Lázeňské městečko Yufuin v Japonsku, kde zažijete tu pravou tradici


Plánujete výlet do Japonska a chcete zažít tradiční oblast mimo výrazný turistický ruch? Městečko Yufuin na poloostrově Kyushu ji dokonale zastupuje. V historickém centru s jezírkem se pokocháte historickými budovami i lokálními výrobky, odpoledne můžete strávit v pěkné krajině a večer si můžete zajít odpočinout do místních lázní, neboť se nachází v lázeňské oblasti. Zastavit se tu můžete na dva tři dny a litovat určitě nebudete.

Já svou cestu začala na letišti Oita, odkud se dá do Yufuinu dostat autobusem. Zvolit můžete i vlak – sice není poblíž trasy Shinkansenu, ale spojení je sem dobré. Yufuin je městečko o asi 11 tisíci obyvatelích a sice sem asijští turisté hojně jezdí, mají to tu ale jen jako jednodenní zastávku kvůli pěknému centru. K vidění je toho zde však více.

Najděte si ten správný ryokan

Svůj pobyt jsem strávila v ryokanu (japonském tradičním ubytování) Toki no Kakera. Nachází se na periferii města a do centra jsem docházela po pěkné trase mezi rodinnými domy a podél řeky Oita.

Majitel má malou farmu – chová husy, slepice, kozu a prase, umí dobře anglicky (což je v Japonsku v takových oblastech téměř rarita) a ubytuje vás v menším pokoji s tatami.

Koupelna je sice sdílená, to ale nevadí, protože pokoje jsou tu jen tři a navíc – sprchu zde zastupuje tradiční venkovní lázeň (onsen) s přímým horkým pramenem ze země. Na snídani a večeři přitom dostanete tradiční (jak jinak) japonské pokrmy.

Yufuin Japonsko 2

Centrum města Youfuin vás uchvátí

Nejnavštěvovanější je v Yufuinu historické centrum s “nákupní” uličkou Yunotsubo. Ta je lemovaná historickými domy, v nichž se nachází obchody jak s levnými, tak s řemeslnými produkty, a dovede vás až k nádhernému jezírku Kinrin-ko. Obklopeno je historickým centrem a lázněmi, které vřele doporučuji navštívit.

Nesmíte být ale stydliví, do lázní se totiž chodí bez plavek.

Většina lázní je však oddělena na pohlaví. Lázeňská kultura je v Japonsku velmi rozvinutá a dala by s přirovnat naší české hospodské – Japonci se zde schází, aby si popovídali o svém dni, a jinak rezervovaní lidé se zde úplně otevírají.

Yufuin Japonsko 5

Já si s nadšením procházela celé jinak poklidné městečko. Člověk zde nakoukne i do reálného života Japonců – okolo škol jsem viděla děti cvičící bojová umění, potkávala vitální důchodce na jejich ranním běhu okolo řeky Oita i mnicha starajícího se o malou svatyni Bukkoji na severovýchodě města. Místní navíc na bělochy nejsou zvyklí, a tak se se mnou občas někdo pustil do řeči, i když anglicky neuměl.

Yufuin Japonsko 4

Cesta na vrchol sopky Yufu-dake, která dává horké prameny

Celou dobu jsem přitom pozorovala sopku Yufu-dake, která se ční přímo z kraje města. Její vrchol je ve výšce 1583 m.n.m. a vede na ní trasa s převýšením asi tisíc metrů. Náročně znějící procházka rozhodně stojí za to, a pokud nechcete přímo na vrchol, běžte alespoň do poloviny hory.

Ráno jsem si koupila balený oběd v místním supermarketu a vyrazila na cestu. Stoupání je místy prudké, ale brzy vyjdete z lesa na planiny s osamocenými stromy, které jsou jako vystřižené z filmů. Se stoupající výškou ubývá zeleně a přibývá kamenů i odolné kleče. Až tady v této výšce jsem pochopila pravou náturu odolných Japonců, když v momentě, kdy jsem sotva popadala dech a stoupala po velkých kamenech, jsem za zatáčkou pod větvemi keřů spatřila dvě babičky sedící na dece, poklidně si povídající a popíjející zelený čaj. Když jsem okolo nich procházela a snažila se také vypadat, že mi výstup nedělá žádný problém, hezky se na mě usmály a nabídly svoje onigiri. To bylo jen pár metrů pod skalnatým vrcholem.

Yufuin Japonsko 3

Svůj oběd jsem si užila sice za silného větru, ale také s úchvatným výhledem na širokou krajinu i oceán na západě. Do města jsem dorazila již za stmívání s rozsvícenými lampami a procházela okolo jezírka. Naprostý hřeb mého celého pobytu ale přišel, když jsem s příjemným pocitem z túry a s bolavýma nohama jsem dorazila k jezírku. Jeden z jeho malých přítoků byl totiž horký pramen. Seděla jsem tedy na malém kamenném mostku, unavené nohy měla za chladného večera ponořené do horké vody, sledovala temnou hladinu jezírka s odlesky městečka a věděla jsem, že přesně tuhle atmosféru si z Japonska zapamatuji ze všeho nejvíce.

A kam dál?

V okolí Yufuinu je mnoho dalších krásných míst – Beppu jako lázeňské centrum, park s volně pobíhajícími opicemi, přírodní horká jezírka v horách nebo historické samurajské městečko s krásným hradem čnícím se nad ním. Je jen na vás, jestli si Yufuin zvolíte jako výchozí místo, nebo přejedete dál. Rozhodně si zde ale vyhraďte nějaké ty dva tři dny, abyste místní atmosféru dokonale pocítili.

Yufuin Japonsko