Lago di Garda – dovolená u jezera v Itálii


Lago di Garda – největší italské jezero usazené mezi horami a jeho okolí je pro vás to pravé, chcete-li si užít dovolenou nebo jen prodloužený víkend. Krásná příroda, úžasná městečka se středověkými hrady, nepřeberné možnosti sportovního vyžití či jen poklidné procházky po pobřežních promenádách si zamilujete také.

Kdy vyrazit

Jezero je oblíbeným cílem hlavně surfařů, cyklistů a motorkářů, sezóna zde tedy začíná teprve 1. května, kdy se po zimě znovu otevírají všechny hotely, půjčovny kol, školy windsurfingu atd. Všechno je čisté a byť letní turisté ještě nedorazili, teplo už ano. Hned za Alpami pocítíte citelné oteplení vzduchu, příroda je evidentně již nějakou dobu v plném květu – jaro tu začíná o něco dříve než u nás. Ideální doba pro dovolenou, zvláště pokud v kalendáři hezky vyjdou i dva naše květnové státní svátky.

Garda Itálie – cesta autem

Z České republiky najedete do cíle cca 800km, takže cca 8 hodin jízdy. Doporučuji sjet z dálnice již u Trenta a blížit se k Lagu zezhora (na mapě), vychutnáte si tak i samotný příjezd podél dalších menších jezer a se zastávkou v malebném městečku Arco, plným horolezců. Místní skály mají své kouzlo, tak jako mohutný hrad na nich.

Riva del Garda je první z městeček přímo u vody, na které z této strany narazíte. Společně s Torbole jsou to základní tábory pro cyklisty i surfaře. Pokud si v Torbole posedíte chvilku na pobřežní promenádě, můžete se dobře pobavit. Během dne studenty windsurfingu, večer pocitem, že jste se ocitli u moře. Všude zde rostou palmy, jezero díky své velikosti charakteristicky šumí a ve tmě nevidíte hory na druhém břehu, světélka městečka odnaproti v tu chvíli evokují spíše blížící se Titanic. Jen ty plující labutě a kačeny k tomu nějak nepasují.

Hotel

Bydleli jsme v příjemném, malém hotelu přímo na pláži. Měli jsme zaplacenou polopenzi a opravdu jsme nemohli nic vytknout. Příjemný a usměvavý personál, kterému nedělá problém pro Vás cokoli zařídit, nebo zjistit. Pokoje opravdu čisté a útulné. Každý den nám měnili veškeré ručníky. Co se týče stravování, večeře i snídaně byly bohaté. Snídaně formou bufetu a večeře se vybírala den předem. U Lago di Garde to opravdu žije, takže zde najdete spoustu malých hospůdek, kaváren, i restaurací, kde si přes den můžete dát oběd nebo svačinu.

rezervujte ubytování

Gardské jezero a pláže

Nachází se zde spousta malých, ale i velkých pláží. My měli to štěstí, že díky hotelu, jsme měli soukromou malou hotelovou pláž, kde byl absolutní klid a my si užili zasloužený relax. Oproti ostatním plážím, které k hotelu nepatřily a byly veřejné to opravdu stálo za to. Jelikož jsme jezero navštívili v srpnu, kdy zde panuje hlavní sezóna, veřejné pláže byly opravdu narvané hlavou na hlavě. I přes velkou návštěvnost, se Italové opravdu snaží, aby byly pláže čisté a bez odpadků.

Aktivity u jezera v Itálii

Pokud na letní dovolené nevydržíte pouze relaxovat, aktivity zde najdou i ti největší sportovní nadšenci. Je zde spoustu cyklostezek, které ani za Vaši dovolenou nestihnete projet. Můžete si vybrat terén, jelikož v některých místech je terén pozvolnější a někde naopak strmější. Turistika zde nadchne i ty z vás, kteří ji moc neholdujete. Bylo zde dost lidí se psem. To jsou pak denní procházky povinnost.

Přestože se jezero a celá oblast nachází ve vnitrozemí Itálie, průměrné teploty se zde pohybují mezi 20 až 25°C.

Na severní straně jezera člověk může obdivovat příkré Gardské hory, které se nachází kousek od samotných Alp a další zase roztomilé pláže s křišťálově čistou vodou – ideální a nejlepší místo kam na výlety. Okolní krajina je velice pestrá a nabízí nespočet letních aktivit. Na své si zde přijdou děti i rodiče.

Jako sportovci jsme nemohli vynechat jízdu na kole kolem jezera Ledro a malebnými stezkami od břehu Gardi směrem k městečku Arco. Pro zkušenější jedince jsou zde mnohem obtížnější trasy, např. Passo Tremalzo, Nino Pernici nebo také Dosso Spirano.

My dospělí jsme samozřejmě vyzkoušeli i populární windsurfing. S dětmi jsme pak vodní plochu projeli na šlapadlech a kanoi.

Lago di Garda výlety na nejkrásnější místa v okolí a zdejší zajímavosti

  • Monte Baldo – nejvyšší hora v okolí s výškou 2200 m.n.m., nahoru vás vyveze lanovka, která se otáčí kolem dokola, takže foto i video pořídíte ze všech stran. Nezapomenutelné výhledy člověku vyrazí dech.
  • Lodní doprava – po jezeře jezdí trajekty, takže můžete prozkoumat všechna zákoutí, kam byste nedošli pěšky.
  • Cyklotrasy a cyklistika – na kole se zde jezdí hojně, cyklostezky jsou velmi dobré.
  • Limone sul Garda – nejznámější turistické městečko.
  • Městečko Malcesine – leží na východě jezera a je to ráj surfařů.
  • Středověký hrad Arco – je ze 7. století. Nabízí ohromující pohled na Lago di Garda a řeku Sarca. Vyrůstá přímo ze skály.
  • Hrad Riva s padacím mostem a vodním příkopem ve městě Riva del Garda z 12. století.
  • Pozůstatky první světové války – zbytky zákopů jsou k vidění kousek vysoko v horách pod vrcholkem Altissima.
  • Lavini di Marco – paleontologický park. Jedná se o nejvýznamnější naleziště, ležící nedaleko Rovereta. Ve vápencích zde najdeme skutečné stopy zvířat, staré přes 190 milionů let.

Okružní jízda kolem jezera

Pocit, že jste u moře, Vás neopustí po celou cestu. Zůstat na jednom místě by totiž byla škoda. Celé jezero se dá objet po příbřežní silnici a celou tu dobu je stále co obdivovat a kde si udělat přestávky. Středověké hrady již od hranic hlídají příjezdovou cestu do Itálie střídavě po obou stranách dálnice, tady jich též pár dohlíží na klid nad jezerem.

Určitě neuděláte chybu, když si projdete hrad i spleť kamenných uliček kolem něj v nádherném středověkém Malcesine a vyčekáte frontu na poloostrovní hrad v Sirmione. I když je zalévá sluníčko, působí strašidelně, drsný středověk se vší parádou.

V Desenzanu Vám čeká klasický přístav jachet i s majákem, Saló je vyloženě „přímořské“ letovisko“. Pak Vás čeká trošku adrenalinu. Druhá strana jezera je totiž obklopena horami tak těsně, že silnici museli místy vysekat i do skály. Dá se zde odbočit a vyjet i do městeček nahoru, což je dáreček motorkářům – moc hezké serpentinky.

V Limone si nezapomeňte dát výbornou zmrzlinu. Nebojte, dostanete se pro ni, i kdyby Vám tak učarovalo Malcesine se svými obchůdky v křivolakých uličkách a pizzeriemi v přístavu pod hradem, že už byste nikam jinam nechtěli. Limone je totiž téměř naproti Malcesine a místní trajekt tu má jednu ze svých zastávek. A už jste téměř na konci okruhu – zpět v Rivě.

Ubytování u jezera

Web Booking má více než 2700 nabídek, jako jsou hotely, pensiony, soukromé apartmány, vily, chatky, kempy (v kempu ve stanu to je nejlevnější), autokempy, mobilheimy (mobilhouse, mobilhome = mobilní domy). Levné a pěkné ubytování v soukromí si zde vybere každý.

Fotogalerie

Důležité odkazy a informace

Související články:

| Rubriky Itálie