Letenky + ubytování nebo zájezd od cestovky. Co vyjde levněji?

Vyjdou vás levněji letenky a levné ubytování nebo zájezd od cestovní kanceláře? I když si můžete myslet, že vítěz je jasný, nemusí to být takové, jak se na začátku zdálo.


Když jsem na jaře vybíral naši letní dovolenou, sledoval jsem několik týdnů všechny nabídky a možnosti, jak se k moři letecky dopravit a ubytovat se co nejblíže u moře. Takže letenky, ubytování i zájezdy.

Ve výběru jsem měl několik zemí:

Samozřejmě zarytí automobilisté a hlavně ti, co se bojí létat, budou namítat, že autem k moři to je přece nejlepší. Upřímně, není, ale o tom zde psát nechci.

Nebudu to prodlužovat, ve výběru zůstalo nakonec Bulharsko a zdejší hotely.

Pláž moře Slunečné pobřeží Sunny beach Bulharsko

Bulharsko letenky

Letenky o prázdninách jsou jedny z nejdražších, podobně jako na Vánoce. Takže abyste je koupili výhodně za dobrou cenu, musíte je zabookovat včas.

Vyhledávače letenek

Je jich mnoho, nejlepší je asi www.azair.cz , www.skyscanner.cz, www.kiwi.com a z českých třeba www.letuska.cz.

Aby letenky byly levné, je důležité netrvat na pevném datu a letu bez přestupů, protože pokud budete chtít letět levně do Bulharska, zadejte do vyhledávače termín 1.7. – 31.7. a navíc jsou často levnější lety s přestupem než ty přímé.

Tuto volbu ale doporučuji spíše svobodným a mladým, ideálně studentům, kteří jsou flexibilní a nemusí si jako většina pracujících brát dovolenou v určitém termínu.

Zájezdy u cestovky naopak budou vyhodovat nám, rodičům s dětmi, neboť máte zajištěný odvoz od letiště, ubytování, stravu (někdo možná využije i výlety pořádané cestovkou), často pojištění v ceně zájezdu a také služby delegáta od cestovky. To se hodí hlavně pro ty cestovatele, kteří neumí cizí jazyk a musí spoléhat na to, že jim na místě požadované informace přeloží do češtiny.

Kdo cestuje na vlastní pěst, často umí alespoň anglicky, takže toto řešit nemusí.

Bulharsko ubytování

Vybírám na Booking.com lokalitu Sunny Beach (Slunečné pobřeží) a zde si rozkliknu od nejlevnějšího a cena za hotel za osobu a den je 16 100 kč.

Článek jsem psal ale jen pár dní před plánovaným odletem, takže to byly ceny v plné sezoně a proto těch 16 tisíc.

Pokud si ale ubytování zamluvíte dopředu – téměř rok, pak je cena téměř o 10 000 kč nižší !!! A to už je důvod, proč využít Booking rok před dovolenou.

Bulharsko zájezdy

Přestože zájezd koupíte u mnoha českých cestovek, nechci je všechny po jednom prohledávat a tak je vyhledávám pouze na Invia.cz.

V době, kdy píšu tento článek – červenec 2017, je tam mnoho last minute zájezdů s odletem tentýž nebo další den a ty jsou za super ceny.

Se snídaní

bulharsko dovolená 2018 se snídaní

Polopenze

bulharsko dovolená 2018 polopenze

Jak vidíte, když se porovnají ceny, každá možnost má určité výhody.

Jenže, často hodně lidí řekne, cestujeme sami, koupíme letenky a ubytování a máme to o půlku levnější.

ALE: Jak se dopraví k hotelu, co celou dobu budou jíst, kolik je stálo pojištění, to už často zapomenou sdělit.

Podívejte se na příklad:

Varianta – vše si zařizuji sám

Letenky Praha – Burgas (2 dospělí, 2 děti) – 23795 kč

Dají se sehnat i levnější, pokud poletíte např. z Polska, Slovenska nebo Maďarska s nízkonákladovými společnostmi Wizzair nebo Ryanair. Pokud ale mám porovnávat odlet z Prahy od cestovky a bez cestovky, musím použít tyto ceny.

letenky praha burgas skyscanner

Ubytování na Slunečném pobřeží na 11 nocí – 7199 kč

Doprava na hotel  / z hotelu

  • Autobus – cca 400 kč
  • Taxi – cca 700kč

Cestovní pojištění – cca 1500 kč celkem za 4 osoby

Jídlo na 11 dní pobytu – snídaně, oběd, večeře + svačinky :) – minimálně 10 000 kč (1000kč / den)

Cena celkem 43594 kč a to jsem byl ještě při zemi.

Varianta – vše beru od cestovky

Last minute zájezdy na Invia

Bulharsko – Slunečné pobřeží

V ceně zájezdu mám

  • Letenky
  • Dopravu z letiště na hotel a zpět
  • Služby delegáta
  • Ubytování na 11 dní
  • Snídani / polopenzi

Cena za zájezd v červenci 2018 na 11 dní se snídaní -včetně cestovního pojištění – hotel Nimfa Rusalka – 42 058 kč

Cena za zájezd s polopenzí (snídaně + večeře) – stejný hotel – 47 058 kč

Je tedy nutné připočítat i oběd a sváču během dne + pití. To je cca 3-4 tisíc navíc. Takže do 50 000 kč byste se měli vejít se vším všudy za zájezd na 11 dní od cestovní kanceláře do Bulharska.

zájezdy

Závěr ať si každý udělá sám, já ale po zkušenostech, kdy jsme z 8 dovolených u moře s dětmi 3x potřebovali lékaře, jsem byl rád, že mám zájezd koupený u cestovky a delegátka nám pomohla, protože tamní doktoři sice anglicky umí, ale co se týče odborných výrazů, je lepší, když vám to přetlumočí delegát – kterému to doktor řekne jeho rodnou řečí.

Jak už jsem psal na začátku, bez dětí a dalších závazků klidně bez cestovky, ale s dětmi doporučuji raději s cestovkou.

Ale budu rád za jakýkoliv komentář, od toho zde pod články jsou, abychom si jako cestovatelé navzájem sdíleli informace.

Čtěte také:

Kde a kdy koupit nejlevnější letenky

2 komentáře u „Letenky + ubytování nebo zájezd od cestovky. Co vyjde levněji?“

  1. Zdravím, co se týče cestování, jde o to, co člověk preferuje a zda řeší peníze. Děkuji za článek s tipy. Už vymýšlím, jak to uděláme my. Ještě je dobré podívat se na různé nabídky. Tak jsem zvědavá, jaká bude naše dovolená.

  2. Letíme 2 dospělí plus dvě děti 15+ do Bulharska z Ostravy v červenci na 14 dní.Ubytovani 12 tis.letenky 30 tis.Jidlo 14 tis.Transfer 2 tis.Vlezli jsme se do 57tis.Pres cestovky minimálně 85-80tis.Hodne ušetřeno!

Napsat komentář