Letní dovolená v Norsku s cestovkou autobusem


Je to už 23 let, kdy jsme se s partnerem a ještě s naším nejlepším kamarádem rozhodli vyrazit poprvé za hranice a to do Norska. Nebyli jsme si tehdy úplně jistí, zda zvládneme putování na vlastní pěst a proto jsme vsadili na jistější kartu a tou byla cestovní kancelář z Brna (Kudrna tour).

Vybrali jsme putovní dovolenou autobusem s pěšími přechody hor, návštěvami zajímavých míst, spaním ve stanech ve volné přírodě a 1x v kempu. S sebou jsme také brali lyže, protože součástí nabídky bylo lyžování na ledovci.

Norsko dovolená

V Norsku je nejpříznivější počasí na přelomu července a srpna.

Pro mnohé turisty, kteří se chystají navštívit Norsko, není cílem poznávací dovolená, ale hodně se sem jezdí právě pro skvělé rybaření.

norsko fjord

Když jsme čekali u metra na autobus, kolemjdoucí Pražané se dost divili, protože kromě velkých batohů jsme měli každý také lyže. Koncem července? V parné Praze a lyže? Já si tedy taky trochu připadala jako blázen, ale naštěstí jsem tam s těmi lyžemi nestála sama. Autobus plný nadšenců a svérázných osobností vyrazil na cestu za poznáním na trajekt, který odplouval z německého Sassnitz do Švédského Trelleborgu.

Poznávací zájezdy do Norska vybírejte na Invia.cz  >>

Bylo to poprvé, kdy jsem jela trajektem navíc v dost neklidném moři. Vylodění ve Švédsku bylo jako sen, protože člověk okamžitě věděl, že je v úplně jiné zemi. Přesun přes Švédsko do Norska podél moře byl úchvatný. Putování Norskem začalo v Oslu – klidném městě plném zeleně, kde mi nejvíce učaroval Vigelandův park se sochami, které vypadaly, že co chvíli obživnou.

Nejlepší místa, kam se podívat

Následovala cesta na sever přes olympijský Lillehammer. Naše výprava byla jako pytel blech, takže jakmile nastal rozchod, hrozilo, že se hned tak nesejdeme. Dodnes si vzpomínám na autobus plný Japonců, kteří přijeli ke skokanskému můstku, během 15 minut se stihli všichni bleskově a organizovaně ve všech možných skupinkách vyfotit, proběhnout kolem můstku a za 20 minut spořádaně odfrčeli o zážitek dál.

TIP: Máte rádi severské země? Přečtěte si také cestopis z Finska.

Nádherný byl kostel ve městečku LOM ze 12. století. Je celý ze dřeva a stále stojí, jako by byl postaven včera. Mezi místy v civilizaci jsme podnikali dlouhé výšlapy do hor, kdy nám vždycky nejvíc dalo zabrat převýšení. Krajina v Norsku je úchvatná, protože od moře stoupáte do vysokých hor a za pár hodin máte nádherný výhled na fjord pod vámi. Počasí je poměrně proměnlivé a tak se jednou stalo, že jsme postavili stany na vyhřátém místě v horách. V noci přišla bouřka a my se ve spacácích ocitli přímo v cestě potoka, který se vytvoří jen při dešti. Tehdy to ale byla výjimka, protože jinak nám počasí skutečně přálo.

Pokud pojedete do Norska autem, ubytování rezervujte na Booking.com

fjord

Říká se, že všichni jezdí do Norska, aby na vlastní oči viděli Stěny trollů. Jejich vrcholky jsou však zpravidla v mlze a tak vlastně nikdo neví, jak jsou skutečně vysoké. Jasně, že se to ví. Nás stěny odměnily tím, že jsme je viděly úplně celé v nádherném slunci a azurovém nebi. Vzpomínám také na přírodu plnou vodopádů a průzračných řek, říček a jezer. Nikdy jsem neviděla tolik duhy. Protože jsme spali prakticky stále ve volné přírodě, koupali jsme se v jezerech s ledovcovou vodou. Výjimka přišla jen jednou a to když jsme po jednodenním lyžování na ledovci nocovali v kempu. Všechno v něm vonělo dřevem. Zázemí pro kempující bylo jako sen v porovnání s tím, co jsem znala z domova. Každý si mohl za pár norských korun vyprat a vysušit prádlo a vysprchovat se v teplé vodě, uvařit ve vybavené kuchyni.

Na sprchy pozor, je dobré přečíst si návod obsluhy.

Moc jsem tehdy ještě nerozuměla anglicky a tak jsem netušila, že voda poteče omezeně a že ji musím v průběhu sprchování vypínat. Takže jsem zůstala bez mincí kompletně namydlená ve sprše a to doslova. Naštěstí mi pomohla jedna milá norka.

Lyžování na ledovci v létě je taky moc prima, ale doporučuji se dobře obléknout. Pokud totiž spadnete, jako se to stalo mě a budete jen tak nalehko, led vás sedře z kůže. Takže je dobré na frajeřinky zapomenout.

lyžování na ledovci v Norsku

Nádherný pocit ve mne zůstal z plavby po kouzelném Geirangerfjordu k vodopádu Sedm sester. Největší zážitek mám však z „cesty trollů“. Jde o cestu z nádherného údolí serpentinami kolem vodopádů, přičemž převýšení je 900 metrů. Pláň nahoře je pokryta nekonečným množstvím kamenných trollů různých velikostí, které si z kamínků staví turisté. Někde je tam možná dodnes i ten můj. Trollové jsou pěkné potvůrky, ale já je mám od té doby moc ráda. Norsko je nádherné.

Krásné je i norské město Bergen.

stěny trollů

Strávili jsme putováním 3 týdny, ale zážitků bylo skoro nekonečno. Vzpomínám na západ slunce nad Trellebogem, když jsem stála na palubě a trajekt opouštěl přístav. Vůbec se mi nechtělo zpátky do reality všedních dnů, domů. Dodnes si ten pocit pamatuji.

Na závěr musím přiznat, že jsem na té horní palubě byla skoro celou cestu, což se mi dost vymstilo. Zbytek výpravy se dole v kajutě opravdu řádně posílil alkoholem. Po těch třech týdnech byli všichni tak nějak rádi, že jsou živí a zdraví a tak asi bylo třeba ten šťastný návrat oslavit. Cesta trajektem trvala 4 hodiny. Výsledný stav posádky autobusu tehdy tak naštval řidiče, že pak hodně dlouho nezastavil.

Autobus byl po té non-stop cestě k nepoznání, uklízeli všichni. A já si od té doby říkám, že je vždycky lepší držet tempo s ostatními, protože ve střízlivém stavu je pak realita o mnoho drsnější.

Zájezdy  vybírejte na Invia.cz

Ubytování rezervujte na Booking.com

hory

Napsat komentář