Kutná Hora – krásné historické středočeské město


Jedním z míst, které by každý Čech měl alespoň jednou za život navštívit, je jednoznačně Kutná Hora. V tomto středočeském historickém městě úzce spjatém s českými dějinami totiž nalezneme hned několik velmi významných památek.

Město Kutná Hora

Asi nejznámější budovou a zároveň jakousi dominantou města je chrám sv. Barbory. Na něm si můžeme všimnout poměrně snadno rozpoznatelného rukopisu cechu Petra Parléře, mistra, jenž je znám například díky stavbě dómu v Kolíně nad Rýnem nebo katedrály sv. Víta na Pražském hradě. Kromě Parléřova cechu se na stavbě a výzdobě katedrály v Kutné Hoře však podíleli i další významní architekti jako např. Benedikt Rejt nebo Matyáš Rejsek.

Kutná Hora - výhled na město z vyhlídky od chrámu sv. Barbory

Interiér památky si můžete prohlédnout za dostupnou cenu a ke vstupnému na pokladně vám bude ještě nabídnut tištěný A4 průvodce. V chrámu kromě bohaté sochařské a malířské výzdoby můžete obdivovat také majestátní varhany, které mají 4 tisíce píšťal. Nahoru na ochoz, kde se varhany nacházejí, lze za symbolický příplatek dojít po schodišti. Nabízí se odtamtud nádherný výhled do chrámové lodi, a to v milé, avšak možná trochu tajemné společnosti soch v nadživotní velikosti.

Socha Svaté Barbory - Kutná Hora

Od svaté Barbory se snadno dostaneme k dalšímu kutnohorskému lákadlu; svatá Barbora je totiž – mimo jiné – patronkou horníků. A Kutná Hora je v Čechách i ve světě známá jako město horníků a havířů; město, kde se v dobách historických těžilo stříbro. Koho toto téma zajímá hlouběji, je vítán v Českém muzeu stříbra, kde jsou připraveny různé okruhy. Pokud mohu doporučit, v rámci okruhu „Cesta stříbra“ je návštěvníkům nabízena i návštěva středověkého dolu, což rozhodně stojí za zážitek.

TIP: Navštivte také nedalekou rozhlednu Kaňk.

Poněkud „těžšího kalibru“ pak může být návštěva sedlcké Kostnice – kostela, který se oficiálně jmenuje kostel Všech Svatých, ale nikdo mu neřekne jinak než Kostnice. Proč? Interiér je kompletně vystavěn z lidských kostí! Na jeho přestavbě a výzdobě se podílel i slavný architekt Jan Blažej Santini. Budova vytvořená z lidských ostatků může při první návštěvě působit děsivě, ale kostel byl propracován tak, aby všechny jeho součásti měly symbolický význam. Všechny dekorace poskládané z kostí by nám tak měly připomínat křesťanskou naději na život v nebeském království, který po smrti čeká na ty, kdo žili spravedlivě.

Tip na závěr

Až si projdete nejvýznamnější památky Kutné Hory a budete se chtít zastavit v centru města na dobrý oběd, nezapomeňte si prohlédnout Kamennou kašnu, která je dílem Matyáše Rejska a nachází se na náměstí, které je po tomto architektovi pojmenováno.

Ubytování v Kutné Hoře a okolí

Sdílejte článek s přáteli

Napsat komentář