Laffitova vyhlídka nabízí nádherné rozhlédnutí Českým středohořím

Laffitova vyhlídka je další místo, kam jsme se letos vydali i s dětmi a i když jsem v Litoměřicích bydlel 20 let, o tomto místě jsem se dozvěděl nedávno. A rád se podělím o tip na výlet, protože to je parádní procházka.


Laffitova vyhlídka u Litoměřic
Laffitova vyhlídka u Litoměřic

Parkování

Výchozí bod je v obci Skalice u Litoměřic, kam dojedete přes Žitenice. Zaparkujte vpravo v lese kousek před autobusovou zastávkou Skalice – ústav. Je tu cca 8 míst a také turistický rozcestník U Skalice.

Laffitova vyhlídka - Parkování
Laffitova vyhlídka – Parkování

Kudy k vyhlídce

Půjdete po modré, což je Žitenická stezka Zemí hradů a částečně ji kopíruje i „zelená“ Hibschova NZ (naučná stezka). Vlevo po pár metrech na trase si všimněte Hibschovy jeskyně, o které jste si zde také mohli přečíst. Můžete ji s dětmi projít, vpravo je menší vchod a vepředu pak východ kde se nebudete muset tolik krčit.

Hibschova jeskyně
Hibschova jeskyně

Dále pokračujte stále po modré, projdete kolem střelnice, několika zajímavých kamenů, u každého je popis. Dále potkáte cestou posed i krmelec a odtud už to je jen kousek. Jedno vyhlídkové místo uvidíte ještě před výšlapem na skálu, odtud je po cca 200 metrech možné vyšlápnout dost prudký kopec vlevo a to je asi nejkratší cesta do cíle.

K Laffitově vyhlídce
K Laffitově vyhlídce

My ale šli dál a v levotočivé zatáčce se dali do kopce po úzké cestičce. Nikde to není značeno, ale Seznamácké turistické mapy vám to ukáží dobře, viz. obrázek. Zde to je přímo odkaz ma mapách.

Laffitova vyhlídka - mapa
Laffitova vyhlídka – mapa

Laffitova vyhlídka

To je nejtěžší část výletu – pro někoho, ale ten výhled za to stojí. Můžete si sednou na lavičku, posezení zde je pěkné a kochat se.

Posezení na Laffitově vyhlídce
Posezení na Laffitově vyhlídce

Opravdu je čím, protože jste ve výšce 490 metrů nad mořem.

Lavička na Laffitově vyhlídce
Lavička na Laffitově vyhlídce

Co odtud uvidíte

Výhled jsme v době naší návštěvy měli parádní, takže bylo možné zahlédnout všechny známé kopce v Českém středohoří – Říp, Hazmburk, Radobýl, Lovoš, Milešovka – nejvyšší hora Českého středohoří a další.

Laffitova vyhlídka - panorama
Laffitova vyhlídka – panorama

Pěkný výhled je také na cestu kudy jste od Litoměřic přijeli.

Žitenice a Litoměřice
Žitenice a Litoměřice

Zpět jděte to kratší cestou z kopce, na mapě modrá šipka. Následně pak stejnu cestou, kudy jste přišli. Je to od auta až k vyhlídce podle navigace necelých 2,5km, celkem jsme ušli ale přibližně 6 kilometrů a trvalo nám to 2 hodiny. Delší trasa vede přes Pohořany, což je také možnost jak se sem dostat.

Zde zde mapa.

Pokud máte rádi podobná místa, navštivte i další české vyhlídky. Tento rok jich přibylo dost a ještě budou :)

Kam dál v okolí na výlet

Knobloška – parádní vyhlídka u Malíče

Napsat komentář