v Podještědí, je zde mnoho turistických tras různých náročností. Vlaková stanice stojí trochu stranou od centra města, necelý kilometr.

Cesta z Liberce sem vlakem trvá 20 minut. Autem sem dorazíte přes město Chrastava za necelou půlhodinku.

Parkování

Jedno parkoviště zdarma je hned u silnice vedle orloje, o kterém se dočtete níže a pokud by zde bylo plno, stačí popojet cca 200 metrů do kopce po hlavní, kde je vlevo další parking, zde je místo vždy.

Parkování Kryštofovo údolí

Vlakové nádraží

Kdo má rád vlak, nebo sem vlakem přijede, určitě se mu bude hodit informace, že toto nádraží najdete na kopci nad obcí a až k orloji „dole“ to je 800m. Naše procházka vedla ale opačně a pak stejnou cestou zpět, trasa do kopce není žádná sranda, zabere vám 20 minut chůze. Ale pro informaci, dá se až sem také dojet po silnici autem. Je to pěkná zastávka, co říkáte?

Kryštofovo údolí vlakové nádraží

Kryštofovo údolí historie a zajímavosti

V minulosti se zde těžilo stříbro a olovo, což dokládá několik zachovalých lomů v blízkém okolí. Je zde také několik jeskyní. Např. v blízké obci Křížany leží Loupežnická jeskyně a Solvayův lom, kde se ve 20. letech minulého století těžil vápenec. Dnes tudy vede pěší trasa a vyskytují se zde vzácné druhy rostlin a živočichů, jako např. přísně chráněný mlok skvrnitý, či netopýři.

Ze známých osobností je obec spojena zejména se spisovatelkou Karolínou Světlou, která zde napsala několik svých děl, např. spis Hubička a jiné. Zajímavostí také je, že si obec zahrála v seriálu Jana Hřebejka „Místo zločinu Plzeň“.

Obcí protéká řeka, nebo spíše říčka, Rokytka. A právě díky této říčce je obec vyhlášená v širokém okolí. Vydáte-li se podél ní směrem od Liberce, zaujmou vás na březích velké zelené listy. Pokud přijdete blíže a přičichnete, čeká vás překvapení, jedná se o volně rostoucí medvědí česnek, jenž se v poslední době stává běžnou součástí jídelníčku mnoha Čechů. V sezoně je tedy okolí říčky doslova obsypáno gastro-nadšenci, kteří se sem vydávají rok co rok na jeho sběr.

Viadukt

Milovníci železnice nemohou opominout prohlídku překrásného Novinského viaduktu vysokého 30 metrů a dlouhého přes 200 metrů se 14 podpěrnými sloupy. Viadukt je právem zařazen na seznam Kulturních památek České republiky. Most je součástí železniční tratě Liberec – Česká Lípa. Na viadukt navazuje Ještědský tunel, ležící v nadmořské výšce 500 metrů.

Viadukt se nachází na jih od centra Kryštofova údolí v obci Novina.

Je to pěšky 1,5 kilometru a stále podél silnice, takže lepší varianta je dle mě popojet autem, pokud už se nebudete vracet, pak zde budete ani ne za 5 minut. A zaparkovat se dá rovnou pod mostem.

Kryštofovo údolí viadukt

Orloj

Při návštěvě Kryštofova Údolí nebudou ochuzeni ani fanoušci historie. Obec byla v roce 2005 prohlášena vesnickou památkovou zónou. Zdejší orloj, nacházející se v budově bývalé trafostanice naproti hospodě U Kryštofa, je místní atrakcí.

Pohyb apoštolů se spouští každou celou hodinu v čase 8.00 – 22.00.

Hned vedle je obchůdek s keramikou, pokud byste si chtěli udělat radost.

Orloj na Youtube.

Kryštofovo údolí orloj

Muzeum betlémů

Stejně tak je hojně navštěvované muzeum betlémů, nacházející se přímo naproti orloji v budově bývalé školy. Návštěvníci expozice zde spatří více než 20 betlémů, z nichž nejstarší pochází z roku 1846.

Čůrající voříšek

A na závěr výletu by si každý, kdo má smysl pro humor, neměl ujít pohled na svéráznou kašnu Čůrajícího voříška, jejíž předlohu lze hledat až v belgickém Bruselu. Socha se nalézá na první terase nad hlavním parkovištěm.

Čurající voříšek - Kryštofovo údolí

Ubytování v Kryštofově údolí

Kam dál na výlety v okolí (nejen s dětmi):