Lednice jako dobré místo k odpočinku


Vždy, když se vracím do Lednice, města na jihu Moravy zařazeného do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, vracím se tam ráda. Nejen, že tam nacházím spoustu zajímavých míst k odpočinku, ale i spoustu zážitků z dětství.

V Lednici a vůbec v celém Lednicko-valtickém areálu je spousta dobrých a pro děti nenáročných a odpočinkových cyklotras vedoucích kolem zajímavých míst, kde se dá zastavit na malé porozhlédnutí.

Zámek Lednice 01

Pro milovníky starších, historických staveb, je první zastávkou Janův hrad, kde probíhají prohlídky. Vždy je na trávě před hradem spousta dětí, kolařů a pobíhajících psů. Pokud se někomu poštěstí, může zde potkat i koně.

TIP: Kaplička na Hradišťku – Velké Bílovice

Nerušenou přírodou jedeme dál, u spousty míst se dá zastavit. Zastavujeme u polokruhového Chrámu Tří Grácií. Zvlášť v teplejších dnech je tato zastávka důležitá, protože  je zde vždy příjemný chládek a nabije nás energií pro následující cestu. Stejně jako výhledy.

Protože se pohybujeme ve vinařském kraji, cestou projíždíme kolem vinic. Zobnout si však nesmíme, je to zakázané.

Procházka pro potěšení očí i duše

Vrátíme-li se do centra Lednice, nikdo si nemůže nepovšimnout krásného, původně renesančního, novogotického zámku, který je zvlášť ve slunečném dni pastvou pro oči.

Zámek Lednice - zahrady

Zámek je státní a probíhají v něm pravidelné prohlídky. Nutné je si hlídat otevírací dobu. Na pokladně na nás vyskočí osm prohlídkových tras, ze kterých vybíráme. Mezi nimi, kromě interiérů zámku, i Janův hrad, minaret anebo skleník, který stojí vedle zámku.

TIP: Zámek Lednice a jeho zahrady určitě navštivte.

Zámek Lednice - minaret

Z minaretu, na který si také můžeme koupit vstupenku, jsou skvělé výhledy. A za opravdu krásného počasí lze vidět i za hranice našeho jižního německy mluvícího souseda. Dokonce jdou vidět i jejich větrné elektrárny.

minaretu se můžeme dostat dvěma cestami.

Zámek Lednice - most

Pěšky, přírodou, parkem, kterou Lednice oplývá, nebo lodičkou. Zhruba dvacetiminutová cesta s výkladem je též odpočinutím a jakýmsi zpestřením výletu zvlášť pro ty menší.

Zámek Lednice - lodní doprava

Po návštěvě minaretu se vracíme zpět na parkoviště. Máme možnost sledovat různé druhy ptactva, ryb, hmyzu. Zejména dravé ptactvo můžeme vidět v pravidelné „výstavě“ dravých ptáků s výkladem a předvedenými lety, kam vedou návštěvníky velké šipky.

Celkově se vždy výlet do Lednice vydaří. Duše je očištěná od každodenních problémů, mozek si také na chvíli odpočine a navíc se pokocháme spektakulární přírodou.

Levné ubytování v Lednici a okolí

Související:

Napsat komentář