Landek Park Ostrava: hornické muzeum i aktivní odpočinek


Kromě známého Vítkovického areálu a historického jádra lze v Ostravě zamířit také do areálu Landek Park, největšího hornického muzea v ČR. Nachází v místní části Petříkovice. Hlavním lákadlem parku je hornické muzeum a expozice báňského záchranářství, místo však nenabízí pouze ukázky hornické historie a vybavení.

Parkování

Z centra sem dojedete za přibližně 10 minut, parkování přímo v areálu je zdarma.

Cesta do muzea vede kolem reprezentativní budovy správce dolů z konce 19. století a pomníku horníků, kteří v dole během jeho provozu zahynuli. Před zakoupením vstupenek rozhodně stojí za to navštívit originální šatnu, vystavující historické pracovní obleky. Místní horníci po práci své oblečení zavěšovali pomocí systému kladek, atmosféra místa je tedy velmi působivá. Hned vedle šatny je možnost občerstvení v místním bufetu, děti můžete zabavit o několik metrů dále na moderních prolézačkách.

Hornické muzeum Landek – prohlídkové okruhy

Samotná prohlídka muzea sestává ze dvou okruhů. Prvním z nich je exkurze do důlních chodeb. Cesta dolů pomocí autentického výtahu se zvukovými efekty v bezpečnostních helmách je velkým zážitkem pro děti i dospělé, při výkladu zkušeného průvodce z řad horníků se rozhodně nudit nebudete. Prohlídka představuje vývoj důlní práce a provází historií těžby od jejích počátků s využitím koňské síly a kanárků až po současnost.

TIP: Co ještě navštívit v Ostravě

Druhá část prohlídky představuje záchranářské vybavení a těžební techniku. Děti i dospělí si mohou vyzkoušet prolézačky, které za běžných podmínek slouží jako výcvikové centrum pro důlní záchranáře. Tato část zaujme hlavně zájemce o moderní historii a současnost hornické profese, kteří se dozví spoustu zajímavých informací o technickém zázemí slezských dolů a záchranářské práci. Ukázky moderní důlní techniky v životní velikosti jsou k prohlédnutí také u parkoviště při vjezdu do areálu.

Landek Park Ostrava: hornické muzeum
Landek Park Ostrava: hornické muzeum

Po této informačně náročné prohlídce je vhodné prohlédnout si venkovní části areálu. Vypravit se můžete na rozhlednu na vrchu Landek, můžete si prohlédnout dětskou zoo nebo využít místních sportovišť. Moderní interaktivní muzeum, restaurace a možnosti odpočinku v přírodě jsou důvody, pro které se sem vracejí i místní, čas od času park pořádá také akce pro veřejnost. V areálu si můžete také například půjčit elektrokola, nebo využít možnosti stanování.

Ubytování v okolí