Kurz amerického plavčíka se skládá ze 30 hodin a probíhá 3 dny za sebou – pátek, sobota a neděle. Jak se dalo očekávat, tak Prekurz byl oproti ostrému kurzu procházka růžovou zahradou. Ale jaký kurz tedy je?
Očekávání a příprava
Nevěděli jsme tak nějak vůbec co čekat, protože z informací na webu si to lze těžko představit a realita mohla být jakákoliv. Dostali jsme 160 stránkovou literaturu a k ní 170 anglických slovíček. Nejděsivější bylo, že jsem si nenašel čas projít ani jedu z věcí. Áďa se alespoň nějaká slovíčka naučila.
Jak se stát plavčíkem – První den kurzu
První den začínal v 8 ráno a končil v 6 večer. Na rozdíl od následujících dnů jsme byli pouze v učebně a vše nacvičovali na suchu. Na jeden den to byla obrovská spousta informací, anglických výrazů, pravidel, postupů a praktických cvičení. Takže příprava doma by určitě nebyla na škodu, ale dá se to zvládnout i bez toho, protože se poctivě probere celá učebnice. I přes spoustu teorie se nudit nebudete a den hrozně rychle uteče. Učí vás profíci, které ta práce baví, kéž by to tak bylo i ve škole. Jen toho praktického cvičení je docela hodně, člověka to unaví a trochu se vám to může začít plést.

Rada: Nemyslete si, že když se nejde do bazénu, že budete jen sedět na židli. Proto si neberte si společenské kalhoty jako já, protože budete v kleče dělat spousty masáží srdce a dýchání do obětí. :)
Druhý den kurzu
Druhý den byl podstatně náročnější. V učebně jsme byli od 8 do 11, pak od 11 do 17 na bazénu. Kolem 18 se končilo teorií opět v učebně.
Některé věci na bazénu nejsou úplně easy, ale je to jen o tom být naplno soustředěný, snažit se to udělat správně a kdyžtak se ptát. Perličkou bylo potopení z hladiny do hloubky (bez skoku, po nohách rovně dolů až na dno) a vylovit ze dna druhýho člověka. To se přiznám, že by chtělo potrénovat. Každopádně kolem 21 večer jsem usnul jak mimino a těžko říct, co mi z toho dvou denního drillu zůstalo v hlavě.
Rada: Nedělejte si plány, že se budete něco učit po druhém dni. Už na to opravdu není energie.
Třetí den kurzu
Třetí den byl nejnáročnější. Začalo se prvním testem, který nebyl obsahově těžký, ale největší problém bylo porozumět otázkám, které měly kolem 4 řádků a jedno slovo mohlo dost změnit význam. Můj trénink na oba testy byl, že jsem si ráno cestou na kurz projel tyto otázky. Bylo to první co mi Google vyhodil, možná mi to trochu pomohlo, ale mnohem důležitější bylo po celou dobu prvních dvou dnů dávat maximální pozor a dělat si vlastní poznámky. Člověk spoustu věcí také odvodí, když si vybaví praktickou situaci, kterou nacvičoval.
Naše polovina studentů začala opět v hloubce jako druhý den. V hloubce mi čas utíkal o hodně pomaleji než na mělčině. K perličce z předchozího dne, kdy lovíte člověka z největší hloubky bez skoku do vody, se přidal ještě způsob, kdy ho musíte na dně správně chytnout (zafixovat mu hlavu) a po celou dobu držet, pokud máte podezření na poranění páteře. Tohle byla rozhodně ta nejtěžší disciplína. Na hloubce jsme si pak vyzkoušeli i reálnou situaci na bazénu a lovili se navzájem :)
V druhé polovině dne se naše skupiny vystřídaly a my šli na mělčinu, kde se dělala praktická zkouška ze CPR (kardiopulmonální resuscitace). Před samotnou zkouškou jsme měli ještě trénink, který nám pomohl vybavit všechny situace a postupy z prvního dne. CPR se trénuje tolikrát, že pak ta zkouška se dá zvládnout úplně krásně. V mé skupince to opakovali jen lidé, kteří začali člověka oživovat člověka dřív než zavolali sanitku.
Na závěr se šel psát druhý test. Někteří ho stihli už ráno s prvním testem, protože je na oba testy hodně času. Já ten čas využil k tomu si znova projít všechny otázky a překontroloval si to. Oba testy je potřeba splnit minimálně na 80%, což může člověka vyděsit, ale dá se to. Zvládl jsem všechno, Áďa si musí teoretické testy zopakovat, ale věřím, že to za 2 týdny zvládne, protože měla jen problémy rozumět některým otázkám.
Shrnutí
Ačkoliv byly všechny dny poměrně náročné, tak ve výsledku je z toho moc dobrý pocit. Je osvěžující naučit se něco nového a praktického. Sice přicházelo trochu prozření, že ta Amerika nebude jenom sranda a bude nás čekat hodně zodpovědná práce. Ale na druhou stranu, co je krásnějšího než dovednost zachránit někomu život? To už se v životě neztratí.
Na kurzu nás bylo kolem 50, takže se seznámíte se super lidmi s podobnými zájmy a v podobném věku. Procvičíte si týmovou práci a na vlastní kůži si zažijete úplně novou životní roli.

Kolik stojí kurz amerického plavčíka
Cena se pohybuje mezi 8 a 9 tisíci s tím, že má certifikát platnost 2 roky. Pokud pojedete druhé léto, tak platíte jen 2,5 až 3,5 tisíce za přezkoušení, tudíž se vyplatí jet na 2 léta za sebou.
Kurz pool operatora – bazénového plavčíka
V Česku
Před samotným kurzem Vám agentura zašle videa s návody. Výhodou je, že si je můžete pustit několikrát a v klidu se doma všechno naučit. Pošlou vám i prezentaci, kterou uvidíte na kurzu, takže si ani není potřeba dělat poznámky.

Kurz trvá pouze 4 hodiny, je formou přednášky a zdarma, to až v Americe se bude platit nějaký poplatek za test. Čas uteče rychle a dá to myslím slušný základ. Naučit se na test, už je pak vaše domácí zodpovědnost. Materiálů je spousta, jen je potřeba si všechno v hlavě urovnat.
Tady ve 20 minutách by mělo být všechno podstatné. Ale není nad to učit se z více zdrojů a především z těch, které pošle přímo agentura.