Lausanne jako město sportu a historie

Pojeďte do Švýcarské Lausanne a objevujte její krásy u Ženevského jezera. Město se nachází na jeho severním břehu, 50 km od Ženevy, která je hlavním městem kantonu Vaud a okresu Lausanne. Se svými 135 000 obyvateli se jedná o 4. největší město ve Švýcarsku, ale zároveň jedno z nejmenších měst, kde můžete cestovat pohodlně i metrem.

Lausanne je známá jako sídlo Mezinárodního olympijského výboru a také zde sídlí světově uznávaná hotelová univerzita.

Lausanne Švýcarsko

Ve městě nalezneme hned několik muzeí. Nejnavětěvovanější je právě to Olympijské, kde se obeznámíte se sportovní historií Olympijských her a také můžete zavítat do galerie Collection de l’Art brut, která vyniká svou sbírkou obsahující díla, která vytvořili duševně choří umělci nebo vězni. U muzea se rozprostírá rozsáhlá zahrada, kde mimo jiné lze vzdát obdiv soše českého atleta Emila Zátopka.

TIP: Zermatt Švýcarsko a jeho okolí

Pokud se do Lausanne vydáte za historií, neuděláte krok vedle. Nachází se zde také nespočet památek, z nichž nejvýznamější je gotická katedrála Notre-Dame, postavená v 12. století. Pokud se vydáte právě sem, budete se moci pokochat nádherným výhledem jak na město, tak i hory a samozřejmě Ženevské jezero. Další sázkou na jistotu je Lausannská katedrála a dřevěná věž Sauvabelin.

Lausanne Švýcarsko
Lausanne Švýcarsko

Jezero je největší nejen ve Švýcarsku, ale i ve Francii. Podél jezera vede promenáda, kde je možno posedět v různých restauracích. Výhledy, které se vám naskytnou stojí za procházku. Z tamního přístaviště denně vyjíždějí výletní parníky až do francouzských letovisek, například Evian či Thonon. Podél jezera se nachází množství vinařských vesniček, jelikož díky klimatu a složení půdy je okolí Ženevského jezera vhodné pro pěstování vinné révy. A pokud vás zmůže celodenní chození po památkách, jistě si rádi odpočinete například v Lausannské botanické zahradě, která zároveň slouží jako veřejný park.

Ubytování v okolí