Levná dovolená ve Švédsku a Dánsku


Letos v srpnu jsme se s manželem a partou kamarádů rozhodli vydat na low cost dovolenou do Švédska s výletem do Dánska. Byli jsme tam na tři dny a snažili se užít si cestu za co nejméně peněz.

Byla to taková spontánní akce, takže jsme se na poslední chvíli sbalili každý jen do jednoho batohu a vyrazili.

Dovolená Švédsko

Kde sehnat levné letenky

Jelikož jsme chtěli opravdu low cost dovolenou, v první řadě jsme sháněli levné letenky. Se společností Wizz Air jsme letěli v obě strany v podstatě jen za pár stovek na dvě osoby. Odbavili jsme se předem, takže na letišti už nás nečekaly žádné dlouhé fronty a čekání a my si tak mohli užít klidný let.

Wizzair letadlo

Doprava a cestování po Švédsku

Na místě jsme se poté dopravovali převážně stopem nebo vlaky. Stopování v šesti lidech je značně nevýhodné, málokdo vám zastaví. Proto jestli se plánujete vydat na dobrodružnou cestu stopem, doporučuji jet maximálně ve dvou. A jestli chcete opravdu low cost dovolenou, stopování má obrovskou výhodu – je úplně zadarmo. Navíc za autobusy ve Švédsku dáte opravdu pěkné peníze.

Ubytování

Před odjezdem jsme samozřejmě museli vyřešit ubytování. Vybrali jsme si malebnou vesničku s třiceti obyvateli, krásnou přírodou, mořem a nádhernou farmou, na které jsme přespávali. Svarte. Farmu vlastnili dva postarší muži, kteří jednu část statku pronajímali přes Airbnb. A mohu to jen doporučit. Byli to velice vstřícní lidé, kteří pro nás přijeli na nádraží, každý den nás pohostili skvělou snídaní a poslední den nás odvezli na letiště. Ubytování bylo krásné a čisté, ačkoli podle svého čichu poznáte, že se opravdu nacházíte na farmě. Navíc se zde nacházela stará stodola s velkým bazénem a saunou, které nám byly neustále k dispozici. Strávili jsme zde opravdu báječný čas.

TIP: Ubytování si můžete zamluvit i přes Booking.

Ubytování ve Švédsku

Ubytování ve Švédsku 2

Výlety – Malmö, Ystad a Svarte

První den jsme navštívili Malmö, třetí největší město Švédska. Zde můžete vidět především krásnou a zajímavou architekturu, která rozhodně dokáže upoutat pozornost. Město je také zajímavé svou uměleckou stránkou, jelikož na každém kroku můžete spatřit impozantní a mimořádně zajímavá sochařská díla.

Menší městečko Ystad také stojí za návštěvu, a to zejména autentické uličky plné klasické švédské architektury, ale také park s lavičkami a malou světničkou s ručně vyrobeným uměním uvnitř. Pokud jste milovníky umění a nejde vám úplně o low cost dovolenou, takže vám nevadí připlatit si, určitě navštivte Kunstmuseum.

Jeden den jsme také strávili pouze v naší vesničce Svarte. Taková ranní procházka byla přímo úchvatná a následně strávený den na pláži stál za to i přesto, že koncem srpna už na koupání nebylo vhodné počasí.

Pláž ve Švédsku

Svarte Švédsko

Svarte Švédsko 2

Dánsko

Celý jeden den jsme vyhradili pro návštěvu Dánska. Jeli jsme autobusy společnosti Flixbus. Vše proběhlo bez problému a cesta byla příjemná, rychlá a obsluhovali nás dokonce čeští stevardi. To byla ale spíše náhoda. Kodaň je hlavní město Dánska a jedno z nejkrásnějších míst, jaké jsme kdy navštívili. Spousta překrásné architektury a na každém kroku zakopáváte o jízdní kola, jelikož to je hlavní dopravní prostředek snad všech severských států. Už jen procházka městem je zážitek, za zmínku rozhodně stojí známá ulice Nyhavn. Pokud nemáte fotku s barevnými domy na této ulici, jako byste v Kodani nebyli.

Ulice Nyhavn - Kodaň Dánsko

Pokud navštívíte zahrady Tivoli, nebudete toho litovat. A samozřejmě nemůžete odjet z Kodaně, aniž byste viděli Malou mořskou vílu. Vidět ji je snad povinnost každého turisty, který se zde objeví.

Malá mořská víla - Kodaň Dánsko

A pokud mezi vším tím objevováním krás a památek dostanete hlad, rozhodně si to zamiřte k některým z food truck festivalů, kde se můžete najíst přímo na ulici a vybrat si z nepřeberného množství jídel.

Christiania

Christiania je anarchistický státeček ležící uprostřed státu. Uprostřed něj je nádherné jezero a všude kolem rozpadlé chatrče, ve kterých žijí narkomani. Na stromech visí vlaječky, všude se povalují špinaví plyšáci, vše je barevné, všichni obyvatelé berou drogy a je to jedno z jediných míst na světě, kde si legálně koupíte marihuanu. Ta totiž roste všude jako plevel. Návštěva tohoto státu je minimálně zajímavým zážitkem, a když už se nacházíte v Kodani, byla by škoda se o něj připravit.

Christiania Dánsko

Christiania Dánsko 2

Závěrem

Návštěva těchto severských zemí stojí za to. Všude je čisto, nikde nenarazíte na žádné odpadky válející se po zemi, lidé jsou velice vlídní a přátelští a na ulici si nechají kolo jen tak opřené o plot, protože tam by jim to nikdo neukradl. Už během odjezdu jsem věděla, že jsem zde nebyla naposledy.

Čtěte také