Letíme do New Yorku


Když naše dcera Martina končila druhý rok pobytu v USA jako au-pair, rozhodla se za část našetřených peněz a za náš symbolický příspěvek 100 $ ukázat naší rodině místa, na která budeme dlouho vzpomínat.

New York čeká

new york manhattan

S pomocí zvacího dopisu od vzdáleného příbuzného dostáváme všichni víza bez potíží za 1710 Kč za vízum (36 $) + 150 Kč za vrácení pasu kurýrem. U letenek čekáme na pokles cen v červnu, Marek Troedler ze Student Agency Brno nám prodává zpáteční na 24.8.2001 za 12.010 Kč a zlevněné do 25 let za 9.560 Kč u Lufthansy, British Airways a Air France jsou dražší. Dnes už bych si letenky do New Yorku koupil přes internet, v roce 2001, kdy jsme letěli, tato možnost nebyla. Metrem C + A + busem 119 jsme za 12 Kč a 50 minut z nádraží Holešovice na Ruzyni, při odbavení domlouvám místa u okna pro čtyři osoby, do Frankfurtu n.M. letíme hodinu s pilotem Floriánem Weberem Airbusem A 320.

TIP: Levné ubytování v New Yorku najdete na Booking.com

Potom se přesouváme pěšky, po jezdícím chodníku, pěšky do patra, vláčkem jednu stanici a opět pěšky do Terminálu B, bez problémů procházíme imigrační kontrolou do Boeingu 747 – 400, sedíme u okna vpravo v 52 + 53 řadě z celkem 58 po 3 + 4 + 3 sedadlech.

Letadlo Lufthansa

Pilot Peter slibuje, že doba letu bude 7,40 hod. ve výšce 9.400 m, na obrazovce vidíme rychlost 970 km/hod. a výšku 11 km, na mapě trasu letu a z okénka Nizozemí, Velká Británie v mracích, Grónsko. Oběd = kuře, káva a pivo Beckś, ve sluchátkách mám muziku, piju 2x pivo Wars, vidíme pobřeží Kanady a USA, přistáváme v 16 hod. na letišti Newark kus od New York City ve státu New Jersey, jeden černoch vykládá kufry, imigrační úředník je bílý, čte si zvací dopis, ubytování máme zajištěno, dává nám razítka. U vchodu vidíme Martinu, busem jedeme k parkovišti H, fotíme přímo nad našimi hlavami vzlétající i přistávající letadla a půjčeným obrovským autem Dodge Grand Caravan  jedeme do hotelu Howard Johnson v Saddle Brook.

TIP: New York – průvodce městem, které nikdy nespí

Ráno nás čeká cesta do New Yorku, busem na Penn Station a metrem do Down Townu, asi osm linek se mísí jako dálnice na povrchu, vlaky jsou delší a starší, než v Praze, nástupiště je úzké, nejsou zde zdi, vidíme sousední linku metra a cítíme smrad. V South Ferry nasedáme na loď Miss Liberty, fotíme Manhattan a sochu Svobody, procházíme kontrolou jako na letišti a místo výtahem šlapeme 192 schodů na podstavec sochy, je 27 m vysoký.

Manhattan a Ellis Island

V muzeu přistěhovalectví na ostrově Ellis Island hledáme jména našich případných předků, marně. Metrem jedeme k dvojčatům World Trade Center, na vyhlídkovou terasu nejedeme, protože podle Martiny je hezčí výhled z Empire, obtížně hledáme, jak dvojčata vyfotit a odpočíváme. Po Broadway jdeme pěšky až k Empire State Building, neboť vstup do zeleného metra je zavřený, platíme 9 $ za výtahy, první vyjede 80 pater za minutu, dalších šest pater jede jiný výtah stejně dlouho, jsme ve výšce 321 m, kocháme se pohledem na dopravní ruch dole a 320 m vysoký Chrysler Building naproti.

New York

Na Times Square si prohlížíme hlavní nádraží a vracíme se do hotelu.

Druhý den nás opět dálnice s osmi pruhy přivádí na Manhattan, je neděle po obědě a jsou větší fronty před Lincolnovým tunelem, z Neoplanu fotím výběr mýta, jdeme k Madison Squer Garden, fotím dresy hráčů New York Rangers – Gretzky – 99 a Lindros – 88. Po 5. Avenue směr Central Park vidíme řadu drahých obchodů, reklamu na muzikál Mamma Mia, tisíce dalších reklam, pouliční muzikanty i nepořádek. Kousek od Kolumbus Circle vlezeme na první šikovný kámen a obědváme, fotíme veverky, Lennonův dům a přes ulici vchod do Central Parku (800 x 4000 m) s Imagine ve Strawberry Fields. Kolem joggují pěšky, na kole, kolečkových bruslích i lyžích tisíce lidí včetně dvou Čechů, přes WC u fontány jdeme zpět k Trump hotelu a Toweru pro horních 10.000.

Pokud jste viděli film Sám doma (Home alone), pak rozhodně musíte vidět Hotel Plaza, který je hned vedle Central parku.

V Rockefeller Centru bývá v zimě stromeček a stálé kluziště s umělým ledem, dnes tam byl jen zlatý anděl, jdeme kolem NBC, Playboy a MTV na Times Square, fotím naši mládež na chodníku před MTV, hasiče a limuzínu. Přecházíme na 8. Avenue, cena hotdogu klesá z 2 $ na 0,75 $ u černochů, večeříme. V 18 hod. jsme u hotelu New Yorker, odjíždíme busem k terminálu A a dalším busem ke G u letiště Newark. Přesedáme do našeho půjčeného auta a vyrážíme směrem na sever do státu Connecticut.

Vyhledat zájezdy do USA od všech cestovek na Invia.cz.

Hledat ubytování na Booking.com

Aktuální čas

Mapa

Webcam –webkamera na Times Square

Wikipedie – počet obyvatel, památky a další informace

V USA jsme byli v roce 2001, proto i kvalita fotek tomu odpovídá. Bohužel digitální foťáky se rozmohly až pár let poté (v ČR).

Koupit si poznávací zájezd a strávit podzim nebo Silvestr v New Yorku, kde budou nákupy hlavní částí dne, je sen mnoha žen. Tak proč si to nedopřát také? Ceny letenek a ubytování v New Yorku jsou proti roku 2001 o mnoho nižší.

1.Díl cestopisu – Letíme do New Yorku
2.Díl cestopisu – Niagarské vodopády
3.Díl cestopisu – Po stopách Dominika Haška a Jaromíra Jágra
4.Díl cestopisu – Washington – Hlavní město USA
5.Díl cestopisu – New Bohemia a opět Jágr
6.Díl cestopisu – Philadelphia, oceán a návrat domů

Napsat komentář