Lausanne jako město sportu a historie


Pojeďte do Švýcarské Lausanne a objevujte její krásy u Ženevského jezera. Město se nachází na jeho severním břehu, 50 km od Ženevy, která je hlavním městem kantonu Vaud a okresu Lausanne. Se svými 135 000 obyvateli se jedná o 4. největší město ve Švýcarsku, ale zároveň jedno z nejmenších měst, kde můžete cestovat pohodlně i metrem.

Lausanne je známá jako sídlo Mezinárodního olympijského výboru a také zde sídlí světově uznávaná hotelová univerzita.

Lausanne Švýcarsko

Ve městě nalezneme hned několik muzeí. Nejnavětěvovanější je právě to Olympijské, kde se obeznámíte se sportovní historií Olympijských her a také můžete zavítat do galerie Collection de l’Art brut, která vyniká svou sbírkou obsahující díla, která vytvořili duševně choří umělci nebo vězni. U muzea se rozprostírá rozsáhlá zahrada, kde mimo jiné lze vzdát obdiv soše českého atleta Emila Zátopka.

Pokud se do Lausanne vydáte za historií, neuděláte krok vedle. Nachází se zde také nespočet památek, z nichž nejvýznamější je gotická katedrála Notre-Dame, postavená v 12. století. Pokud se vydáte právě sem, budete se moci pokochat nádherným výhledem jak na město, tak i hory a samozřejmě Ženevské jezero. Další sázkou na jistotu je Lausannská katedrála a dřevěná věž Sauvabelin.

Lausanne Švýcarsko
Lausanne Švýcarsko

Jezero je největší nejen ve Švýcarsku, ale i ve Francii. Podél jezera vede promenáda, kde je možno posedět v různých restauracích. Výhledy, které se vám naskytnou stojí za procházku. Z tamního přístaviště denně vyjíždějí výletní parníky až do francouzských letovisek, například Evian či Thonon. Podél jezera se nachází množství vinařských vesniček, jelikož díky klimatu a složení půdy je okolí Ženevského jezera vhodné pro pěstování vinné révy. A pokud vás zmůže celodenní chození po památkách, jistě si rádi odpočinete například v Lausannské botanické zahradě, která zároveň slouží jako veřejný park.

Ubytování v okolí

Kam ještě vyrazit ve Švýcarsku:

Napsat komentář