Lanovkou na Pustevny, kolem Radegasta na Radhošť a pěšky do Trojanovic


Pustevny jsou jedním z nejnavštěvovanějších míst v Beskydech. Byli jsme zde na týdenní dovolené a tak i sem jsme samozřejmě museli zavítat na celodenní výlet.

Parkoviště Pustevny Ráztoka

Na podobných velmi turisticky oblíbených místech je často problém zaparkovat, proto i vám doporučuji do Trojanovic vyrazit dopoledne, abyste měli místo na parkovišti jisté. Je jich zde několik, velké pro 200 aut je nejblíže k dolní stanici lanovky. Najdete jej na konci obce, neboť zde je slepá ulice a dál se jet nedá, až na vrchol Pusteven je zákaz vjezdu. Cena za parkování je 100kč za celý den.

Lanová dráha na Pustevny

V letní sezoně lanovka jezdí po celý den, pouze kdyby bylo málo lidí, je v provozu vždy v celou hodinu a v půl. Lanová dráha je dvojsedačková, zážitek to je určitě pěkný, jelo nás sem opravdu dost.

Lanová dráha Pustevny

Cena

Aktuální ceník lanovky zjistíte na webu.

Provozní doba

Odjezdy z dolní stanice lanovky denně od 8 do 18h každou půlhodinu. Pokud je hodně lidí, nečekáte 30 minut, ale rovnou jedete.

Restaurace na Pustevnách u lanovky

Hned na horní stanici lanové dráhy je restaurace, kde mají „normální“ jídla proti těm v ostatních stáncích s občerstvením na trase výletu. Sice je otevřeno až od 11h, ale my tu byli už ve „40“ a byli hladoví, že kvůli nám otevřeli dřív :) Na to, že jste na horách, tak se horská přirážka nekoná (jak jsem ale viděl, tak pouze zde) a ceny jsou normální, jak za jídlo, tak i za nápoje. Výhled od stolu mluví za vše. Rozhodně doporučuji se najíst tady, poté se vám bude hned lépe pochodovat.

Restaurace Pustevny

Stezka Valaška

Této rozhledně je věnován samostatný článek Stezka Valaška – procházka v oblacích na Pustevnách, určitě si jej přečtěte.

Sochy z písku Pískoles

V létě zde můžete vidět i sochy z písku, nejen pro děti zajímavá podívaná.

Pískoles - sochy z písku Pustevny

Chata Libušín a Maměnka

Na Pustevnách stojí několik dřevěných chat, které jsou historickými stavbami s velmi pěknými vyřezávanými motivy. Chata Libušín, Maměnka a horský hotel Tanečnica.

Chata Libušín, Maměnka a hosrký hotel Tanečnica - Pustevny

Koná se zde několik akcí ročně, Festival ledových soch v zimě, Velikonoční trhy a další. Na vrcholu si můžete zakoupit množství místních suvenýrů, od replik sochy boha Radegasta, až po dřevěné malované valašky, které v minulosti používali místní obyvatelé.

Trasa Pustevny – Radhošť

Z Pusteven vede po modré značce nenáročná Cyrilometodějská stezka, kterou zvládnou i menší děti směrem k soše Radegasta a poté k dřevěné kapli.

Cesta z Radhoště na Pustevny

Ještě než dojdete ke známě soše, čekají na vás parádní výhledy, jako třeba tento. To si o fotku přímo žádalo.

Výhled z Pusteven

Socha Radegasta

Hora Radhošť tyčící se v oblasti Moravskoslezských Beskyd byla od pradávna velmi důležitým místem pro valašský lid. Podle staroslovanské pověsti zde sídlil hrozivý bůh Radegast. Jeho kamenná socha stojí na trase mezi Radhoštěm a Pustevnami. Byl bohem slunce a války a blahobytu.

Socha Radegasta Radhošť

Jeho podobu si do svého znaku převzal Beskydský pivovar Radegast, jehož pivo můžete ochutnat na Radhošti v restauracích dřevěných chat.

U sochy Radegasta se nachází také malá chata s občerstvením, kde si můžete posedět a osvěžit se.

Část turistů se zde u sochy otáčí a jde zpátky na Pustevny, stezka však vede až k dřevěné kapli Cyrila a Metoděje, která se tyčí nad městem Rožnov p. Radhoštěm. My se rozhodneme pokračovat dále po stezce na Radhošť.

Radhošť Kaple svatého Cyrila a Metoděje

Kaple Sv. Cyrila a Metoděje je krásný dřevěný kostelík, jehož stavba započala v roce 1896 a je to významné poutní místo pro valašské křesťany. Před kaplí se tyčí socha (z druhé strany).

Kaple sv. Cyrila a Metoděje Radhošť

Občerstvení na Radhošti

Po cestě narazíme na krásný dřevěný hotel Radegast. Zde se rovněž podávají místní speciality a samozřejmě pivo. Z tohoto místa se nám otevírá výhled na celé Beskydy a Valašsko, bohužel v dáli není dostatečně jasno, abychom viděli i na Jeseníky.

Nejkratší cesta zpět k autu

Pro náročnější turisty vede od odpočinkového místa Radhošť – hřeben zelená trasa směrem dolů do Trojanovic. Tudy jsem šli také, je to tedy hodně strmá cesta v některých úsecích, takže kvalitní turistická obuv je základ.

Lesem z Radhoště do Trojanovic

Na konci trasy pak půjdete po asfaltové silnici a budete moci sledovat, jak se zde prohánějí lidé na koloběžkách, které si lze zapůjčit a místo lanovkou to z kopce sjet právě na koloběžce.

Toto je jeden z tradičních výletů, který doporučuji každému, kdo do Beskyd zavítá.

Pustevny ubytování

Časté dotazy:

Jak dlouho jede lanovka na Pustevny

Délka celé trasy lanovkou z dolní stanice Ráztoka je 1637 metrů, maximální rychlost je 2,5m/s, takže by to mělo být 11 minut. Občas se ale zastaví, když třeba nastupují malé děti nebo starší občané, proto celková doba jízdy v našem případě byla cca 20 minut. Ale bylo hezky, vítr nefoukal, takže jsme se kochali a o tom to je :)

Pustevny – Radhošť vzdálenost

Délka trasy je 4 km a jelikož je v podstatě po rovině (občas menší kopeček, ale potom zase z kopečka), ujdete ji za 1 hodinu. Můžete si vzít i kočárek, v případě, že půjdete stejnou trasou zpět, nebude to problém.

Celková délka výletu, pokud navštívíte i stezku Valašku, je přibližně 12km.

Přečtěte si také:

Recenze ubytování U Holáňů na Prženských pasekách

Tipy na výlety v okolí:

Související články: