Jedním z míst, které by každý Čech měl alespoň jednou za život navštívit a kam vyrazit na výlet, je jednoznačně město Kutná Hora. V tomto středočeském historickém městě úzce spjatém s českými dějinami totiž nalezneme hned několik velmi významných památek.
Obsah článku
Kutná Hora památky
Sv. Barbora
Asi nejznámější budovou a zároveň jakousi dominantou města je chrám sv. Barbory. Na něm si můžeme všimnout poměrně snadno rozpoznatelného rukopisu cechu Petra Parléře, mistra, jenž je znám například díky stavbě dómu v Kolíně nad Rýnem nebo katedrály sv. Víta na Pražském hradě.
Kromě Parléřova cechu se na stavbě a výzdobě katedrály Svaté Barbory v Kutné Hoře však podíleli i další významní architekti jako např. Benedikt Rejt nebo Matyáš Rejsek.
Interiér památky si můžete prohlédnout za dostupnou cenu a ke vstupnému na pokladně vám bude ještě nabídnut tištěný A4 průvodce. V chrámu Svatá Barbora kromě bohaté sochařské a malířské výzdoby můžete obdivovat také majestátní varhany, které mají 4 tisíce píšťal. Nahoru na ochoz, kde se varhany nacházejí, lze za symbolický příplatek dojít po schodišti. Nabízí se odtamtud nádherný výhled do chrámové lodi, a to v milé, avšak možná trochu tajemné společnosti soch v nadživotní velikosti.
České muzeum stříbra
Od svaté Barbory se snadno dostaneme k dalšímu kutnohorskému lákadlu; svatá Barbora je totiž – mimo jiné – patronkou horníků. A Kutná Hora je v Čechách i ve světě známá jako město horníků a havířů; město, kde se v dobách historických těžilo stříbro. Koho toto téma zajímá hlouběji, je vítán v Českém muzeu stříbra, kde jsou připraveny různé okruhy. Pokud mohu doporučit, v rámci okruhu „Cesta stříbra“ je návštěvníkům nabízena i návštěva středověkého dolu, což rozhodně stojí za zážitek.
TIP: Navštivte také nedalekou rozhlednu Kaňk.
Kostnice Kutná hora
Poněkud „těžšího kalibru“ pak může být návštěva sedlcké Kostnice – kostela, který se oficiálně jmenuje kostel Všech Svatých, ale nikdo mu neřekne jinak než Kostnice. Proč? Interiér je kompletně vystavěn z lidských kostí! Na jeho přestavbě a výzdobě se podílel i slavný architekt Jan Blažej Santini. Budova vytvořená z lidských ostatků může při první návštěvě působit děsivě, ale kostel byl propracován tak, aby všechny jeho součásti měly symbolický význam. Všechny dekorace poskládané z kostí by nám tak měly připomínat křesťanskou naději na život v nebeském království, který po smrti čeká na ty, kdo žili spravedlivě.
Kde se najíst v Kutné Hoře
Říká se, že by člověk neměl jít hned do první restaurace, kterou uvidí. My jsme se tohoto pravidla drželi a díky tomu objevili restauraci Kozlovna Barborský dvůr. Má pěknou venkovní zahrádku a opravdu hodně místa i vevnitř. Interiér i exteriér je moc pěkný. Při pohledu na jídelní lístek jsou ceny na dnešní dobu standadardní, co vás ale překvapí, jsou ty porce, které vám následně na stole přistanou.
Dali jsme si španělského ptáčka s rýží, vepřového vrabce s br. knedlíkem, řízek s hranolkami a smažák, k tomu 4 točené limonády bezinkové (Kofolu zde bohužel nemají), jídla bylo opravdu dost, že jsme měli všichni i děti velký problém to dojíst.
Cena za 4 jídla a 4 pití celkem necelých 900kč, což na to, že jsme jedli v centru velmi turisty navštěvovaného města a porce byly skoro 2-násobné proti obvyklým a chuťově také velmi dobré, je prostě ok. Kdo tedy nevíte, kam zde zavítat na oběd či večeři, určitě vyrazte do Kozlovny.
Zážitky pro děti
Chcete udělat radost dětem? Navštivte společně Muzeum Lega či jedinečnou bobovou dráhu, která je nejdelší v České republice.
Tématické festivaly a slavnosti
Kutná Hora bývala ve středověku díky svému stříbrnému bohatství královským městem. Tuto dobu si každý rok v červnu připomíná tradiční slavností, která se nazývá Stříbření Kutné Hory.
Za návštěvu stojí i zdejší stříbrný důl.
Po dobu několika dnů ve městě probíhá zajímavý dobový program, který zahrnuje historické průvody v dobových kostýmech, rytířské souboje, středověké tržiště atd. Dále nechybí ani slavnosti vína či gastronomie.
Zajímavé výstavy
V Kutné Hoře nalezneme také Galerii Středočeského kraje – GASK, která pořádá nejrůznější výstavy, vernisáže či koncerty. Sídlí v areálu zrestaurované Jezuitské koleje. K těmto prostorám se pojí nádherné zahrady, ze kterých je pěkný výhled na sv. Barboru i celé město. Různé tématické výstavy nalezneme i v muzeu Hrádek či ve Spolkovém domě. Dospělé návštěvníky města může zaujmout i muzeum tabáku, které se nachází nedaleko vlakového nádraží.
Doprava
Do Kutné Hory se lze pohodlně dostat vlakem či autobusem. Pro návštěvníky, kteří přijedou automobilem, je v blízkosti centra dostatek neplacených parkovacích míst. Přímo v centru je parkování zpoplatněno.
Pokud ale dorazíte v sobotu po 12h, v neděli nebo ve svátek, parkovné platitit nemusíte, neboť je zdarma. My parkovali vedle kostela sv. Jakuba, to je ten na fotce vpravo.
Další zajímavosti, kam v Kutné Hoře:
- Městské Tylovo divadlo
- Muzeum čokolády
- Vlašský dvůr (Kutnohorská mincovna)
- Zrcadlové bludiště
- Kaple božího těla
- Morový sloup
- Kostel sv. Jana Nepomuckého
- Alien museum
- Muzeum strašidel
- Dačického dům
- Breuerovy sady
Tip na závěr
Až si projdete nejvýznamnější památky Kutné Hory, nezapomeňte si prohlédnout Kamennou kašnu, která je dílem Matyáše Rejska a nachází se na náměstí, které je po tomto architektovi pojmenováno.