Kyjev na Ukrajině. Jaký byl prodloužený víkend


Už máte dost přelidněných měst ve střední Evropě, která jsou oproti České republice drahá? Chcete se podívat na místo, které má co nabídnout, přesto zde nenarazíte na tolik turistů a navíc vás to finančně vyjde podobně jako u nás? Vydejte se do hlavního města Ukrajiny, Kyjeva!

Kyjev je největší město Ukrajiny, ve kterém žije okolo 3 miliónů obyvatel. Říká se, že Ukrajinu lze rozdělit na dvě části – Kyjev, a zbytek Ukrajiny. Je to dané zejména rozdílnými životními podmínkami, které jsou v Kyjevě několikrát vyšší. I přesto je město pro Čechy finančně dostupnou lokalitou.

Jak se do Kyjeva dostat

Nejlepší způsob, jaký můžete zvolit, je letecká doprava. Cesta z ČR vychází ovšem dráž než je tomu ve srovnání při cestě z Polska. Nejvíce zajímavé pro české občany jsou letiště v Katovicích nebo Vratislavi. Z obou měst létají letecké společnosti Ryanair i Wizz Air. Zpáteční letenky koupíte již za několik stovek korun, oproti tomu z ČR se cena pohybuje v jednotkách tisíců, a proto se tato volba určitě vyplatí. Doba letu je poté přibližně 2 hodiny.

Tím, že není Ukrajina členem EU, je potřebovat mít platný cestovní pas. Bez tohoto dokladu bohužel není možné odcestovat. Žádná další povolení pro vstup do země nejsou potřeba.

Ceny obecně

Když už víte, že na letenku vám bude stačit několik stovek korun, tak vás určitě zajímají také ostatní ceny. I když je Kyjev oproti zbytku Ukrajiny dražší, cenově stále vychází zajímavě.

Doprava

Na dopravu po městě je vhodné metro, které ještě funguje na žetony (1 žeton stojí 8kč a můžete za něj jezdit jak dlouho jenom chcete – dokud neopustíte prostor metra), nebo Uber. Ceny za Uber se pohybují v desítkách korun, na druhou stranu se jedná o nejrychlejší způsob přepravy. Navíc pokud vás cestuje více, cenu si jednoduše mezi sebou rozpočítáte.

Ubytování

Co se týká ubytování v Kyjevě, tak dobrou volbou může některá z nabídek na Booking, nebo Airbnb. Ceny opět nejsou příliš vysoké – lze si pronajmout celý byt již od pár stovek/noc. A to mluvíme o bydlení v centru města.

Jídlo

Nejdražší položkou na celém výletu budou výdaje za stravu. Pokud si tedy nebudete vařit sami a ochudíte se o zážitek ve formě poznání místní kuchyně, což by byla škoda. Ceny se samozřejmě zvedají tím, čím blíže se dostáváte do centra města. I tak za jídlo neutratíte více než v ČR.

Azbuka

Nemluvíte rusky nebo neumíte přečíst azbuku? I tohle by pro vás nemělo být překážkou. Na nejznámějších místech se nachází i překlady do angličtiny. Ovšem ty méně vytížená místa již tak dobře značená nejsou. Vždy se ovšem můžete obrátit na místní, kteří vám jistě poradí.

Bezpečnost

Bezpečnost na Ukrajině je na stejné úrovni jako v jiných evropských městech. Co ale stojí za zmínku, je, ne tak vzdálený, ozbrojený konflikt na východě Ukrajiny s proruskými separatisty. Tento konflikt je dnes ale již minulostí, Kyjev samotný jim zasažen nebyl. Na druhou stranu zde pocítíte, že tato událost zasáhla mnoho lidí. Na veřejných místech se vám může stát, že narazíte na fotografie padlých vojáků, národní vlajky či různá prohlášení namířená proti Rusku.

Co vidět aneb průvodce Kyjevem

Hlavním tahákem jsou chrámy, kláštery, a také mohutná řeka Dněpr protékajícím samotným městem. Mezi tato hlavní místa je zde ale mnoho dalších, které stojí za vidění.

Mezi nejhezčí a zároveň jedním z nejvýznamnějších chrámů v Kyjevě je Chrám svaté Sofie. Chrám je možné vidět zvenku, ovšem pokud investujete pár desítek korun, můžete nahlédnout i do vnitřního areálu, a naskytne se vám pohled tak jako na obrázku níže v galerii.

Nedaleko se nachází další krásný chrám a to Chrám svatého Michala, který poznáte pomocí kombinací barev modré, bílé a zlaté. Posledním chrámem, který je nedaleko, je Chrám svatého Ondřeje tyčícího se nad samotným městem. Oproti předchozím chrámům je menší, přesto byste ho neměli vynechat.

O něco dál, kde se už budete muset vydat metrem, se nachází obrovský komplex nazvaný Kyjevskopečerská lávra. Za vstup do komplexu se platí vstupné, jedná se ale pouze o pár desítek korun, které stojí za to investovat.

Po návštěvě Kyjevskopečerské lávry nesmíte opomenout památník Matka Vlast. Tento obrovský památník určitě nepřehlédnete. Už na první pohled, kdy památník spatříte, vám bude jasné, že se jedná o památník z období komunismu. V okolí se nachází areál s vozidly z 2. světově války, v samotném památníku poté muzeum 2. světové války. V současné době se v muzeu nachází i část věnovaná konfliktu s Ruskem. Vstupné je opět několik desítek korun.

Dalším místem, které byste měli navštívit, je samotné centrum města, kde se nachází hlavní náměstí – Náměstí nezávislosti. Ještě pár let zpátky bylo toto místo svědkem obrovských protestů proti tehdejší proruské vládě. Od té doby náměstí prošlo obrovskou proměnou a je opravdu nádherné. Nachází se zde spousta restaurací, obchodů i míst k vidění.

Pokud budete mít štěstí, může se Vám při západu slunce naskytnout pohled tak, jako na obrázku níže.

Určitě zvažte také návštěvu Černobylu. Tento výlet se dá zvládnout i za jeden den, můžete si ale zakoupit i vícedenní výlety. Ceny se pak pohybují v rozmezí od 3 tisíc až po částky přesahující 10 tisíc korun.

Kyjev je město, které je možné navštívit v kterémkoliv ročním období a kde zároveň nenarazíte na tolik turistů jako ve městech střední Evropy. Pokud tedy chcete prozkoumat zajímavé místo za přijatelné peníze, je ideální volbou na prodloužený víkend!

Fotogalerie

Související: