Kudowa – Zdrój v Polsku je destinace pro každého a pro všechny

Znáte ty domluvy o rodinném výletě, kdy dcera chce relax, syn zábavu, tatínek akci a maminka si chce hlavně od všech orazit a zanakupovat si? Znáte ty situace, kdy celá rodina chce do zahraničí, ale nedomluví se jinak, než česky? Nevíte, co s tím? Snadná rada! Vydejte se do Polska do Kudowy – Zdrój.

Čekají zde na vás termální lázně, aqua park (vodní svět), restaurace, kde si určitě dejte výborné ryby, ale hlavní místo, proč sem mnoho lidí jezdí, jsou právě trhy a tržiště.

Cesta autem a autobusem

Je to podobné jako popis pohádkové cesty – za devatero horami princ projel údolím… Vy ale nemusíte přejet devatero hor, stačí zdolat předhůří Krkonoš. A neprojedete údolím, ale prostorem bývalé celnice na konci města Náchod. Pár kilometrů, doslova co by kamenem dohodil, a vjíždíte do malebného polského městečka Kudowa – Zdrój. Pro motorizované turisty pohodlná cesta po kvalitních silnicích, nemotorizovaní mohou využít pravidelnou autobusovou linku z Náchoda.

Kudowa – Zdrój Polsko

Kudowa – Zdrój, jak už napovídá název, je staré polské lázeňské město. V česky psaných starších textech je můžete najít i pod názvem Lázně Chudoba. Nenechte se českým ekvivalentem názvu zmást! Lázně to jsou, ale rozhodně ne chudobné. Jsou bohaté na krásnou architekturu, na zážitky a na milé obyvatele. Jejich založení spadá do doby před téměř 700 lety.

První procházka Kudowou

Asi každý, kdo přijede do Kudowy, nejdříve vyrazí do parku (Park Zdrojowy) s několika minerálními prameny a na kolonádu s krásným lázeňským pavilonem z roku 1853 a neodolá popíjení pramenů nebo posezení v některé z mnoha kaváren a cukráren na kolonádě (téměř všude přijímají platbu kartou, tak se neupejpejte a ochutnejte skvělé polské moučníky). Krásnou tečkou za procházkou může být třeba posezení u fontány.

Aquapark

Pro klidnější cestovatele nabízí Kudova svoji hýčkající náruč. Po krátké klidné procházce parkem a kolonádou stanete před aquacentrem. Jeho zajímavostí a předností, kromě velmi vlídné ceny vstupného, za kterou si můžete podle libosti lebedit v sauně, ve vířivce nebo využít krytý plavecký bazén, je to, že všechny jeho bazény jsou naplněny minerální vodou. Takže vlastně nelenošíte, ale léčíte se. A když už jste v aquacentru, využijte zdejší masáže, jsou nepřekonatelné.

Kam na výlet

Pro turisty a chodce je Kudowa pravým rájem. Téměř na každém rohu narazíte na informační tabule s dobře vyznačenými trasami a s přehledem a charakteristikou turistických cílů. Pokud se tedy nedáte zlákat k prozkoumávání cestiček a pěšinek na vlastní pěst, nikdy cíl cesty nemůžete minout a po příjemně a citlivě upravených cestách a stezkách s dobrým značením vždy dojdete na správné místo. Stačí si jenom vybrat, zda zamíříte na krásnou vyhlídku Altana Milości, do kostnice Kaplica Czaszek, do skanzenu Pstražna, do Muzea žab, do Muzea hraček, na Stezku mizejících řemesel, k některému z mnoha starobylých kostelíků, nebo se budete jenom tak toulat krásnou přírodou Klodska.

Kudowa Zdroj Polsko 2

Tržnice a nákupy

Na trhy je nejlepší sobota. V sobotu naplno ožije v širokém okolí vyhlášená tržnice. Pořídíte na ní všechno od pytle brambor přes oblečení až po motorovou pilu. Prodejci jsou milí, uctiví a věřte, že jazyková bariéra mezi nimi a vámi určitě nehrozí. Ta nehrozí ani v žádném z mnoha malých obchůdků ve městě. Na tržnici i v obchůdcích jsou ceny mírné a zboží kvalitní. Měnou je polský zloty, ale na tržnici nakoupíte i za české koruny, takže žádný strach, že byste si nevyměnili dostatek peněz.

Noční život

V Kudowě velmi rychle zjistíte, že lázeňský host v noci nespí. Proč také, když skoro každá kavárna v centru města má tančírnu a všechny do jedné vás lákají barevnými vývěskami, abyste páteční a sobotní noc strávil právě u nich?

Kam na jídlo

Kamkoliv. Můžete si vybrat z celé škály od honosných restaurací až po malá bistra. Všude v Polsku je jídlo výborné, ceny dobré a personál milý a usměvavý (a není problém platit kartou).

Levné ubytování v Kudowě

Je těžké z Kudowy odjíždět po jednodenním výletě. Tolik jste toho ještě neviděli! Tak nespěchejte! Ubytujte se v jednom z mnoha penzionů v Kudowě a ráno se vydejte za dalším dobrodružstvím. Velmi oblíbený je Hotel Adam & Spa.

Kudowa Zdroj – Booking

 

Kudowa Zdroj (Lázně Chudoba) – průvodce lázeňským městem v Polsku

Kudowa Zdroj, polské město, známé i jako Lázně Chudoba, je parádní tip na výlet. Dostali jsme chuť na gofry, tak jsme vyrazili.

Kudowa Zdroj Polsko

Kudy autem

Poté, co jsme prošli skalní město Adršpach, vylezli na zříceninu hradu Skály a rozhlednu Čáp, bylo posledním cílem výletu právě toto pěkné lázeňské město. Stačí dojet do Náchoda a poté už přímo směr Kudowa Zdroj, což je cca 5-10 minut jízdy.

Parkování

Míst, kde zaparkovat je dost. My našli volné místo v ulici Zdrojowa na parkovišti vpravo u silnice, kudy jsme přijeli. Stačí z té hlavní silnice od Náchoda na první světelné křižovatce odbočit vlevo.

Parkování - Kudowa Zdroj

Kousek odtud je městský úřad.

Městský úřad - Kudowa Zdroj

A kdo si chcete nakoupit polské dobroty, pak naproti přes silnici je obchod Biedronka.

Biedronka - Kudowa Zdroj

Co by to bylo na lázně, aby zde nebyl i park.

Zdejší park Zdrojowy je moc pěkný, projdete kolem piana a dejte se vlevo, pokračujte kolem dětského hřiště a pak opět doleva až k rybníku.

Zde na jeho druhém konci je „Smažírna ryb“, kde vám udělají rybu, kterou si v tom rybníku sami vylovíte. Pokud neznáte, jmenujte ta restaurace Smazalnia ryb.

Rybník - Kudowa Zdroj

Odtud jsme se vrátili zpět do centra města.

Aleja glowna - Kudowa Zdroj

Viděli minerální pramen.

Minerální pramen - Kudowa Zdroj

Sanatorium Zameczek si o fotku prostě žádalo.

Sanatorium Zameczek - Kudowa Zdroj

Na kopci nad parkem je Altán lásky. I o něm se dočtete v dalším článku popisujícím město Kudowa Zdrój.

Altán lásky - Kudowa Zdroj

Sanatorium Polonia s vodotryskem je jedno z nejfotografovanějších míst v Kudově Zdroji. Vlevo odtud za tenisovými kurty je velká socha obra, doporučuji udělat foto. Bohužel jsme vynechali, tak snad příště.

Sanatorium Polonia - Kudowa Zdroj

Pavilon s minerálními léčivými prameny je také poblíž, takže se můžete napít minerální vody, podobně jako třeba v Karlových Varech.

Pavilon s minerálními léčivými prameny - Kudowa Zdroj

Muzeum minerálů potěší každého, kdo má rád kameny.

Mizeum minerálů - Kudowa Zdroj

Polsko máme spojené s dobrotami, takže dnešní den nebyl výjimkou. Prošli jsme cestou k aquaparku ( vodní svět) kolem několika cukráren, až nakonec zavítali do této.

Kawiarna teatralna - Kudowa Zdroj

Dali jsme si 3x gofry s ovocem a šlehačkou a jednou s banánem a nugetou a moc si pochutnali.

Jídlo v Polsku nám chutná, jak jsem popisoval v článku z dovolené v Mezizdrojích.

Gofry - Kudowa Zdroj Polsko

Kdo by měl chuť na české jídlo, toho potěší informace, že hned naproti přes ulici je česká restaurace.

Česká restaurace - Kudowa Zdroj

Kousek odtud je muzeum hraček, pro menší děti určitě zajímavé místo.

Muzeum zabawek - Kudowa Zdroj

Kudova Zdroj má opravdu mnoho krásných domů, jedním z nich je i tato lékárna.

Lékárna - Kudowa Zdroj

TIP: Když vám zbyde čas, určitě doporučím prima výlet na zajímavé místo Velká Hejšovina, což je nejvyšší vrchol ve Stolových horách. Také to mám v plánu, až zase někdo pojedeme okolo.

Mapa

Mapa - Kudowa Zdroj

V Polsku je krásně a určitě budeme podobná města navštěvovat častěji.

Navštivte také ještě tato města:

U Baltu se vám bude určite líbit v:

Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •  
Rubriky Polsko

2 komentáře u „Kudowa – Zdrój v Polsku je destinace pro každého a pro všechny“

  1. Doporučuji super Polské dobroty,uzeniny KRAKOWSKA SUCHA a krowki WAWEL a zmrzlina

Napsat komentář