Lago di Garda v Itálii – ideální prodloužený víkend u jezera


Máte na odpočinek jen prodloužený víkend? Pak je toto italské jezero Lago di Garda usazené mezi horami a jeho okolí pro vás to pravé. Krásná příroda, úžasná městečka se středověkými hrady, nepřeberné možnosti sportovního vyžití či jen poklidné procházky po pobřežních promenádách.

Večerní romantické posezení v přístavu pod hradem nad vínkem a čímsi typicky italským do bříška – to vše je tu k mání na pár kilometrech.

Kdy vyrazit na Lago di Garda?

Jezero je oblíbeným cílem hlavně surfařů, kolařů a motorkářů, sezóna zde tedy začíná teprve 1. května, kdy se po zimě znovu otevírají všechny hotely, půjčovny kol, školy windsurfingu atd. Všechno je čisté a byť letní turisté jště nedorazili, teplo už ano. Hned za Alpami pocítíte citelné oteplení vzduchu, příroda je evidentně již nějakou dobu v plném květu – jaro tu začíná o něco dříve než u nás. Ideální doba pro dovolenou, zvláště pokud v kalendáři hezky vyjdou i dva naše květnové státní svátky.

Kde začít?

Z České republiky najete do cíle cca 800km. Doporučuji sjet z dálnice již u Trenta a blížit se k Lagu zezhora (na mapě),vychutnáte si tak i samotný příjezd podél dalších menších jezer a se zastávkou v malebném městečku Arco, plným horolezců. Místní skály mají své kouzlo, tak jako mohutný hrad na nich.

TIP: Levné ubytování u jezera Lago di Garda.

Riva del Garda je první z městeček přímo u vody, na které z této strany narazíte. Společně s Torbole jsou to základní tábory pro cyklisty i surfaře. Pokud si v Torbole posedíte chvilku na pobřežní promenádě, můžete se dobře pobavit. Během dne studenty windsurfingu, večer pocitem, že jste se ocitli u moře. Všude zde rostou palmy, jezero díky své velikosti charakteristicky šumí a ve tmě nevidíte hory na druhém břehu, světélka městečka odnaproti v tu chvíli evokují spíše blížící se Titanic. Jen ty plující labutě a kačeny k tomu nějak nepasují.

Riva del Garda u jezera Lago di Garde v Itálii

Okružní jízda

Pocit, že jste u moře, Vás neopustí po celou cestu. Zůstat na jednom místě by totiž byla škoda. Celé jezero se dá objet po příbřežní silnici a celou tu dobu je stále co obdivovat a kde si udělat přestávky. Středověké hrady již od hranic hlídají příjezdovou cestu do Itálie střídavě po obou stranách dálnice, tady jich též pár dohlíží na klid nad jezerem.

Čtěte: Lago di Garda – aktivní dovolená v Itálii

Určitě neuděláte chybu, když si projdete hrad i spleť kamenných uliček kolem něj v nádherném středověkém Malcesine a vyčekáte frontu na poloostrovní hrad v Sirmione. I když je zalévá sluníčko, působí strašidelně, drsný středověk se vší parádou.

Hrad Sirmione Lago di Garda Itálie

V Desenzanu Vám čeká klasický přístav jachet i s majákem, Saló je vyloženě „přímořské“ letovisko“. Pak Vás čeká trošku adrenalinu. Druhá strana jezera je totiž obklopena horami tak těsně, že silnici museli místy vysekat i do skály. Dá se zde odbočit a vyjet i do městeček nahoru, což je dáreček motorkářům – moc hezké serpentinky.

Přečtěte si: Dovolená u jezera Lago di Garda

V Limone si nezapomeňte dát výbornou zmrzlinu. Nebojte, dostanete se pro ni, i kdyby Vám tak učarovalo Malcesine se svými obchůdky v křivolakých uličkách a pizzeriemi v přístavu pod hradem, že už byste nikam jinam nechtěli. Limone je totiž téměř naproti Malcesine a místní trajekt tu má jednu ze svých zastávek. A už jste téměř na konci okruhu – zpět v Rivě. Znovu si to dáte snad již brzy po vlastní ose, hezkou cestu!

Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •  

Napsat komentář