Laffitova vyhlídka nabízí nádherné rozhlédnutí Českým středohořím


Laffitova vyhlídka je další místo, kam jsme se letos vydali i s dětmi a i když jsem v Litoměřicích bydlel 20 let, o tomto místě jsem se dozvěděl nedávno. A rád se podělím o tip na výlet, protože to je parádní procházka.

Parkování

Výchozí bod je v obci Skalice u Litoměřic, kam dojedete přes Žitenice. Zaparkujte vpravo v lese kousek před autobusovou zastávkou Skalice – ústav. Je tu cca 8 míst a také turistický rozcestník U Skalice.

Laffitova vyhlídka - Parkování

Kudy k vyhlídce

Půjdete po modré, což je Žitenická stezka Zemí hradů a částečně ji kopíruje i „zelená“ Hibschova NZ (naučná stezka). Vlevo po pár metrech na trase si všimněte Hibschovy jeskyně, o které jste si zde také mohli přečíst. Můžete ji s dětmi projít, vpravo je menší vchod a vepředu pak východ kde se nebudete muset tolik krčit.

Hibschova jeskyně

Dále pokračujte stále po modré, projdete kolem střelnice, několika zajímavých kamenů, u každého je popis. Dále potkáte cestou posed i krmelec a odtud už to je jen kousek. Jedno vyhlídkové místo uvidíte ještě před výšlapem na skálu, odtud je po cca 200 metrech možné vyšlápnout dost prudký kopec vlevo a to je asi nejkratší cesta do cíle.

K Laffitově vyhlídce

My ale šli dál a v levotočivé zatáčce se dali do kopce po úzké cestičce. Nikde to není značeno, ale Seznamácké turistické mapy vám to ukáží dobře, viz. obrázek.

Laffitova vyhlídka - mapa

To je nejtěžší část výletu – pro někoho, ale ten výhled za to stojí. Můžete si sednou na lavičku, posezení zde je pěkné a kochat se.

Posezení na Laffitově vyhlídce

Opravdu je čím, protože jste ve výšce 490 metrů nad mořem.

Lavička na Laffitově vyhlídce

Co odtud uvidíte

Výhled jsme v době naší návštěvy měli parádní, takže bylo možné zahlédnout všechny známé kopce v Českém středohoří – Říp, Hazmburk, Radobýl, Lovoš, Milešovku a další.

Laffitova vyhlídka - panorama

Pěkný výhled je také na cestu kudy jste od Litoměřic přijeli.

Žitenice a Litoměřice

Zpět jděte to kratší cestou z kopce, na mapě modrá šipka. Následně pak stejnu cestou, kudy jste přišli. Je to od auta až k vyhlídce podle navigace necelých 2,5km, celkem jsme ušli ale přibližně 6 kilometrů a trvalo nám to 2 hodiny. Delší trasa vede přes Pohořany, což je také možnost jak se sem dostat.

Pokud máte rádi podobná místa, navštivte i další české vyhlídky. Tento rok jich přibylo dost a ještě budou :)

Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •  

Napsat komentář