Lesním komplexem Žďár po stopách významných osobností


Chudenice v okrese Klatovy nejsou příliš známé, přitom má tohle pošumavské městečko mnoho co nabídnout. Pochází odtud jeden z nejstarších šlechtických rodů, rod Černínů (Czerninů), takže zde najdete jejich původní rezidenci. V prostorách Starého Czerninského zámku sídlí také Muzeum Josefa Dobrovského, jelikož ten zde jedenáct let působil jako učitel a vychovatel.

Nahoru na horu

Pokud však dáváte přednost pobytu v přírodě před prohlídkami interiérů, vydejte se na místní vrch Žďár. Čeká Vás příjemná procházka a v cíli několik zajímavostí. Jako výchozí bod můžete zvolit parkoviště buď u hřbitova, nebo u zámku Lázeň sv. Wolfganga. Z obou míst se na vrchol dostanete po modré turistické značce, vzdálenost je přibližně stejná (cca 500 m).

Zajímavost č.1

Na vrchu Žďár stojí rozhledna Bolfánek. Jedná se vlastně o zbylou věž velkého poutního kostela, postaveného podle návrhu architekta Františka Maxmiliána Kaňky. O historii stavby se dočtete na informačních panelech během stoupání na vyhlídkový ochoz. Z něho se naskýtá úžasný výhled na vesničky i kopce Klatovska a jižního Plzeňska. Za dobré viditelnosti spatříte i Alpy.

Zajímavost č.2

K vysoké rozhledně se jakoby tulí malá kaplička sv. Wolfganga. Odtud lze sestoupit po schodech k úpatí skály, na které je postavena. Pod kapličkou se nachází jeskyňka, kde podle pověsti přespal řezenský biskup, po němž je místo pojmenováno. Ve skále zanechal biskup Wolfgang otisky nohou a biskupské berle a tento kámen má prý léčivé účinky.

Zajímavost č.3

V prostorách pod věží se rozprostírá přírodní amfiteátr. Můžete si tady prohlédnout kulisy přírodní, ale i ty umělé, které jsou situovány tak citlivě, že do krajiny přirozeně zapadají. U každé je uvedeno, v jaké divadelní hře ta která „účinkuje“.

Zajímavost č.4

V těsné blízkosti rozhledny naleznete Palackého skálu, z níž promluvil František Palacký ke shromážděnému lidu v den zrušení roboty. Jako upomínka je na stěně skály umístěna pamětní destička připomínající pobyt tohoto historika v Chudenicích a následné slavnosti spojené s jeho osobností. Na vrcholu pak leží kamenná deska s vyrytým nápisem a českým lvem.

Dolů do lesa

Pokud si chcete výlet prodloužit, projděte si Naučnou stezku Žďár, vedoucí lesoparkem kolem vrchu. Nasměruje Vás mimo jiné k národní přírodní památce s názvem Americká zahrada, založené hrabětem Evženem Černínem. Unikátní arboretum pojímá 219 druhů jedinečných jehličnatých i listnatých dřevin.

Další z pozoruhodných zastávek na NS jsou Kvapilova jezírka, pojmenovaná po nejslavnějším chudenickém rodákovi Jaroslavu Kvapilovi. Jedno z nich prý inspirovalo Kvapila k napsání libreta k opeře Rusalka.

V neposlední řadě na stezce objevíte pomník Josefa Dobrovského, o jehož zdejším působení jsme psali výše.

Fotogalerie

Napsat komentář