Kunětická hora


Hrad Kunětická hora je jednou z nejzajímavějších historických památek ve východních Čechách. Tyčí se na stejnojmenném vrchu nedaleko Pardubic. Jeho významná poloha na dohled od obce Ráby a historie ho činí populárním cílem pro turisty i místní obyvatele.

Historie Kunětické hory

První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1420, kdy byl zapsán v Husitské kronice Vavřince z Březové. Hrad byl zřejmě založen na počátku 14. století, ale většího významu dosáhl během husitských válek, kdy sloužil jako důležité vojenské a správní středisko. V 15. století byl hrad přestavěn, a to z iniciativy královských majitelů, včetně Pernštejnů, kteří hrad získali v roce 1491. Během jejich vlády byl hrad modernizován a rozšířen o renesanční prvky.

Kunětická hora

Architektura

Hrad  je typický svým mohutným a robustním vzhledem s vysokými obrannými zdmi a věžemi. Dominantními prvky jsou velké palácové budovy a hradní nádvoří, které jsou typické pro středověké hrady.

Turistická atraktivita

Kunětická hora je velmi oblíbená nejen kvůli své historii, ale i kvůli krásné přírodě a výhledům, které z ní lze obdivovat. Z vrcholu hory lze vidět široké okolí Pardubicka a za jasného počasí i Krkonoše. Hrad je přístupný po turistických stezkách a nabízí různé kulturní a společenské akce, včetně historických rekonstrukcí a kulturních festivalů.

Současnost

V současné době je Kunětická hora národní kulturní památkou a je spravován Národním památkovým ústavem. Po rozsáhlých rekonstrukcích, které byly dokončeny v posledních letech, je hrad otevřen veřejnosti a nabízí mnoho atraktivních expozic a prohlídkových tras, které návštěvníky seznamují s jeho bohatou historií a architektonickými zajímavostmi.

Návštěva hradu je ideálním výletem pro ty, kteří mají zájem o českou historii a hledají místo s nádhernými výhledy a příjemným prostředím pro odpočinek a rekreaci.

Kunětická hora parkování

Zaparkovat je možné na křižovatce u Kunětické hory u restaurace, případně popojet asi 100m na nedaleké parkoviště a odtud vede kvalitní asfaltová silnice až na Kuňku. Mějte ale na paměti, že se zde čsto se zde konají akce, hlavně hudební festival.

Zde jistě oceníte výhled na velkou část pardubicka a cestou z kopce, pokud asi v polovině cesty odbočíte doprava, uvidíte jeleny a další zvířátka v místní oboře.

Zvířata u Kunětické hory

Další zajímavou atrakcí je i Perníková chaloupka, která je nedaleko od parkoviště pod Kunětickou horou, cca půl km směrem na Ráby, dětem se bude jistě líbit.

Jaká je otevírací doba v letních i zimních měsících najdete na tomto webu.

Web: www.hrad-kunetickahora.cz

Mapa

Hrad leží 10km od Pardubic ve Východních Čechách. Prohlédnou si jej nejen na mapě můžete díky Google.

Ubytování

Pokud hledáte hotel či pension, největší nabídku najdete na celosvětově známém serveru Booking.com (v češtině)

Turistické cíle kam v okolí