Pustevny jsou jedním z nejnavštěvovanějších míst v Beskydech. Byli jsme zde na týdenní dovolené a tak i sem jsme samozřejmě museli zavítat na celodenní výlet.
Obsah článku
Parkoviště Pustevny Ráztoka
Na podobných velmi turisticky oblíbených místech je často problém zaparkovat, proto i vám doporučuji do Trojanovic vyrazit dopoledne, abyste měli místo na parkovišti jisté. Je jich zde několik, velké pro 200 aut je nejblíže k dolní stanici lanovky. Najdete jej na konci obce, neboť zde je slepá ulice a dál se jet nedá, až na vrchol Pusteven je zákaz vjezdu. Cena za parkování je 100kč za celý den.
Lanová dráha na Pustevny
V letní sezoně lanovka jezdí po celý den, pouze kdyby bylo málo lidí, je v provozu vždy v celou hodinu a v půl. Lanová dráha je dvojsedačková, zážitek to je určitě pěkný, jelo nás sem opravdu dost.
Cena
Aktuální ceník lanovky zjistíte na webu.
Provozní doba
Odjezdy z dolní stanice lanovky denně od 8 do 18h každou půlhodinu. Pokud je hodně lidí, nečekáte 30 minut, ale rovnou jedete.
Restaurace na Pustevnách u lanovky
Hned na horní stanici lanové dráhy je restaurace, kde mají „normální“ jídla proti těm v ostatních stáncích s občerstvením na trase výletu. Sice je otevřeno až od 11h, ale my tu byli už ve „40“ a byli hladoví, že kvůli nám otevřeli dřív :) Na to, že jste na horách, tak se horská přirážka nekoná (jak jsem ale viděl, tak pouze zde) a ceny jsou normální, jak za jídlo, tak i za nápoje. Výhled od stolu mluví za vše. Rozhodně doporučuji se najíst tady, poté se vám bude hned lépe pochodovat.
Stezka Valaška
Této rozhledně je věnován samostatný článek Stezka Valaška – procházka v oblacích, určitě si jej přečtěte.
Sochy z písku Pískoles
V létě zde můžete vidět i sochy z písku, nejen pro děti zajímavá podívaná.
Chata Libušín a Maměnka
Na Pustevnách stojí několik dřevěných chat, které jsou historickými stavbami s velmi pěknými vyřezávanými motivy. Chata Libušín, Maměnka a horský hotel Tanečnica.
Koná se zde několik akcí ročně, Festival ledových soch v zimě, Velikonoční trhy a další. Na vrcholu si můžete zakoupit množství místních suvenýrů, od replik sochy boha Radegasta, až po dřevěné malované valašky, které v minulosti používali místní obyvatelé.
Trasa Pustevny – Radhošť
Z Pusteven vede po modré značce nenáročná Cyrilometodějská stezka, kterou zvládnou i menší děti směrem k soše Radegasta a poté k dřevěné kapli.
Ještě než dojdete ke známě soše, čekají na vás parádní výhledy, jako třeba tento. To si o fotku přímo žádalo.
Socha Radegasta
Hora Radhošť tyčící se v oblasti Moravskoslezských Beskyd byla od pradávna velmi důležitým místem pro valašský lid. Podle staroslovanské pověsti zde sídlil hrozivý bůh Radegast. Jeho kamenná socha stojí na trase mezi Radhoštěm a Pustevnami. Byl bohem slunce a války a blahobytu.
Jeho podobu si do svého znaku převzal Beskydský pivovar Radegast, jehož pivo můžete ochutnat na Radhošti v restauracích dřevěných chat.
U sochy Radegasta se nachází také malá chata s občerstvením, kde si můžete posedět a osvěžit se.
Část turistů se zde u sochy otáčí a jde zpátky na Pustevny, stezka však vede až k dřevěné kapli Cyrila a Metoděje, která se tyčí nad městem Rožnov p. Radhoštěm. My se rozhodneme pokračovat dále po stezce na Radhošť.
Radhošť Kaple svatého Cyrila a Metoděje
Kaple Sv. Cyrila a Metoděje je krásný dřevěný kostelík, jehož stavba započala v roce 1896 a je to významné poutní místo pro valašské křesťany. Před kaplí se tyčí socha (z druhé strany).
Občerstvení na Radhošti
Po cestě narazíme na krásný dřevěný hotel Radegast. Zde se rovněž podávají místní speciality a samozřejmě pivo. Z tohoto místa se nám otevírá výhled na celé Beskydy a Valašsko, bohužel v dáli není dostatečně jasno, abychom viděli i na Jeseníky.
Nejkratší cesta zpět k autu
Pro náročnější turisty vede od odpočinkového místa Radhošť – hřeben zelená trasa směrem dolů do Trojanovic. Tudy jsem šli také, je to tedy hodně strmá cesta v některých úsecích, takže kvalitní turistická obuv je základ.
Na konci trasy pak půjdete po asfaltové silnici a budete moci sledovat, jak se zde prohánějí lidé na koloběžkách, které si lze zapůjčit a místo lanovkou to z kopce sjet právě na koloběžce.
Toto je jeden z tradičních výletů, který doporučuji každému, kdo do Beskyd zavítá.
Pustevny ubytování
Časté dotazy:
Jak dlouho jede lanovka na Pustevny
Délka celé trasy lanovkou z dolní stanice Ráztoka je 1637 metrů, maximální rychlost je 2,5m/s, takže by to mělo být 11 minut. Občas se ale zastaví, když třeba nastupují malé děti nebo starší občané, proto celková doba jízdy v našem případě byla cca 20 minut. Ale bylo hezky, vítr nefoukal, takže jsme se kochali a o tom to je :)
Pustevny – Radhošť vzdálenost
Délka trasy je 4 km a jelikož je v podstatě po rovině (občas menší kopeček, ale potom zase z kopečka), ujdete ji za 1 hodinu. Můžete si vzít i kočárek, v případě, že půjdete stejnou trasou zpět, nebude to problém.
Celková délka výletu, pokud navštívíte i stezku Valašku, je přibližně 12km.
Přečtěte si ještě