Letíme do New Yorku


Když naše dcera Martina končila druhý rok pobytu v USA jako au-pair, rozhodla se za část našetřených peněz a za náš symbolický příspěvek 100 $ ukázat naší rodině místa, na která budeme dlouho vzpomínat.

New York čeká

new york manhattan

S pomocí zvacího dopisu od vzdáleného příbuzného dostáváme všichni víza bez potíží za 1710 Kč za vízum (36 $) + 150 Kč za vrácení pasu kurýrem. U letenek čekáme na pokles cen v červnu, Marek Troedler ze Student Agency Brno nám prodává zpáteční na 24.8.2001 za 12.010 Kč a zlevněné do 25 let za 9.560 Kč u Lufthansy, British Airways a Air France jsou dražší. Dnes už bych si letenky do New Yorku koupil přes internet, v roce 2001, kdy jsme letěli, tato možnost nebyla. Metrem C + A + busem 119 jsme za 12 Kč a 50 minut z nádraží Holešovice na Ruzyni, při odbavení domlouvám místa u okna pro čtyři osoby, do Frankfurtu n.M. letíme hodinu s pilotem Floriánem Weberem Airbusem A 320.

TIP: Levné ubytování v New Yorku najdete na Booking.com

Potom se přesouváme pěšky, po jezdícím chodníku, pěšky do patra, vláčkem jednu stanici a opět pěšky do Terminálu B, bez problémů procházíme imigrační kontrolou do Boeingu 747 – 400, sedíme u okna vpravo v 52 + 53 řadě z celkem 58 po 3 + 4 + 3 sedadlech.

Letadlo Lufthansa

Pilot Peter slibuje, že doba letu bude 7,40 hod. ve výšce 9.400 m, na obrazovce vidíme rychlost 970 km/hod. a výšku 11 km, na mapě trasu letu a z okénka Nizozemí, Velká Británie v mracích, Grónsko. Oběd = kuře, káva a pivo Beckś, ve sluchátkách mám muziku, piju 2x pivo Wars, vidíme pobřeží Kanady a USA, přistáváme v 16 hod. na letišti Newark kus od New York City ve státu New Jersey, jeden černoch vykládá kufry, imigrační úředník je bílý, čte si zvací dopis, ubytování máme zajištěno, dává nám razítka. U vchodu vidíme Martinu, busem jedeme k parkovišti H, fotíme přímo nad našimi hlavami vzlétající i přistávající letadla a půjčeným obrovským autem Dodge Grand Caravan  jedeme do hotelu Howard Johnson v Saddle Brook.

Ráno nás čeká cesta do New Yorku, busem na Penn Station a metrem do Down Townu, asi osm linek se mísí jako dálnice na povrchu, vlaky jsou delší a starší, než v Praze, nástupiště je úzké, nejsou zde zdi, vidíme sousední linku metra a cítíme smrad. V South Ferry nasedáme na loď Miss Liberty, fotíme Manhattan a sochu Svobody, procházíme kontrolou jako na letišti a místo výtahem šlapeme 192 schodů na podstavec sochy, je 27 m vysoký.

Manhattan a Ellis Island

V muzeu přistěhovalectví na ostrově Ellis Island hledáme jména našich případných předků, marně. Metrem jedeme k dvojčatům World Trade Center, na vyhlídkovou terasu nejedeme, protože podle Martiny je hezčí výhled z Empire, obtížně hledáme, jak dvojčata vyfotit a odpočíváme. Po Broadway jdeme pěšky až k Empire State Building, neboť vstup do zeleného metra je zavřený, platíme 9 $ za výtahy, první vyjede 80 pater za minutu, dalších šest pater jede jiný výtah stejně dlouho, jsme ve výšce 321 m, kocháme se pohledem na dopravní ruch dole a 320 m vysoký Chrysler Building naproti.

New York

Na Times Square si prohlížíme hlavní nádraží a vracíme se do hotelu.

Druhý den nás opět dálnice s osmi pruhy přivádí na Manhattan, je neděle po obědě a jsou větší fronty před Lincolnovým tunelem, z Neoplanu fotím výběr mýta, jdeme k Madison Squer Garden, fotím dresy hráčů New York Rangers – Gretzky – 99 a Lindros – 88. Po 5. Avenue směr Central Park vidíme řadu drahých obchodů, reklamu na muzikál Mamma Mia, tisíce dalších reklam, pouliční muzikanty i nepořádek. Kousek od Kolumbus Circle vlezeme na první šikovný kámen a obědváme, fotíme veverky, Lennonův dům a přes ulici vchod do Central Parku (800 x 4000 m) s Imagine ve Strawberry Fields. Kolem joggují pěšky, na kole, kolečkových bruslích i lyžích tisíce lidí včetně dvou Čechů, přes WC u fontány jdeme zpět k Trump hotelu a Toweru pro horních 10.000.

Pokud jste viděli film Sám doma (Home alone), pak rozhodně musíte vidět Hotel Plaza, který je hned vedle Central parku.

V Rockefeller Centru bývá v zimě stromeček a stálé kluziště s umělým ledem, dnes tam byl jen zlatý anděl, jdeme kolem NBC, Playboy a MTV na Times Square, fotím naši mládež na chodníku před MTV, hasiče a limuzínu. Přecházíme na 8. Avenue, cena hotdogu klesá z 2 $ na 0,75 $ u černochů, večeříme. V 18 hod. jsme u hotelu New Yorker, odjíždíme busem k terminálu A a dalším busem ke G u letiště Newark. Přesedáme do našeho půjčeného auta a vyrážíme směrem na sever do státu Connecticut.

Vyhledat zájezdy do USA od všech cestovek na Invia.cz.

Hledat ubytování na Booking.com

Předpověď počasí

Aktuální čas

Mapa

Webcam –webkamera na Times Square

Wikipedie – počet obyvatel, památky a další informace

V USA jsme byli v roce 2001, proto i kvalita fotek tomu odpovídá. Bohužel digitální foťáky se rozmohly až pár let poté (v ČR).

Koupit si poznávací zájezd a strávit podzim nebo Silvestr v New Yorku, kde budou nákupy hlavní částí dne, je sen mnoha žen. Tak proč si to nedopřát také? Ceny letenek a ubytování v New Yorku jsou proti roku 2001 o mnoho nižší.

1.Díl cestopisu – Letíme do New Yorku
2.Díl cestopisu – Niagarské vodopády
3.Díl cestopisu – Po stopách Dominika Haška a Jaromíra Jágra
4.Díl cestopisu – Washington – Hlavní město USA
5.Díl cestopisu – New Bohemia a opět Jágr
6.Díl cestopisu – Philadelphia, oceán a návrat domů

Sdílejte článek s přáteli

Napsat komentář