Lanzarote: Divoká krása Atlantiku

Lanzarote se říká se Rudý ostrov. Jiní tento nejseverněji ležící poklad atlantského oceánu rádi srovnávají s planetou Mars. Ať tak či tak, obojí tvrzení je oprávněné, protože co tento ostrov odlišuje od všech ostatních, jsou nekonečné masy červenohnědé pouště a černého písku.


Když na nich spočinete pohledem, rázem uvěříte, že i tak ničivá síla přírody, jako je erupce sopky, dokáže nejen ničit, ale také přinést světu něco krásného a neopakovatelného.

Když se řekne Kanárské ostrovy, většina lidí pomyslí na Gran Canaria nebo Tenerife, kde je cestovní ruch masivně rozšířen a naprosto tak upozaďuje jejich menší bratříčky. Jak nespravedlivé. A  právě to je případ Lanzarote. Že jste o něm nikdy neslyšeli? Cestovní kanceláře pro něj nemají skoro žádné zájezdy a vám se zdá tak pustý a nezajímavý? Pak se připravte změnit názor.

Lanzarote informace

Lanzarote je jedním ze 7 kanárských ostrovů, ležící cca 115 km od pobřeží Maroka a pouhých 20km od dalšího z ostrovů –  Fuerteventury. Mluví se zde španělsky a platí eurem, ale v pohodě se domluvíte anglicky nebo také francouzsky.

Co je ale pro Lanzarote typické, je magické spojení přírody a člověka. Až sem vkročíte, pochopíte…

Nicméně pokud hledáte místo, jaké jste v životě neviděli, pak je pro vás Lanzarote tím pravým. Drsná krajina, divoký oceán a místní srdečnost, to vše vám vyrazí dech a buďto si tuhle směsici zamilujete, nebo naopak.

Když poprvé spatříte místní krajinu, uvědomíte si, že to není typické zábavní centrum, jako např. Hurgada nebo Primorsko. Své slovo tady mají spíše tradice, než-li nátlak modernismu, přesto se nemusíte děsit, že byste zde žili jako za doby kamenné. Pokud je však místo, kde příroda a developeři žijí ve vzájemném souladu, pak je to zde. Na jedné straně můžete být ubytováni v moderním Puerto del Carmen nebo Playa Blanca, či starém, piráctvím pověstném Costa Teguise, ale vylezte na střechu svého hotelu, a uvidíte za sebou hory a nekonečné písečné duny rudé barvy.

Zmíněné destinace jsou na 100% uzpůsobeny zahraničním turistům, nabízí luxusní hotelové komplexy i malebné bungalovy, bohaté animační programy i krásně upravené pláže. Ale jakmile vyjdete z hotelu, neobklopí vás pouze věhlasné značky a fast foody, ale také klasické restaurace se všemi španělskými i kanárskými specialitami, rybími trhy a co je nejdůležitější – výbornými víny. Je to totiž s podivem, ale černý písek je přímo ideálním společníkem pro pěstování vinné révy. Když budete mít štěstí, uvidíte i některé z kanárských oslav, tolik hlučné a především tradiční.

Recenze ubytování

Osobně jsem byla ubytována v hotelu Morromar, v městečku Puerto del Carmen. Na první pohled se může zdát, že je to malý, nezajímavý hotel, ale nenechte se ošálit! Komplex hotelu nabízí více jak 500 pokojů, kdy jsou ubytovací kapacity poskytovány v krásných, typicky kanárských domečcích na dvě patra. K dispozici je pak tichý bazén, kde je ticho a klid, a poté druhý tzv. „animační bazén“, kde se můžete účastnit rozmanitých animačních aktivit pro děti i dospělé!

Tento bazén je také hned u „mokrého“ baru, který sídlí v prvním patře, zatímco dole je krásná jídelna, nabízející úžasné all inclusive pokrmy (každý den mořské plody, když máte štěstí tak také palleja a často jsou zde i tématicky zaměřené gastronomické kousky, včetně kanárských specialit. Kromě toho ale naleznete i špagety, steaky, těstoviny, ovoce a zeleninu a je tu i velký výběr pro vegetariány.) Na té stejné budově také můžete navštívit střechu, z které je pořízena úvodní fotografie i ta, pod odstavcem.

Hned naproti jídelně je pak jeviště pro noční aktivity hotelu. V hotelu je k dispozici i malý obchůdek a posilovna. V recepci je samozřejmostí wi-fi připojení a přímo od hotelu jezdí výletní autobus.

Autobus veřejné dopravy je pak 5 minut pěšky, který je ideální možností, jak se dostat do přístavu, který je na druhé straně městečka.

Pláž je vzdálena cca 10 minut pěšky, jelikož je hotel v mírném kopci.

Obsluha je zde srdečná a ochotná s čímkoliv pomoci, a je jen na vás, zda čas v tomto hotelu strávíte v poklidu a relaxu, nebo aktivně (fotbal, tenis, pingpong, šipky, kulečník, vodní polo nebo workshop výroby sangrii. Večer pak představení kouzelníka, latinskoamerických tanců nebo miss a misák hotelu). Pokud máte děti, rozhodně neváhejte svěřit je do miniclubu, kde se kreativně unaví a Vám zbyde plno času na oddych. Hotel má sice 3 hvězdy, ale bude se zde cítit jako v ráji  a vždy vítaní.

Zajímavosti, co můžete vidět na Lanzarote

Hlavním městem ostrova je Arrecife, ale je to spíš velký prostor napěchovaný administrativními budovami a bankami, než-li klasická krása Španělska. Přesto zde hlavně v letních měsících zcela jistě narazíte na nějaký koncert na pláži či festival. A kdo by odmítl tančit v písku, zatímco naslouchá krásám španělského jazyka?

Další zastávkou by rozhodně mělo být město Costa Teguise. Je dokládáno jako nejstarší město ostrova, což ostatně poznáte na první pohled, obzvláště na centrálním náměstí s kostelem svatého Miguela.

Typickým rodinným letoviskem je pak Puerto del Carmen, které je pro rodiny s dětmi jako stvořené. Kromě mnoha obchůdků, restaurací a pláží, nabízející vodní atrakce i výlet trajektem na Fuerteventuru, je zde největším lákadlem místní „zoo“. Píši zoo v uvozovkách, protože Racho Texas park nenabízí svým návštěvníkům pouze faunu, ale také krásný vodní park, ve kterém se vyřádí nejen děti. Co se pak týče programu zoo, je velmi pestrý – od komentovaných vystoupení lachtanů, dravých ptáků a papoušků, po výběhy exotických druhů jako jsou krokodýli a  bílý tygři, po ta nám více známá, jako např. srnky, osly, králíci a kozy. Celý park je laděný do indiánského stylu, a tak zde můžete najít obrovská típí a ujít byste si neměli ani kovbojskou show. Je to ideální výlet na celý den pro celou rodinu, ale ani pokud cestujete ve dvou, nezoufejte. Můžete zde využít tematických kovbojských večerů s hudbou a tancem, které jsou pořádány jako oddělené výlety.

Do zoo můžete jet pomocí některých z cestovních agentur, jejíž brožury najdete v recepci svého hotelu, nebo jet na vlastní pěst. Zoo je jen několik málo kilometrů od centra, a můžete se zde dostat i pěšky.

Dalším z populárních míst je Playa Blanca, letovisko ležící na samém jihu ostrova. Ze všech míst na ostrově, je v tomto malém městečku nejvíce cítit (i vidět) typická lanzarotská mentalita i architektura, a jistě podlehnete kouzlu místních pravidelných trhů, kde můžete koupit krásné, tradiční suvenýry.

Lanzarote výlety

Když jsme se na začátku bavili o pouštích a sopkách, určitě byste si neměli ujít výlet do národního parku Timanfaya. Uvidíte jinak chráněnou krajinnou oblast pěkně zblízka (zapsáno v UNESCU), přesněji ze hřbetu velbloudí karavany. Fakt, že je sopka pod ostrovem stále činná pak dává vzniknout gejzírům chrlící vřelou vodu, které jsou stejně nebezpečné jako krásné na pohled. A na konci výletu pak ochutnáte tradiční jídlo připravované za využití tepla sopky samotné.

Pokud stále nemáte dost výletů, místní kanceláře doporučují nevynechat také Jamoes del Agua, což je velký komplex vulkanických jeskyní, každá naprosto rozlišná od té předchozí. V jedné žijí slepí krabi, čachtající se v mořské vodě, v jiné se pořádá koncert a v další si prostě jen sednete a relaxujete.

A jako poslední za zmínku stojí ostrůvek La Graciosa. Ten je často mylně považován za další z kanárských ostrovů, ale ve skutečnosti je součástí Lanzarote. Lidé sem jezdí hlavně relaxovat. Ostrůvek je z velké části neobydlený, jakýsi druh „turismu“ je zakotvený pouze tam, kde kotví loď, která vás sem doveze, ale zbytek ostrova obývá malá hrstka původních obyvatel a kromě nich jen divoká fauna a flora. Díky této izolovanosti a nedotknutelnosti, je to ideální místo pro celodenní oddych a pocit výjimečnosti s výhlídkou na azurový oceán.

Lanzarote dovolená

Vyberte si z velké nabídky zájezdů a vyrazte k moři.

Fotogalerie

Související články:

Napsat komentář