Oblíbený výlet je lanovkou na Petřín a protože zde na webu chyběl, museli jsme s rodinou toto krásné místo v Praze na Malé Straně navštívit také. Před pár lety jsme na Petříně byli autem, ale toto je jiný zážitek.
Obsah článku
Kudy k lanovce na Petříně
Praha a parkování, to je kapitola sama pro sebe. Proto jsme tentokrát do hlavního města dorazili vlakem na Hlavní nádraží, zakoupili si celodenní jízdenku na MHD a díky tomu mohli celý den jezdit jak je libo. Z Hlaváku jsme jeli metrem C na stanici Muzeum, kde jsme přestoupili na Metro B a vystoupili na stanici Národní třída. Odtud nás dovezla tramvaj s číslem 22 na zastávku Újezd, kde stačí jen přejít silnici a vyjít po schodech a pokud dorazíte o víkendu, rozhodně už si fronty na lanovku všimnete. My zde byli cca ve 12h a fronta byla asi 15 metrů. Při cestě zpět kolem 15h už byla dvojnásobná.
Toto je dolní stanice lanovky na Petřín.
Ale celkem to „odsejpalo“, takže jsme po cca 15-20 minutách došli ke kontrole, kde jen ukážete jízdenku na mhd (tu si zde lze také koupit v pokladně i automatu) a pak už jen počkáte až lanovka přijede (jezdí zde 2) a můžete vyrazit na Petřín.
My tady byli v sobotu a bylo tu opravdu HODNĚ lidí a v lanovce tedy moc místa na natáčení natož focení, bohužel nebylo.
Ale jedete jen kousek, do první zastávky Nebozízek, kde se dá vystoupit, nebo dojet lanovkou až nahoru na Petřín.
Zde můžete navštívit jak největší atrakci – Petřínskou rozhlednu, ale také tady je zrcadlové bludiště, hvězdárna, velké zahrady (aktuálně probíhá rekonstrukce) a kousek od rozhledny je „za zdí“ malé dětské hřiště, kam můžete vypustit své malé sviště :) A schovat se do stínu, pokud bude pařit jako v den naší návštěvy.
Lanová dráha Petřín – provoz (otevírací doba)
Pokud vás zajímá, zda je lanovka na Petřín v provozu, pak se nemusíte bát, jezdí stále, po celý rok, protože spadá pod Pražskou integrovanou dopravu.
Ceník
Cena jízdenky je stejná jako do autobusu, metra, nebo tramvaje v Praze. Aktuální ceník je zde.
Jízdní řád
Jízdní řády lanové dráhy najdete na webu Dpp.cz.
Informace
- Délka trasy lanovky je 1 km
- Doba jízdy 4 minuty
- Kočárek si také můžete do lanovky vzít
Petřínská rozhledna v Praze je česká Eiffelovka
Rozhledna na Petříně patří mezi nejvyhledávanější místa v Praze. Je to zmenšenina a obdoba pařížské Eiffelovky. Myslím, že je jedno, kdy se přijedete, protože frontu u pokladny budete čekat vždy. Ale jak se můžete podívat na fotky, určitě se to vyplatí.
Zajímavosti
Výška této rozhledny (někdy označovaná i jako Petřínská věž) je 65,5m a najdete ji na kopci Petřín v Praze na Malé straně. Postavena byla v roce 1891.
Výtahem na rozhlednu
Záleží na každém, jak je velký turista. Já už jednou těch 299 schodů vyšel a chtěl jsem zkusil i výtah. Do výtahu se vejde jen 6 osob, ale zase tolik lidí nejelo, aby byla fronta až ven, takže jsme čekali jen chvilku. Sice zaplatíte peníze navíc, ale ten výhled za to stojí.
Co z rozhledny na Petříně uvidíte
Jelikož je na kopci, takže v podstatě máte celou Prahu jako na dlani. Nejvíc fotografovaný byl samozřejmě Pražský hrad a Karlův most, ale krásné jsou i zdejší zahrady pod rozhlednou.
Pokud zde budete s dětmi, nenechte si ujít petřínské zrcadlové bludiště. Zasytí a napojí vás Restaurace Petřínské terasy s nádherným výhledem na Prahu.
Parkování
Zaparkovat můžete u strahovských vysokoškolských kolejí a projít se krásným parkem plným růží a dalších květin. Byli jsme zde jak autem, ale jeli také lanovkou na Petřín , proto výše popisuji i tuto variantu.
Z Petřína pěšky kolem hradu a tramvají k Vltavě
Stačí vyjít z rozhledny a dát se doprava, ve zkratce řečeno. Hodně lidí zde chodilo místo papírové mapy s navigací v mobilu, já opět zmíním aplikaci Mapy.cz, která je opravdu super, funguje i bez online připojení na net a máte v ní všechna zajímavá místa a výlety nejen v Praze.
Davy lidí vás nenechají na pochybách, že jdete správně. Za necelou půlhodinku klidnou chůzí dojdete ke hradu, kde si můžete vyfotit hradní stráž (to udělal snad každý) a také si hlavní město zvěčnit z vyhlídky.
Přečtěte si, jaké zajímavosti na Pražském hradě musíte vidět.
Pokud nechcete jít pěšky k Vltavě, můžete stejně jako my pokračovat z Hradčanského náměstí ulicí Kanovnická a U Brusnice na zastávku tramvaje č.22, která jede pěknou trasou ulicí Chotkova a přes Klárov až k Vltavě a místu, kde jsme na lanovku nastupovali. Odtud lze pokračovat pěšky ke Karlovu mostu a dalším památkám v Praze.
Přečtěte si ještě