Kyjovské údolí v malebné oblasti České Švýcarsko je další z moc pěkných výletů, kam každému doporučuji vyrazit. Hlavně v parném létě je zde v lese a ve skalách příjemně.
Obsah článku
Kudy autem do Kyjova
Tuto malou obec najdete nedaleko Chřibské a Krásné Lípy. My jeli z Ústí nad Labem přes Děčín, a poté v České Kamenici odbočili vlevo a projeli obce Kunratice, Lipnice, Studený, Dolní Chřibská, Doubice a Kyjov. To je podle Google nejrychlejší trasa.
Parkování u Kyjovského údolí
Je zde vyhrazené parkoviště cca 50 metrů od Restaurace Na Fakultě. Kdyby tu bylo plno, pak hned naproti přes silnici také zaparkujete také, ale to už není zdarma, ale zaplatíte 80kč. V době naší návštěvy v červnu v neděli dopoledne jsem ale nikoho neviděl, že by parkovné vybíral. A jelikož několik aut stálo i u výše zmíněné restaurace, tak tam by se asi také dalo auto nechat. Každopádně jediné oficiální, které na mapě najdete, je to první, které zmiňuji, ale vejde sem sem jen asi 10-12 aut.
Kyjovské údolí trasy
Trasa s kočárkem nebo na kole
Je několik možností, kudy se vydat, na kole či s kočárkem bez problémů zvládnete dojít po červené turistické značce podél říčky Křinice od restaurace výše popisované až k rozcestí Kyjovské údolí. Cestou lze navštívit zajímavé místo Jeskyně víl – ideálně ale v zimě, kdy uvidíte ze zmrzlé vody zajímavé „rampouchy“.
Délka této trasy je 2,5km jedním směrem. Dále by se dalo pokračovat po zelené Studáneckým dolem a u rozcestí Nad divokou roklí dále po žluté Starou doubickou cestou až ke vstupu do Kyjovského údolí.
Celý okruh měří cca 7 km a zabere vám asi 2,5h.
Kyjovská skalní stezka – kratší okruh
Dalo by se říct, že jsem si tento okruh vymysel podle sebe a trasa nám nakonec přišla jednodušší, než kdybychom ji šli obráceně, jak popisují další české cestopisy.
Začátek je stejný jako u delší trasy, půjdete také po červené značce a velkou část po Koglerově NS. Po asi 5 minutách chůze můžete vystoupat vlevo po schodech ke Skalní věži Strážce Kyjovského údolí. Toto jsme vynechali a pokračovali dále po červené podél potoka. Po pár desítkách metrů uvidíte vlevo ceduli Kyjovské údolí vstup. Také jsme neodbočili a stáli šli rovně podél říčky až jsme došli na rozcestí pod praporkem, kde můžete vpravo u vody vidět jeskyni Vinný sklep.
Na tomto rozcestí jsme odbočili vlevo a došli až k jeskyni Klenotnice. No, jeskyně podle mě vypadá jinak, ale podle informační cedule zde asi dříve byla.
TIP: Soutěska Úzké schody
Stejnou cestou jsme se poté vrátili zpět, ale ještě než dojdete na rozcestí, uvidíte kamenné schody vpravo do kopce. Zde právě začíná ta Kyjovská skalní stezka. Je zde také lavička a kukátko, ze kterého je vidět na skalní útvar Praporek. Dále jsme pokračovali po úzkých schodech mezi skalami, až jsme došli k na místo, které se jmenuje hradiště Kyjovský hrad. Je zde mnoho laviček a také 4 sochy ptáků ze dřeva, takže ideální místo, kde si vyfotit třeba děti.
Odtud půjdete zase po schodech dolů a po chvíli zase nahoru, vlevo je vidět Obří hlava.
Dále jdete zase chvíli lesem až dojdete k zajímavému místu nesoucí název vyhlídka Skalní bratři. Samotná skála je podle mě zajímavější než ta vyhlídka, díky vzrostlým stromům toho moc v okolí vidět není. Zajímavé jsou lavičky pod skálou, kde se můžete případně za deště schovat a třeba posvačit.
Po chvíli cesty doputujete k rozcestníku Sýrový potok. Odtud můžete jít vlevo a došli byste ke vstupu do údolí, který jsem již zmiňoval.
My ale pokračovali rovně zase po schodech po trase naučné stezky a došli k dalšímu rozcestníku Kinského vyhlídka. Odtud již cesta vede lesem až ke zdejšímu hřbitovu, kde odbočíte vpravo do úzké uličky a poté vpravo u bývalé školy. Zde se dejte po silnici vlevo a dojdete k autu.
Délka trasy Kyjovským údolím se skalní stezkou je cca 3 km, ale zabere vám tak 1,5 hodiny.
Fotogalerie
Mapa
Kde se najíst v okolí
Můžete navštívit restauraci, kterou zmiňuji v úvodu článku, případně popojít kousek podél silnice směrem na Dlouhý Důl, kde je hospoda Hostinec Kyjovská Terasa.
Ubytování v Českém Švýcarsku
Přečtěte si ještě