Kudowa Zdroj (Lázně Chudoba) – průvodce lázeňským městem v Polsku


Kudowa Zdroj, ležící na polsko-českých hranicích v Dolnoslezském vojvodství, je jedním z nejstarších lázeňských měst v Polsku. Je známá nejen svými léčivými prameny, ale také bohatou historií a krásnou přírodou. Toto polské město, známé i jako Lázně Chudoba, je parádní tip na výlet. Dostali jsme chuť na gofry, tak jsme vyrazili.

Kudy autem

Poté, co jsme prošli skalní město Adršpach, vylezli na zříceninu hradu Skály a rozhlednu Čáp, bylo posledním cílem výletu právě toto pěkné lázeňské město. Stačí dojet do Náchoda a poté už přímo směr Kudowa Zdroj, což je cca 5-10 minut jízdy.

Parkování

Míst, kde zaparkovat je dost. My našli volné místo v ulici Zdrojowa na parkovišti vpravo u silnice, kudy jsme přijeli. Stačí z té hlavní silnice od Náchoda na první světelné křižovatce odbočit vlevo.

Kudowa Zdroj – co zde vidět a navštívit

Kousek odtud je městský úřad. A kdo si chcete nakoupit polské dobroty, pak naproti přes silnici je obchod Biedronka. A co by to bylo na lázně, aby zde nebyl i park.

Zdejší park Zdrojowy je moc pěkný, projdete kolem piana a dejte se vlevo, pokračujte kolem dětského hřiště a pak opět doleva až k rybníku.

Zde na jeho druhém konci je „Smažírna ryb“, kde vám udělají rybu, kterou si v tom rybníku sami vylovíte. Pokud neznáte, jmenuje se ta restaurace Smazalnia ryb. Odtud jsme se vrátili zpět do centra města. Viděli minerální pramen a Sanatorium Zameczek si o fotku prostě žádalo. Na kopci nad parkem je Altán lásky. Sanatorium Polonia s vodotryskem je jedno z nejfotografovanějších míst v Kudově Zdroji. Vlevo odtud za tenisovými kurty je velká socha obra, doporučuji udělat foto. Bohužel jsme vynechali, tak snad příště.

Pavilon s minerálními léčivými prameny je také poblíž, takže se můžete napít minerální vody, podobně jako třeba v Karlových Varech. Muzeum minerálů potěší každého, kdo má rád kameny.

Polsko máme spojené s dobrotami, takže dnešní den nebyl výjimkou. Prošli jsme cestou k aquaparku ( vodní svět) kolem několika cukráren, až nakonec zavítali do této. Dali jsme si 3x gofry s ovocem a šlehačkou a jednou s banánem a nugetou a moc si pochutnali.

Jídlo v Polsku nám chutná, jak jsem popisoval v článku z dovolené v Mezizdrojích.

Kdo by měl chuť na české jídlo, toho potěší informace, že hned naproti přes ulici je česká restaurace. Kousek odtud je muzeum hraček, pro menší děti určitě zajímavé místo. Kudova Zdroj má opravdu mnoho krásných domů, jedním z nich je i tato lékárna.

TIP: Když vám zbyde čas, určitě doporučím prima výlet na zajímavé místo Velká Hejšovina, což je nejvyšší vrchol ve Stolových horách. Také to mám v plánu, až zase někdo pojedeme okolo.

V Polsku je krásně a určitě budeme podobná města navštěvovat častěji.

Fotogalerie

Kudowa Zdroj – Ubytování (Booking)

V Polsku navštivte také ještě tato města:

U Baltu se vám bude určite líbit v:

Napsat komentář