Kutná Hora – krásné historické středočeské město


Jedním z míst, které by každý Čech měl alespoň jednou za život navštívit a kam vyrazit na výlet, je jednoznačně město Kutná Hora. V tomto středočeském historickém městě úzce spjatém s českými dějinami totiž nalezneme hned několik velmi významných památek.

Kutná Hora památky

Svatá Barbora

Asi nejznámější budovou a zároveň jakousi dominantou města je chrám sv. Barbory. Na něm si můžeme všimnout poměrně snadno rozpoznatelného rukopisu cechu Petra Parléře, mistra, jenž je znám například díky stavbě dómu v Kolíně nad Rýnem nebo katedrály sv. Víta na Pražském hradě.

Chrám Sv.Barbory Kutná Hora

Kromě Parléřova cechu se na stavbě a výzdobě katedrály v Kutné Hoře však podíleli i další významní architekti jako např. Benedikt Rejt nebo Matyáš Rejsek.

Město Kutná Hora

Interiér památky si můžete prohlédnout za dostupnou cenu a ke vstupnému na pokladně vám bude ještě nabídnut tištěný A4 průvodce. V chrámu kromě bohaté sochařské a malířské výzdoby můžete obdivovat také majestátní varhany, které mají 4 tisíce píšťal. Nahoru na ochoz, kde se varhany nacházejí, lze za symbolický příplatek dojít po schodišti. Nabízí se odtamtud nádherný výhled do chrámové lodi, a to v milé, avšak možná trochu tajemné společnosti soch v nadživotní velikosti.

Socha Svaté Barbory - Kutná Hora

České muzeum stříbra

Od svaté Barbory se snadno dostaneme k dalšímu kutnohorskému lákadlu; svatá Barbora je totiž – mimo jiné – patronkou horníků. A Kutná Hora je v Čechách i ve světě známá jako město horníků a havířů; město, kde se v dobách historických těžilo stříbro. Koho toto téma zajímá hlouběji, je vítán v Českém muzeu stříbra, kde jsou připraveny různé okruhy. Pokud mohu doporučit, v rámci okruhu „Cesta stříbra“ je návštěvníkům nabízena i návštěva středověkého dolu, což rozhodně stojí za zážitek.

TIP: Navštivte také nedalekou rozhlednu Kaňk.

Kostnice Kutná hora

Poněkud „těžšího kalibru“ pak může být návštěva sedlcké Kostnice – kostela, který se oficiálně jmenuje kostel Všech Svatých, ale nikdo mu neřekne jinak než Kostnice. Proč? Interiér je kompletně vystavěn z lidských kostí! Na jeho přestavbě a výzdobě se podílel i slavný architekt Jan Blažej Santini. Budova vytvořená z lidských ostatků může při první návštěvě působit děsivě, ale kostel byl propracován tak, aby všechny jeho součásti měly symbolický význam. Všechny dekorace poskládané z kostí by nám tak měly připomínat křesťanskou naději na život v nebeském království, který po smrti čeká na ty, kdo žili spravedlivě.

Stylové restaurace i zážitky pro děti

Zajímavý zážitek si lze odnést také z nejrůznějších restaurací, které v centru města sídlí. Chcete udělat radost dětem? Navštivte společně Muzeum Lega či jedinečnou bobovou dráhu, která je nejdelší v České republice.

Tématické festivaly a slavnosti

Kutná Hora bývala ve středověku díky svému stříbrnému bohatství královským městem. Tuto dobu si každý rok v červnu připomíná tradiční slavností, která se nazývá Stříbření Kutné Hory.

Za návštěvu stojí i zdejší stříbrný důl.

Po dobu několika dnů ve městě probíhá zajímavý dobový program, který zahrnuje historické průvody v dobových kostýmech, rytířské souboje, středověké tržiště atd. Dále nechybí ani slavnosti vína či gastronomie.

Zajímavé výstavy

V Kutné Hoře nalezneme také Galerii Středočeského krajeGASK, která pořádá nejrůznější výstavy, vernisáže či koncerty. Sídlí v areálu zrestaurované Jezuitské koleje. K těmto prostorám se pojí nádherné zahrady, ze kterých je pěkný výhled na sv. Barboru i celé město. Různé tématické výstavy nalezneme i v muzeu Hrádek či ve Spolkovém domě. Dospělé návštěvníky města může zaujmout i muzeum tabáku, které se nachází nedaleko vlakového nádraží.

Doprava

Do Kutné Hory se lze pohodlně dostat vlakem či autobusem. Pro návštěvníky, kteří přijedou automobilem je v blízkosti centra dostatek neplacených parkovacích míst. Přímo v centru je parkování zpoplatněno.

Tip na závěr

Až si projdete nejvýznamnější památky Kutné Hory a budete se chtít zastavit v centru města na dobrý oběd, nezapomeňte si prohlédnout Kamennou kašnu, která je dílem Matyáše Rejska a nachází se na náměstí, které je po tomto architektovi pojmenováno.

Ubytování v Kutné Hoře a okolí

Související výlety Kutná Hora:

Napsat komentář