Letíte poprvé letadlem na dovolenou?


Protože jsme na webu, kde rádi čtete o výletech a dovolených, popíšu postup, co vše je třeba, když máte již zájezd zakoupený a letíte poprvé. Pokud jste ještě neletěli letadlem, tyto informace budou přímo pro Vás. Pohodlně se posaďte, právě odlétáme.

Poprvé letím letadlem

Můj první let, ještě z bývalého letiště Ruzyně do New Yorku, jsem absolvoval v roce 2001, kdy mi bylo 24, takže pro někoho možná pozdě, ale o to víc se to nyní snažím dohnat ;-)

Odlety do dovolenkových destinací bývají obvykle brzy ráno nebo večer (asi aby si turista užil více dní :)) a tak je třeba myslet nejen na to, abyste byli na letišti aspoň 2 hodiny před odletem. Obvykle se na dovolené létá z Terminálu 2, který najdete na letišti Václava Havla vlevo od hlavního vstupu v prvním patře. Jednou jsme ale i letěli z Terminálu 1, odkud jsme nešli do letadla „rukávem“, ale jeli autobusem, jaký vidíte na fotce.

Autobus na letišti Praha

První let letadlem na co se připravit

Pokyny k odletu se dnes už posílají elektronicky mailem, je na nich postup „co a jak“ takže si toto stačí vytisknout a jakmile se na některém z mnoha informačních panelů na letišti zobrazí číslo letu a také přepážky, kde budete odbaveni, vydejte se stát ve frontě (leckdy i na hodinu). Pamatujte na to, že je povoleno pouze 15kg na osobu, takže poletíte-li 2 dospělí a 2 děti, tak mohou vaše zavazadla vážit až 60kg, můžete mít tedy kufry 2 a každý z nich těžký 30kg.

Potom, co kufry odjedou po pásu směrem „k letadlu“, vy dostanete letenky a můžete se vydat k pasové kontrole a projít bezpečnostním rámem.

Příruční zavazadlo může mít každý svoje, např. kabelku, batoh, ale i foťák nebo notebook. S těmi jdete poté do letadla. Jaké musí mít toto zavazadlo maximální rozměry je dobře popsáno například zde.

Čtěte jak a co si sbalit k moři na dovolenou a co dát do příručního zavazadla, pokud letíte s nízkonákladovou společností.

Pamatujte na to, že žádné potraviny ani nápoje nesmíte na palubu letadla brát, takže pokud máte něco k jídlu či k pití, doporučuji zkonzumovat ještě včas. V letadle Vám najíst a napít dají, nebojte :) Ale už to není tak slavné jako dřív, viz. článek Travel service a občerstvení na palubě.

Občertsvení v letadle

U detekčního rámu si vezmete plastovou vaničku, do které si odložíte vše, co by mohlo způsobit „pískání“, takže vše kovové, co máte na sobě, jako třeba hodinky nebo pásek u kalhot. Kdo poveze notebook, také jej musí vyndat z tašky a někdy chce prý i kontrola vidět jeho funkčnost, po mě toto ale zatím nikdo nechtěl a to noťas s sebou tahám pořád.

Potom, co projdete touto kontrolou, máte asi cca 30-60 minut času do odletu letadla.

letadlo Letadlo Wizzair

Na pražském letišti je mnoho obchodů, tzv. duty free shop-ů, úplně vlevo na konci pro děti velká prolézačka a také toalety.

Pohled na letadla Ranní rozbřesk na letišti

Mnoha okny je vidět na přistávající letadla, i ta, která právě odlétají, takže pokud třeba i letíte s dětmi poprvé, zážitek budou mít obrovský a to i ve 4h ráno :)

Poté, co uslyšíte hlášení z letištního rozhlasu, že se můžete u konkrétní brány nalodit, můžete se pomalu přesouvat k tomuto místu. Není třeba spěchat, protože i když budete mezi prvními, místo v letadle máte jisté a pokud už si sednete, můžete i 30 minut čekat než letadlo vzlétne.

Letadlo Smartwings Nástup po schůdkách do letadla

Rady a tipy do letadla

Jak se chovat v letadle asi není nutné popisovat, prostě tak, abyste nerušili ostatní, protože s nimi budete pár hodin na jednom místě.

Vaše palubní zavazadla dáte do skříněk nad Vámi, letušky Vám ukáží, kde jsou východy, jak se připoutat, což záhy nato budete muset udělat, letadlo spustí motory, najede na ranvej a vydá se směrem do vaší destinace, kde strávíte několik krásných slunných dní.

Šťastnou cestu.

Nyní už víte jak na to a stačí si vybrat zájezd. Oblíbené weby mám tyto, vyberete si zde dovolenou od všech českých cestovek.

Invia.czDovolena.czTravelportal.cz

Pohled z letadla 1 Pohled z letadla 2

Sháníte informace, jak na levné letenky? Zkuste web Cestujlevne.com

Sdílejte článek s přáteli

6 komentářů u „Letíte poprvé letadlem na dovolenou?“

  1. Protože v létě ve svých 45 letech poprvé poletím letadlem, trochu se obávám a hledám na webu informace. Tento článek mi mnohé vysvětlil, sice tam strach stále je, ale to si nechám do letadla, na letišti budu už vědět kam jít.

  2. Jirko, snažil jsem se to popsat pro každého, kdo letí poprvé, protože ne každý létá letadlem od dětství :)

  3. Zdravím.Dobře popsáno.Jen bych upřesnil něco k těm terminálům.Ruzyňské má dva. Z terminálu 1 se létá mimo Schengen, z 2 Schengen. Tedy pro většinu evropských dovolenkářů zamiřte na „dvojku“.

Napsat komentář